Bandomojo pramoninio eksploatavimo metu branduolinės elektrinės energijos bloko galia palaipsniui yra didinama iki vardinės galios, atliekami kompleksiniai įrangos bandymai, siekiant pademonstruoti galimybę stabiliai veikti vardine galia bei kitais technologiniais režimais. Užbaigus šį etapą ir gavus atitinkamą licenciją, pradedamas pramoninis energijos bloko eksploatavimas visuose projekte numatytuose režimuose.
2020 m. gruodžio 10 d. laiške adresuotame ESM, VATESI dar kartą pakartojo klausimą dėl reaktoriaus rezervinės aušinimo sistemos būklės ir paragino Baltarusijos ESM operatyviai teikti informaciją tiek visuomenei, tiek ir kitoms suinteresuotoms pusėms apie visus neįprastus įvykius, įskaitant ir tuos, kurie, nors ir neturėdami tiesioginio poveikio saugai, galėtų kelti visuomenės susirūpinimą, ir šių įvykių galimą poveikį Baltarusijos AE saugos užtikrinimui.
2020 m. rugsėjo 23 d. VATESI laiške ESM prašė paaiškinti, kokius saugą pagrindžiančius dokumentus licencijos turėtojas turi pateikti prieš kiekvieną paleidimo etapą, norėdamas gauti specialų leidimą (licenciją) iš ESM ir per kiek laiko ESM turi atlikti išsamią šių dokumentų peržiūrą prieš išduodama tokius leidimus.
Tačiau ESM tokių paaiškinimų nei prieš praėjusius etapus, nei dėl šio leidimo pradėti bandomąjį pramoninį energijos bloko eksploatavimą, VATESI nepateikė.
Pasak VATESI, yra labai svarbu užtikrinti į branduolinės saugos užtikrinimą nukreiptų sprendimų priėmimą visuose Baltarusijos AE paleidimo etapuose. Todėl mano, kad Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimo darbų sustabdymas, kol nėra išspręstos visos ENSREG ir kitų tarptautinių ekspertų nustatytos saugos problemos, būtų tvirtos branduolinės saugos lyderystės demonstravimas ir principo – pirmiausia sauga – laikymasis.
VATESI pažymėjo, kad vis dar laukia atsakymų į keletą ankstesnių laiškų, kuriuose buvo iškelti saugos klausimai, susiję su aikštelės parinkimu ir įvertinimu, Baltarusijos AE projekto atsparumu seisminiams įvykiams bei didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui, streso testų rekomendacijų įgyvendinimu, tikimybiniu saugumo vertinimu, gaisro pavojaus vertinimu ir kitomis saugos užtikrinimo problemomis.
VATESI pranešime taip pat pastebėjo, kad svarbu kuo skubiau įgyvendinti visas anksčiau nurodytas saugos gerinimo priemones, ir pabrėžė, kad tikisi tiesiogiai gauti informaciją apie šių priemonių įgyvendinimo pažangą.