Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Kreivys su ES energetikos ministrais tarsis dėl dujų kainų lubų

Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį Briuselyje kartu su kitais už energetiką atsakingais Bendrijos ministrais sieks susitarti dėl dujų kainų viršutinės ribos Nyderlandų TTF prekybos taške.
Dainius Kreivys
Dainius Kreivys / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lapkričio pabaigoje Europos Komisija (EK) pasiūlė nustatyti 275 eurų už megavatvalandę (MWh) viršutinę dujų kainų ribą artimiausio mėnesio sandoriams, kuri būtų aktyvuota tik tuo atveju, jei kito mėnesio dujų kaina šią ribą viršytų dvi savaites bei per dviejų savaičių laikotarpį 10 dienų iš eilės 58 eurais viršytų suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) referencinę kainą.

Tuo metu Bendrijai pirmininkaujanti Čekija praėjusią savaitę pasiūlė nustatyti 220 eurų viršutinę ribą artimiausio mėnesio sandoriams Nyderlandų TTF prekybos taške, aktyvuojant ją tuo atveju, jei kito mėnesio dujų kaina šią ribą viršytų penkias dienas bei būtų 35 eurais didesnė nei SGD referencinė kaina. Apie šį pasiūlymą praėjusią savaitę paskelbė jį mačiusi užsienio žiniasklaida.

D.Kreivys teigė, kad Lietuva yra susirūpinusi „dėl šiuo metu siūlomų mechanizmo aktyvavimo lygių ir siūlomo mechanizmo apimties“.

„Mums yra svarbu, jog mechanizmas būtų sukurtas toks, kad jis būtų efektyvus ir funkcionalus reaguojant į ekstremalias situacijas rinkose, su kurioms jau buvome susidūrę rugpjūčio mėnesį“, – pirmadienį išplatintame Energetikos ministerijos pranešime teigė D.Kreivys.

Tuo metu energetikos viceministrė Inga Žilienė praėjusį ketvirtadienį kalbėjo, kad 220 eurų viršutinė dujų kainos riba yra per aukšta.

Ieškant būdų, kaip sumažinti itin išaugusias dujų ir elektros kainas, dujų kainų lubas rudens pradžioje pasiūlė šį pusmetį Europos Sąjungai pirmininkaujanti Čekija. Lubas elektros gamybai naudojamoms dujoms nuo birželio, leidus Briuseliui, taiko Ispanija ir Portugalija – dėl to jose yra vienos mažiausių elektros kainų ES.

Šiuo klausimu blokas yra pasidalijęs į dvi stovyklas. Tokioms luboms pritaria maždaug pusė Bendrijos šalių, tarp jų ir Lietuva, tačiau prieštarauja Vokietija, Nyderlandai, Austrija, Danija ir Vengrija – motyvuojama, jog dujų kainų lubos gali nuo ES atgrasyti ir į kitas rinkas nukreipti SGD tiekėjus taip pakenkiant jų tiekimo saugumui, taip pat padidinti dujų paklausą, o dėl to gali ištuštėti žiemai užpildytos dujų saugyklos.

Užsienio žiniasklaida skelbia, jog 12 Bendrijos šalių, tarp jų ir Lietuva, praėjusią savaitę išplatino dokumentą, kuriuo reikalaujama, kad viršutinė dujų kainos riba būtų kur kas mažesnė nei šiuo metu diskutuojamas kompromisinis Čekijos pasiūlymas. Pasak dokumentą mačiusio leidinio „Politico“, šios šalys reikalauja, kad viršutinė dujų kainos riba būtų sumažinta iki 160 eurų už MWh, o skirtumas tarp dujų kainos TTF prekybos taške ir SGD referencinės kainos – iki 20 eurų.

Neeiliniame ES energetikos ministrų Tarybos posėdyje taip pat turėtų būti priimti anksčiau Europos Komisijos pateikti pasiūlymai, apimantys solidarumo stiprinimą, bendro dujų pirkimų koordinavimą, keitimąsi dujomis tarpvalstybiniu mastu bei atsinaujinančių energijos išteklių plėtros spartinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?