Anot „Lietuvos energijos“ valdybos nario Dominyko Tučkaus, šis projektas padvigubintų regiono dujų rinką ir suteiktų galimybių rasti naujų klientų.
„Mums kaip prekybininkams tai potencialus rinkos augimas – maždaug 3,5 mlrd. papildomų kubinių metrų, praktiškai antra tiek, kiek dabar yra Baltijos šalyse. Žinoma, padidėtų konkurencija, bet taip pat ir atsirastų didesnis potencialas“, – BNS teigė D.Tučkus.
Jis teigė, kad kol kas anksti kalbėti apie galimą klientų paiešką Suomijoje, mat reikia sulaukti 2020 metais planuojamo baigti projekto detalesnių darbų. Tačiau D.Tučkus tvirtino, jog svarbiausia, kad būtų sukurta vieninga rinka. Šiuo metu Baltijos valstybių ir Suomijos atstovai derasi dėl prekybos dujomis suvienodinimo, įėjimo-išėjimo taškų (angl. entry-exit point) pasieniuose tarp Baltijos valstybių panaikinimo ir kitų standartų.
Pagal „Balticconnector“ projektą Estijos ir Suomijos gamtinių dujų tinklus sujungs 150 kilometrų ilgio perdavimo dujotiekis. Daugiau kaip pusė šio dujotiekio – 80 kilometrų – bus nutiesta jūros dugnu.
„Jei pavyktų ši harmonizacija, kad visi naudotume vienodus prekybos vienetus, o ne kaip dabar (vieni megavatvalandes, kiti – kubinius metrus – BNS), būtų suvienodintas reguliavimas, būtų galima konkuruoti kaina“, – aiškino „Lietuvos energijos“ atstovas.
Bendra projekto kaina siekia 250 mln. eurų, iš jų 187,5 mln. eurų padengs Europos Sąjunga (ES). „Elering“ ir „Baltic Connector“ su Europos Komisija dotacijos susitarimą dėl bendro ES finansavimo dujų jungties projektui „Balticconnector“ planuoja pasirašyti spalio 21 dieną.
Pagal susitarimą povandeninę „Balticconnector“ dujotiekio dalį šalys valdys lygiosiomis dalimis. Be to, susitarimo šalys parengs bendrą jūrinės dalies tiesimui reikalingų viešųjų pirkimų strategiją. Dujotiekio sausumos dalių tiesimu savo teritorijoje kiekviena susitarimo šalis rūpinsis pati.
„Elering“ ir „Baltic Connector“ įsteigs bendrą iniciatyvinę grupę, kuri sprendžiant bendrus su projektu susijusius klausimus vykdys aukščiausio sprendimus priimančio organo funkciją.
Pagal „Balticconnector“ projektą Estijos ir Suomijos gamtinių dujų tinklus sujungs 150 kilometrų ilgio perdavimo dujotiekis. Daugiau kaip pusė šio dujotiekio – 80 kilometrų – bus nutiesta jūros dugnu.
Tikimasi, kad dėl šios planuojamos jungties visame regione padidės tiekimo ir energetinis saugumas ir taip pat bus atverta Suomijos dujų rinka, kuri bus sujungta su Europos dujų tinklu. Dujų jungtį planuojama nutiesti iki 2020 metų.