„Kartais piliečiai dvejoja, ar verta mums pranešti apie pažeidimus, ar dėl to jiems nebus blogiau. Noriu pasakyti – verta policiją informuoti apie visus atvejus, o pranešėjų anonimiškumą mes užtikriname“, - tikina Šilalės rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Giedrius Vyštartas.
G. Vyštartas prisiminė vieną neseną atvejį Šilalės rajone, kai bendradarbiaujant su gyventojais bei „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) specialistais, buvo sulaikytas ne kartą prasižengęs degtindarys.
Baudos nebaisios
Šis prasikaltėlis nutarė užmaskuoti savo veiklą – kad jo neišduotų dūmai, virdamas degtinę, aparatą jis nelegaliai prijungdavo prie elektros tinklų. Baigęs darbą, vyras prisijungimą pašalindavo.
Informaciją apie šią veiklą policija gavo iš gyventojų. Ją, savo ruožtu, užfiksavo ir ESO analitikai, pastebėję, kad vienoje tinklo atkarpoje elektros energijos sunaudojama gerokai daugiau nei už ją sumokama. Aiškindamiesi situaciją, jie aptiko apleistą fermą – į ją dėmesį atkreipė ir gyventojų informuoti pareigūnai.
Netrukus buvo sulaikytas ir degtindarys. Pasirodo, jis gerai žinomas policijai – tai buvo jau ketvirtasis jo sulaikymas už nelegalią stiprių alkoholinių gėrimų gamybą. Tiesa, jam iškeltos baudžiamosios bylos ir paskirtos baudos būdavo mažesnės nei pajamos už alkoholį, todėl savo veiklos nutraukti Šilalės gyventojas neplanavo. Kur kas skaudžiau kirto žalos atlyginimo dydis – 5000 eur. Tiek už pavogtą elektros energiją jam priskaičiavo ESO.
Informacija – iš gyventojų
„Pasakysiu atvirai, be gyventojų pagalbos, policijos struktūros tokiais atvejais labai sunkiai pagauna nelegalius alkoholinių gėrimų gamintojus. Informaciją apie šiuos ir panašaus pobūdžio nusikaltimus pirmiausiai gauname iš žmonių. Mums, pareigūnams, ta pirminė informacija yra labai svarbi, ir jos visiškai pakanka, kad pradėtume tyrimą“, - sako G. Vyštartas.
Pareigūnas džiaugiasi, kad visuomenėje auga netolerancija nelegaliai alkoholio gamybai. Anot jo, gyventojai supranta, kad tokia veikla jų vietovėje didina netvarką bei mažina saugumą. „Pranešdami apie kiekvieną jų žinomą nusižengimą, žmonės pirmiausia užsitikrina, kad aplinka taps saugesnė“, – sako policijos atstovas.
Jam pritaria ir ESO Tinklų eksploatavimo skyriaus vadovas Dalius Svetulevičius. Jo teigimu, daugiau nei pusė elektros ir dujų vagysčių atvejų išaiškinama, gavus gyventojų pranešimus. „Pernai buvo nustatyta 560 elektros ir 60 dujų vagysčių atvejų. Taip pat įvykdytos 222 alyvos ir 77 metalų vagystės, dėl kurių sudegė 44 transformatoriai, o elektros energijos buvo netekę 17 052 vartotojai. Todėl norime paskatinti gyventojus neužsimerkti ir pastebėjus ar įtarus vagystę, pranešti ESO arba policijos pareigūnams“, – sako D.Svetulevičius
Policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas pabrėžia, kad į elektros ar dujų vagystes nereikėtų numoti ranka. Neteisėtas prisijungimas prie elektros ar dujų tinklų gali patraukti baudžiamojon atsakomybėn, tad tai – rimtas prasižengimas. Be to, už vagystės gali slėptis ir didesnė nusikalstama veika. „Žinoma, negalime šimtu procentų tvirtinti, kad jeigu žmogus vagia elektrą, tai jis turi narkotikų gamyklą. Bet neretai pasitaiko, kad jei jau slepiamas suvartojamos energijos kiekis, tai gali būti susiję su kita neteisėta veikla“, - sako G. Vyštartas.
Daugiau informacijos apie tai, į ką derėtų atkreipti dėmesį ir kaip atpažinti nusikalstamus veiksmus – interneto svetainėje adresu www.eso.lt/saugienergija. Pastebėjus ar įtarus elektros arba dujų vagystę, apie ją galima konfidencialiai pranešti ESO visą parą veikiančiu telefonu 1802, pasirinkus temą „Pasitikėjimo linija“, elektroniniu paštu pasitikejimolinija@eso.lt arba interneto svetainėje www.eso.lt/pasitikejimo linija. Apie šiuo metu vykdomą galimai nusikalstamą veiką pranešimų laukiama ir bendruoju pagalbos telefonu 112.