Kaip demokratų galimas kandidatas į JAV prezidentus Joe Bidenas spaudė Ukrainą numarinti tyrimus prieš „Burisma“ holdingą, kuriame dirbo jo sūnus Hunteris? Ir kaip jo oponentas rinkimuose, dabartinis JAV prezidentas D.Trumpas spaudė šalies prezidentą Volodymyrą Zelenskį atgaivinti tuos tyrimus – tokie klausimai lydi prasidėjusią JAV vadovo apkaltą.
Interesų kovoje – ne tik naujasis Ukrainos vadovas, bet ir didžiausia Ukrainos privati dujų kompanija, kurios savininkas prie visų prokurorų išvengdavo nuosprendžių.
Tyrė dėl pinigų plovimo
„Burisma“ yra didžiausia privati naftos ir dujų gavybos kompanija Ukrainoje, 2002 m. įkurta Ukrainos verslininko ir anksčiau aukštas pareigas užėmusio valdininko Mykolos Zlotchevskio. Jis, beje, taip pat buvo patekęs į tyrėjų akiratį dėl nelegalios veiklos ir pinigų plovimo.
J.Bideno sūnus Hunteris nuo 2014 m. iki 2019 m. buvo holdingo direktorių taryboje kartu, beje, su buvusiu Lenkijos prezidentu Aleksandru Kwasniewskiu, investicijų bankininku Alanu Apteru ir kitais panašaus lygio asmenimis.
Tiesa, H.Bideno prisijungimas prie „Burismos“ direktorių tarybos sukėlė nuostabą vien jau dėl to, kad kompanijos savininkas yra buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus sąjungininkas.
Tiesa, jokio tyrimo dėl paties H.Bideno veiklos nebuvo, tačiau Ukrainos tyrėjai ėmėsi paties holdingo ir jo savininko M.Zlotchevskio dėl galimo pinigų plovimo.
Užsiminė apie paramą
Žinoma, tai neliko nepastebėta jo tėvo J.Bideno, kuris 2016 m., kaip teigia „Kyiv Post“, spaudė Ukrainą atleisti generalinį prokurorą Viktorą Šokiną perspėdamas, kad JAV kitu atveju nesuteiks 1 milijardo JAV dolerių paskolos, kaip buvo žadėta.
Koks paradoksas – būtent dėl panašaus kaltinimo dabar yra spaudžiamas jo oponentas D.Trumpas, kuris pokalbyje su Ukrainos prezidentu irgi užsiminė apie karinę paramą Ukrainai, tačiau paprašė paslaugos dėl tyrimo.
Beje, J.Bidenas nebuvo vienintelis, spaudęs Ukrainą atleisti galimai korumpuotą prokurorą, tačiau jis buvo vienas iš tų, kuris išreiškė palaikymą Ukrainos reformoms. Svarbiausia čia yra tai, kad nėra jokių įrodymų, jog prokuroras V.Šokinas ėmėsi „Burismos“ tyrimo.
V.Šokinas Ukrainos generaliniu prokuroru buvo nuo 2015 m. vasario iki 2016 m. balandžio ir tuo metu buvo viena nepopuliariausių asmenybių Ukrainoje, turintis prastą reputaciją dėl neveikimo ir kliūčių sudarymo svarbioms byloms.
Beje, jo kėdė ypač susvyravo po susitikimo su žinomais Ukrainos advokatais, kurie po to pareiškė, kad toks prokuroras negali toliau dirbti. J.Bideno perspėjimas, kad JAV nesuteiks paramos Ukrainai, jei nebus pašalintas prokuroras, jau tik buvo paskutinis šūvis į V.Šokino kėdę.
Holdingas įtarimų išvengė
Beje, „Kyiv Post“ taip ir nerado jokio įrodymo, kad V.Šokinas inicijavo tyrimą prieš „Burisma Holding“. Tyrėjams užkliuvo tik holdingo savininkas, jo piniginiai judėjimai, o ne pats holdingas. Galiausiai ir tyrimai prieš M.Zlotchevskį irgi užgeso. Pats verslininkas vienu metu net buvo patekęs į ieškomų asmenų sąrašą, tačiau 2017 m. buvo iš jo išbrauktas ir kitais metais jau grįžo į Ukrainą.
Bylos vilkinimu piktinosi Nacionalinis antikorupcijos biuras, kuris kritikavo tiek V.Šokiną, tiek kitus generalinius prokurorus – Vitalijų Jaremą, Jurijų Lucenką. Biuras prokurorus kaltino net bylos sabotažu.
Panašu, kad byloje prieš praeityje įtakingą Ukrainos verslininką šalies prokurorai negalando peilio, nors tyrimai ir vyko.
Tiesa, tyrimo prieš M.Zlotchevskį ėmėsi ir britų korupcijos tyrimų tarnyba, tačiau ir ji patyrė fiasko, nes Ukrainos pusė esą nebendradarbiavo.
Apie spaudimą – kalbos nuo kovo mėnesio
Tiesioginio tyrimo išvengusi „Burisma“ ir toliau plečia savo veiklą – didina gavybos plotus, taip pat rengia konferencijas energetikos ir saugumo temomis kartu su „Atlantic Council“ ir Monako princo Alberto II fondu.
Beje, pirmą kartą J.Bideno spaudimas Ukrainai dėl „Burisma Holding“ buvo paviešintas 2019 metų kovą, kai tuometinis šalies generalinis prokuroras J.Lucenka apie tai viešai prisipažino. Pasak jo, J.Bidenas spaudė Ukrainą atleisti prokurorą taip siekiant apsaugoti „Burisma“ holdingą.
Panašu, kad į būsimą JAV rinkiminę kovą ne savo noru įtraukiamas ne tik holdingas „Burisma“, bet ir jo savininkas oligarchas M.Zlotchevskis, o tai didina galimybę, kad vėl bus prisiminti tyrimai apie jo veiklas plaunant pinigus.