2016 04 21 /10:44

Astravo AE belaukiant: kiek Lietuvai kainuos baltarusiškos elektros importo stabdymas?

Pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės reaktorius jau sparčiai kyla Astrave, o Lietuva tik dabar atliko studiją, kaip galima būtų užkirsti kelią baltarusiškos elektros tekėjimui į Lietuvą. Apie elektrinės statybų sustabdymą jau nebekalbama.
Būsimosios Baltarusijos atominės elektrinės vietoje.
Būsimosios Baltarusijos atominės elektrinės vietoje. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Energetikos ministerija dar metų pradžioje žurnalistams pristatė 5 būdus, kaip būtų galima riboti Astravo AE pagamintos energijos patekimą į Lietuvą. Daugiau apie juos galite paskaityti čia: „Pati pati“ Astravo atominė elektrinė: Baltarusijai moderniausia, Lietuvai – pavojingiausia.

Tuomet sprendimo dėl konkrečių veiksmų ir vėl nebuvo priimta, nuspręsta pasikonsultuoti su mokslininkais. Ketvirtadienį Energetikos ministerijoje Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su „Litgrid“ pristatė tokios studijos rezultatus.

Dedame daug vilčių į tarptautinį bendradarbiavimą. Kol kas dar daug ką reikia padaryti, – sakė R.Masiulis.

„Iki šiol iš Baltarusijos pusės daugiau matėme imitaciją tų procesų, kurie yra įprasti atominės elektrinės statyboms. (...) Dedame daug vilčių į tarptautinį bendradarbiavimą. Kol kas dar daug ką reikia padaryti. Nes ne tik mes, bet ir Baltarusija kalbasi su Briuseliu, pateikia jam pozityvią liniją“, – ketvirtadienį sakė energetikos ministras Rokas Masiulis.

Jam nerimą kelią faktas, kad „Rosatom“ savo statomoms elektrinėms taiko skirtingus standartus, o Baltarusijos atveju – žemesnius. Pavyzdžiui, nėra rengiama elektrinės apsauga nuo orlaivių.

Planuojant ir statant jėgainę nustatyti tarptautinių Espo ir Orhuso konvencijų pažeidimai.

„Ar tikrai prižiūrima, kad medžiagos iš statybų aikštelės nedingsta, kad jos yra aukščiausios kokybės? Kokios bus apsaugos sistemos?“ – Lietuva, R.Masiulio teigimu, Baltarusijai dėl Astravo AE turi tikrai nemažai klausimų.

Pristatė penkias alternatyvas

Studiją, kurią parengė KTU mokslininkai, Energetikos ministerijos specialistai pamatė likus vos valandai iki susitikimo su žurnalistais.

„Pristatome tai, ką per mėnesį laiko padarėme, kaip buvo liepta premjero. Ateityje gali atsirasti naujų techninių sprendimų“, – sakė R.Masiulis.

„Litgrid“ generalinio direktoriaus Daivio Virbicko teigimu, mokslininkai nagrinėjo penkias alternatyvas.

Saulius Gudžius, Rokas Masiulis, Daivis Virbickas ir Mantas Dubauskas
Saulius Gudžius, Rokas Masiulis, Daivis Virbickas ir Mantas Dubauskas
  • Visų elektros perdavimo linijų tarp Baltijos šalių ir Baltarusijos/Rusijos išjungimas

„Tai yra viena tvariausių alternatyvų, vedanti į sinchronizaciją su Europa. Tačiau iškyla problema, kaip ir visų alternatyvų atveju, tai yra regioninis bendradarbiavimas generavimo atžvilgiu. Išjungus linijas, atsiras problema, kaip balansuoti sistemą“, – sakė prof. dr. Saulius Gudžius, KTU Elektros energetikos sistemų katedros vedėjas, studiją atlikusios mokslininkų darbo grupės vadovas.

Trūkstant įprastinių elektros energijos generavimo pajėgumų, ant plauko pakibtų ir atsinaujinančios energetikos plėtra. Ši alternatyva yra viena brangiausių.

Pasak mokslininko, rengiant alternatyvas, numatyta, kad elektros tiekimas Kaliningradui bus užtikrintas.

  • Visų Lietuvos-Baltarusijos elektros perdavimo linijų išjungimas.

Ši alternatyva iki galo neužtikrintų, kad į Lietuvą nepatektų baltarusiška elektra, didmeninę elektros kainą išaugintų 7,2 Eur/MWh, pareikalautų nemažų investicijų į perdavimo infrastruktūrą – apie 50 mln. eurų.

  • Nuolatinės srovės keitiklio statyba Ignalinos AE pastotėje

Vien tokio keitiklio kaina svyruotų nuo 90 iki 150 mln. eurų, bendros investicijos į perdavimo infrastruktūrą gali siekti ir 200 mln. eurų.

Tai, mokslininko teigimu, yra didelės lėšos. Be to, neaiški yra keitiklio vieta, apie ją reikėtų kalbėti tada, kai bus aiškus sinchronizacijos planas.

  • Trijų elektros perdavimo linijų iš Ignalinos AE į Baltarusiją išjungimas

Didmeninę elektros kainą tai išaugintų 3 Eur/MWh, papildomai investuoti reikėtų 20 mln. eurų.

  • Rinkos prekybos baltarusiška elektra ribojimas

​Šios alternatyvos poveikis didmeninei elektros kainai būtų apie 3 euro centus (už MWh), pabrėžė mokslininkas. R.Masiulio teigimu, tokiam ribojimui Lietuva jau yra pasiruošusi.

„Tai yra elektros neįleidimas į mūsų biržą. Fiziniai srautai gali būti – jie tam tikra prasme palaiko sistemos stabilumą. Už elektros tekėjimą niekas negauna pinigų, bet sistema yra stabilesnė“, – aiškino R.Masiulis.

Mokslininkų teigimu, taip pat būtina, prieš priimant sprendimą, išnagrinėti jas teisės požiūriu.

Mokslininkai paskaičiavo, kiek Lietuvai galėtų kainuoti įvairių šių alternatyvų taikymas. Pirmoji, kuri įvardijama kaip stabiliausia, reikalautų didelių investicijų į perdavimo struktūrą (apie 80 mln. eurų), be to, padarytų didžiausią įtaką elektros kainoms (+10,5 Eur/MWh).

Be tarptautinės teisės specialistų išvadų, sprendimo dėl šios alternatyvos taip pat negalima priimti.

Štai kokį „kainoraštį“ pateikė mokslininkai.

Alternatyvų poveikis elektros kainai
Alternatyvų poveikis elektros kainai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs