Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Kreivys: neribojant komercinių saulės parkų plėtros nukentėtų gaminantys vartotojai

Valstybei pernai apribojus komercinių saulės parkų plėtrą, o verslui siūlant atsisakyti jam nustatytos dviejų gigavatų (GW) ribos, energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad priėmus tokį sprendimą nukentėtų visi gaminantys vartotojai – tiek gyventojai, tiek įmonės, tiek savivaldybės.
Saulės kolektoriai
Saulės kolektoriai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Pasak jo, panaikinus šią ribą gaminantiems vartotojams būtų apribota galimybė savarankiškai gaminti elektrą jų saulės elektrinėse, o tai būtų naudinga tik stambių projektų vystytojams.

„Kaip atrodytų situacija nuėmus du gigavatus? Petras, kuris nori pasistatyti elektrinę ant savo stogo, ateina pas tinklo operatorių ESO (...) ir paprašo galių. Operatorius sako, kad galių nėra, nes jas yra paėmę didieji (vystytojai – BNS). Ateina miesto meras, kuris nori pasistatyti saulės elektrinę, kad galėtų tiekti elektrą su 80 procentų nuolaida skurdiems žmonėms – jiems yra atsakoma, kad nėra galių. Ateina verslininkas, kuris turi gamyklėlę ir gaminasi sau elektros energiją (...), kad galėtų atpiginti produkciją – jam atsakoma, kad negalima“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė D.Kreivys.

„Šiuo atveju mes turime atsakyti į klausimą, kieno interesus tenkinsime nuėmę dviejų gigavatų lubas. Manau, tikrai ne Lietuvos žmonių“, – pridūrė ministras.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) vadovas Martynas Nagevičius praėjusią savaitę Seime vykusioje diskusijoje siūlė atsisakyti 2 GW ribos, pasak jo, trukdančios šios atsinaujinančios energetikos rūšies plėtrai.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) siūlo parkus vystyti investuotojų norima instaliuota galia – leidimus vystytojams jis suteiktų pagal vadinamąjį pro rata, arba proporcingumo principą taikant ne instaliuotai galiai, kaip siūlyta anksčiau, o elektros gamybai.

Pasak VERT pirmininko Renato Pociaus, šiems parkams planuojama proporcingai paskirstyti galias, kurių ribose elektra būtų gaminama be apribojimų, o viršijus ribą, jai būtų taikomi su „Litgrid“ suderinti „nežymūs“ ribojimai.

Pernai Seimo priimtos Atsinaujinančių išteklių energetikos pataisos nustatė, kad komercinių saulės elektrinių suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW, o ją pasiekus neišduodami leidimai prijungti jas prie tinklo.

Dėl to naujų saulės elektrinių projektų vystytojai buvo priversti stabdyti darbus ir investicijas.

Šiuo metu maksimali nustatyta saulės elektrinių galia siekia 4,4 GW, iš jų 2,4 GW numatyta gaminantiems vartotojams skirtam ESO tinklui, o likę 2 GW – komerciniams vartotojams skirtam „Litgrid“ tinklui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas