Neeiliniame Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrų Tarybos posėdyje bus siekiama susitarti dėl bendro dujų pirkimo, paklausos mažinimo bei naujų skaidraus infrastruktūros naudojimo ir solidarumo priemonių, taip pat naujo suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kainų indekso sukūrimo iki kitų metų kovo.
Be to, bus siekiama susitarti dėl atsinaujinančios energetikos plėtros, supaprastinant ir spartinant leidimus.
Ministrai taip pat aptars antradienį EK pateiktą pasiūlymą nustatyti 275 eurų už megavatvalandę (MWh) viršutinę kainų ribą, kuri būtų taikoma artimiausio mėnesio sandoriams Nyderlandų TTF prekybos taške.
Siūloma, kad viršutinė kainų riba būtų aktyvuota tik tuo atveju, jei kito mėnesio dujų kaina Nyderlandų TTF prekybos taške dvi savaites viršytų 275 eurų už MW, o SGD referencinė kaina per dviejų savaičių laikotarpį 10 dienų viršytų 58 eurus. Apie tai informavusi Komisiją, Europos vertybinių popierių ir rinkų instituciją (ESMA) ir Europos Centrinį Banką (ECB) praneštų Energetikos reguliavimo institucijų bendradarbiavimo agentūra (ACER).
Vis dėlto pastebima, kad tokios viršutinės ribos aktyvavimas būtų mažai tikėtinas – netgi dujų kainų piko metu rugpjūčio pabaigoje 275 eurų riba buvo viršyta vos keletą dienų iš eilės.
Nyderlandų dujų biržoje TTF, kuri laikoma pagrindine dujų kainas Europoje formuojančia birža, gruodžio ateities sandorių kaina trečiadienio pavakarę buvo 126 eurai už MWh.
D.Kreivys teigiamai įvertino Komisijos pasiūlymą, tačiau teigė, jog viršutinė kainų riba turėtų būti užfiksuota žemesniame lygyje bei aktyvuota automatiškai.
„Pats faktas, jog toks pasiūlymas pateiktas, yra pozityvus, tačiau dėl jo laukia sudėtingas darbas taryboje, siekiant, kad jis būtų ekonomiškai efektyvesnis, kad siūloma viršutinė kainų riba būtų užfiksuota pakankamai žemame lygyje. Antra, tebemanome, jog korekcinis mechanizmas turi įsijungti automatiškai, dujų kainoms pasiekus nustatytą ribą“, – pranešime teigė D.Kreivys.
Komisijos siūloma viršutinė dujų kainų riba apimtų tik sandorius Nyderlandų dujų biržoje TTF – Komisija iki šiol nepasiūlė įvesti dujų, naudojamų elektrai gaminti, kainų lubų, nors spalį pateikti konkrečius su tuo susijusius sprendimus paragino Briuselyje susirinkę ES šalių lyderiai. Pastarąjį klausimą jiems gali tekti svarstyti gruodžio viduryje vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje (EVT).
D.Kreivys ne kartą teigė, jog viršutinė kainos riba turi būti nustatyta ne tik elektros gamybai naudojamoms dujoms, bet ir visiems didmeniniams jų sandoriams. Lapkričio pradžioje jis Seime teigė, jog Komisijai nepasiūlius už energetiką atsakingiems Bendrijos ministrams įvesti dujų kainų lubų, dauguma ES narių ketina blokuoti EK pasiūlymus.
Ieškant būdų, kaip sumažinti itin išaugusias dujų ir elektros kainas, dujų kainų lubas rudens pradžioje pasiūlė šį pusmetį ES pirmininkaujanti Čekija. Lubas elektros gamybai naudojamoms dujoms nuo birželio, leidus Briuseliui, taiko Ispanija ir Portugalija – dėl to jose yra vienos mažiausių elektros kainų ES.
Šiuo klausimu blokas pasidalijo į dvi stovyklas. Tokioms luboms pritaria maždaug pusė Bendrijos šalių, tačiau prieštarauja Vokietija, Nyderlandai, Austrija, Danija ir Vengrija – motyvuojama, jog dujų kainų lubos gali nuo ES atgrasyti ir į kitas rinkas nukreipti SGD tiekėjus taip pakenkiant jų tiekimo saugumui, taip pat padidinti dujų paklausą, o dėl to gali ištuštėti žiemai užpildytos dujų saugyklos.