„Praėjusį šeštadienį gavome informacijos apie galimą incidentą ir su juo susijusį Baltarusijos atominės elektrinės pirmojo reaktoriaus atsarginio aušinimo sistemos sutrikimą“, – rašoma nevyriausybinės organizacijos pareiškime.
Anot „Ekodom“, juos pasiekė informacija, kad avarija įvyko elektrinės hidrotestavimo pabaigoje, kai dėl neatidaryto vožtuvo bandymų pabaigoje išpumpuojant skystį buvo pažeista aušinimo sistemos cisterna.
Perspėja, kad gali sukelti Fukušimos tipo avariją
Pasak organizacijos, kadangi cisternos pakeitimas tolygus avarijos pripažinimui, elektrinės darbuotojai bando ją taisyti vietoje.
„Ekodom“ teigia iš įvairių šaltinių rugsėjo ir spalio mėnesiais gavusi dar kitos informacijos, netiesiogiai patvirtinančios avarijos faktą.
Ji tvirtina dar spalio 13 dieną išsiuntusi Baltarusijos atominės energetikos reguliuotojui prašymą pakomentuoti situaciją, šis neigia Astravo AE buvus avarinių situacijų.
Vis dėlto „Ekodom“ teigia, kad informacija apie įvykį nusipelno didesnio dėmesio ir papildomo patikrinimo, nes yra tikimybė, jog ji atitinka tikrovę, o reaktorius veikia be tinkamo aušinimo.
„Tai nėra priimtina ir gali sukelti sunkią Fukušimos tipo avariją, todėl reikalaujame nedelsiant sustabdyti visus bandomuosius darbus, sustabdyti pačią reaktoriaus jėgainę ir ištirti šį įvykį“, – rašoma pranešime.
„Energetikos ministerija neturi oficialios informacijos apie šį incidentą“, – 15min sakė Energetikos ministro patarėja Aurelija Vernickaitė.
Tuo tarpu Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) atstovė Asta Mensonė 15min informavo, kad VATESI kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją, siekdama gauti detalią informaciją apie minimos 1-ojo energijos bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimus, šios sistemos būklę ir galimų gedimų įtaką Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugos užtikrinimui vykdant jo paleidimo darbus.
Aplinkos apsaugos agentūros atstovė Lina Gaidžiūnaitė 15min sakė, kad radiacinis fonas Lietuvoje pastaruoju metu nebuvo pakitęs.
Užsienio reikalų ministerija, remdamasi Radiacinės saugos centro informacija, teigia, kad vartoti išduotų kalio jodido tablečių žmonėms nereikia.
„Lietuva nuolatos telkia užsienio partnerius ir tęsia veiksmus Europos Sąjungoje, tarptautinių konvencijų bei kituose tarptautiniuose formatuose, siekdama sprendimų dėl nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje keliamų grėsmių mažinimo“, –rašoma ministerijos 15min atsiųstame komentare.
„Nusprogę“ transformatoriai
Lapkričio pradžioje Astravo AE įvyko ir kitas incidentas, dėl kurio neseniai paleista elektrinė kelioms dienoms buvo nustojusi gaminti elektrą.
Baltarusijos žiniasklaida tada sakė, kad incidentas įvyko sprogus keliems įtampą reguliuojantiems transformatoriams. Valstybinės institucijos šios informacijos taip ir nepatvirtino.
Astravo jėgainė elektrą pradėjo gaminti lapkričio 3 dieną. Lietuva iš karto po to nutraukė prekybą baltarusiška elektra, taip siekdama finansiškai apsunkinti jėgainės darbą.
Šiuo metu Lietuvoje verda plati diskusija, ar baltarusiškos elektros boikotas iš tiesų veikia.