„Antradienį Vyriausybėje apsilankę „Chevron“ vadovai pareiškė, jog bendrovė traukiasi iš konkurso dėl angliavandenilių išteklių naudojimo, tačiau lieka Lietuvoje ir tęs iki šiol vykdytą veiklą. Generalinis direktorius Lietuvoje Gilbertas Ankenbaueris informavo, jog tokį sprendimą kompanija priėmė matydama, jog angliavandenilių gavybai Lietuvoje nebaigta formuoti įstatyminė bazė“, – pranešime cituojamas premjeras Algirdas Butkevičius.
„Chevron“ nuomone, teisės aktų pakeitimai turi įtakos planams ir keičia galimybes.
Pasak Vyriausybės vadovo, bendrovė dalyvavo Lietuvos paskelbtame tarptautiniame angliavandenilių išteklių naudojimo konkurse vadovaudamasi konkurso sąlygomis ir tuometine teisine bei reguliacine aplinka.
Tačiau per tą laiką buvo priimti ir, svarbiausia, vis dar svarstomi daugiau nei 25 svarbūs teisės aktai. „Chevron“ nuomone, teisės aktų pakeitimai turi įtakos planams ir keičia galimybes.
„Apgailestaujame dėl tokio bendrovės pasirinkimo, tačiau suprantame, jog jie turi tokią teisę, nes Seime vis dar svarstomi įvairūs teisės aktai, kurie turi įtakos angliavandenilių naudojimui mūsų šalyje. Tai reiškia, kad pirmiausia turime pabaigti formuoti įstatyminę bazę tokiai veiklai. Reikia aiškumo. Tikimės, jog „Chevron“ ateityje neatsisakys dalyvauti projektuose“, – sakė Lietuvos Vyriausybės vadovas.
„Chevron“: sutelksime dėmesį į jau padarytas investicijas Rietave
Bendrovės „Chevron“ atstovai išplatintame pranešime patvirtino, kad nebetęs derybų dėl sutarties pasirašymo darbų licencijai Šilutės–Tauragės plote gauti.
„Chevron“ įsipareigoja ir toliau domėtis bei vertinti investicijų galimybes Vidurio ir Rytų Europoje, remti Europos energetinės nepriklausomybės siekius.
„Nuo 2013 m. sausio, kai bendrovė pateikė paraišką dalyvauti angliavandenilių paieškos ir gavybos konkurse, iki šių dienų įvyko reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje. Tai turėjo įtakos svarstant galimos investicijos komercinius ir projekto vystymo aspektus“, – teigiama jame.
„Chevron“ laikosi nuomonės, kad besikeičiančioje reguliavimo ir teisinėje aplinkoje, geriausiai kompanijos verslo interesai bus įgyvendinti sutelkiant dėmesį į jau padarytas investicijas Rietavo licenciniame plote.
„Chevron“ įsipareigoja ir toliau domėtis bei vertinti investicijų galimybes Vidurio ir Rytų Europoje, remti Europos energetinės nepriklausomybės siekius.
Laimėjo konkursą, tačiau mokesčio nesumokėjo
Aplinkos ministerijos komisija rugsėjo viduryje paskelbė JAV bendrovę „Chevron“ skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso nugalėtoja.
Tačiau įmonė turėjo iki spalio 16 dienos sumokėti mokestį už leidimą.
Kaip 15min.lt antradienį informavo Aplinkos ministerija, to „Chevron“ nepadarė.
A.Butkevičius tikėjo, kad bendrovė nesitrauks
Paskutinį kartą kompanijos atstovai su A.Butkevičiumi buvo susitikę rugsėjo 12 dieną.
„Chevron“ atstovai pateikė jam dokumentą, kuriame nurodė, jog per tą laiką, kai bendrovė pareiškė norą ieškoti Lietuvoje skalūnų, Seimui pateikti 25 su skalūnų žvalgyba ir gavyba susiję teisės aktai.
Jie nusiteikę dirbti pozityviai, neturi kokių kitų minčių, - po paskutinio susitikimo su bendrovės atstovais sakė A.Butkevičius.
„Jie nusiteikę dirbti pozityviai, neturi kokių kitų minčių. Laukia konkurso ir jie išdėstė savo planus į ateitį ir pasakė, kad per tą laikotarpį, kai jie čia dalyvauja ir išreiškia savo tam tikrus norus, įvyko kai kurių papildomų įstatymų svarstymas ir priėmimas. Jie atnešė sąrašą, kad buvo 25 projektai pateikti, bet tai jų nebaugina, nors rizika yra padidėjusi. Jie yra suinteresuoti mūsų rinka“, – tuomet po susitikimo sakė A.Butkevičius.
Anksčiau sklido kalbos, esą „Chevron“ prašė atidėti sprendimą dėl leidimo žvalgyti skalūnų sluoksnius. Tačiau A.Butkevičius tuomet patikino, kad jokio oficialaus rašto iš kompanijos nėra gavęs.
„Chevron“ ketino žvalgyti skalūnų dujas 1,8 tūkst. kvadratinių metrų Šilutės-Tauragės plote vakarų Lietuvoje – ši teritorija ribojasi su Tauragės rajono šiaurės vakaruose esančiu ir 600 gyventojų turinčiu Žygaičių miesteliu.
„Chevron“ planams labai aktyviai priešinosi Žygaičių bendruomenė – ji baiminosi, kad išgaunant skalūnų dujas, gali būti užterštas geriamasis vanduo, pažeista ekosistema.