„Lietuva yra ne didžioji Europos valstybė, o “Gazprom„ yra didelis oponentas. (...) Bet reikia imti europinį kontekstą, mes vieni atskirai tokių bylų vargu, ar pajėgtume laimėti. Bet šiuo metu EK tiria taip pat kainų politiką ir naudojimąsi monopoline padėtimi Europoje. Tai šio tyrimo kontekste bus kokių nors rezultatų, neabejotinai, nes keldama tokią bylą EK niekada nėra pralaimėjusi, net prieš Billą Gatesą (Bilą Geitsą) laimėjo“, – trečiadienį Žinių radijui sakė konservatorius Č.Stankevičius, paklaustas apie Lietuvos inicijuotą 5 mlrd. litų ieškinį „Gazprom“.
Jis prognozavo, kad EK su Rusijos dujų bendrove sudarys taikos sutartį.
„Iš to ką girdžiu ir skaitau dabar, ypač eurokomisaro Oetingerio (Europos Sąjungos energetikos reikalų komisaras Guentheris Oettingeris – BNS) naujausias pasisakymas rodo, kad tikriausiai gali baigtis tam tikru kompromisiniu susitarimu. “Gazprom„, matyt, sumokės tam tikras sumas ir pakeis kainų politiką. Tame kontekste Lietuva gali ir laimėti“, – sakė parlamento pirmininkės pavaduotojas.
Kita vertus, jis pabrėžė, kad arbitraže nagrinėjimas užtrunka.
„Tačiau arbitražas yra teismas, o teismuose bylos užtrunka labai ilgai. Porą metų gali užtrukti“, – tvirtino Č.Stankevičius.
Lietuva praėjusią savaitę „Gazpromą“ apskundė Stokholmo arbitražui ir paprašė šalies vartotojams grąžinti iki 5 mlrd. litų permoką už rusiškas dujas, kaip teigia Lietuvos atstovai, neteisinga kaina tiektas Lietuvai 2004-2012 metais.
Lietuvai tiekiamų dujų kainos formulė nuo 2005-ųjų buvo pakeista penkis kartus, galiausiai ją susiejant su smarkiai brangstančių naftos produktų kaina pasaulio rinkose. Lietuva siekia, kad tiekiamų dujų kaina dabar būtų susieta su biokuro kaina.
Europos Komisija šiuo metu atlieka tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje – be kita ko, įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams. Komisijai Rusijos koncerną dėl galimo piktnaudžiavimo, nustatant dujų kainą, apskundė Lietuvos Vyriausybė bei kai kurios kitos ES šalys.
Lietuva mano, kad „Gazpromas“ šaliai, kuri pirmoji iš Baltijos šalių įgyvendina trečiąjį ES energetikos paketą ir iki 2014 metų pabaigos ketina visiškai atskirti Rusijos koncerno iš dalies valdomų „Lietuvos dujų“ veiklas, taiko diskriminacinę dujų kainą, kuri yra didžiausia ES.
Anot energetikos ministro Arvydo Sekmoko, „Gazprom“ dujų kaina Lietuvai 2004-2012 metais išaugo šešis kartus – nuo 84 JAV dolerių iki 497 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų.