„Visi prisimename Černobylio tragediją. Nesaugios, tarptautinių standartų neatitinkančios atominės elektrinės – grėsmė visiems Europos žmonėms. Todėl sutelktomis ES ir visos tarptautinės bendruomenės jėgomis privalome reikalauti, kad Astravo AE atitiktų griežčiausius tarptautinius saugumo standartus, būtų atliktas skaidrus ir nepriklausomas poveikio aplinkai vertinimas, vykdomi rizikos ir saugos įvertinimai“, – pranešime spaudai sakė D.Grybauskaitė, pirmadienį Vilniuje susitikusi su Europos Komisijos viceprezidentu Marošu Šefčovičiumi, atsakingu už ES energetinę sąjungą.
Pasak prezidentės, Astravo AE neturi sukelti papildomų kliūčių nei elektros gamybai šalies viduje, nei vartojimo efektyvumo stiprinimo ar Baltijos valstybių sinchronizavimo su kontinentine Europa siekiams.
Aptariant ES energetikos sąjungos įgyvendinimo eigą, M.Šefčovičius pristatė praėjusią savaitę patvirtintą „Žiemos paketą“. D.Grybauskaitės teigimu, tai labai svarbus žingsnis, kuriuo ES žengia į kokybiškai naują lygmenį, o dokumente pateikti pasiūlymai padės ne tik užtikrinti dujų tiekimo saugumą ir išvengti tiekimo sutrikimų, bet ir neleis išorės tiekėjams bei monopolininkams dėl mažesnės dujų kainos skaldyti ES šalių vienybę ir daryti įtakos visos Bendrijos išorės politikai.
Susitikime taip pat pabrėžta, jog Baltijos jūros dugnu planuojama nutiesti antroji „Nord Stream“ dujotiekio linija prieštarauja ES energetikos sąjungos tikslams ir gali būti panaudota kaip įrankis skaldant valstybių narių vienybę. Juo labiau, D.Grybauskaitės teigimu, projektas turi labai abejotiną komercinę vertę, nes pirmoji dujotiekio „Nord Stream“ linija išnaudojama tik puse pajėgumo.
Pasak Lietuvos vadovės, „Nord stream II“ projektas gali tapti antruoju „Mistralio testu“ Europos Sąjungai, kuris iškreiptų sąžiningos konkurencijos santykius ES dujų rinkoje ir galėtų tapti energetinio šantažo įrankiu.