15min.lt jau išsamiai aprašė, kaip ir kodėl šokinėja elektros kaina biržoje.
Kainų šuolis – nebevaldomas
Dėl aukštų elektros kainų biržoje labiausiai sujudo energijos tiekėjai. Kaip antradienį rašė „Verslo žinios“, nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Sky Energy Group“ paskelbė, kad jog gali nutraukti elektros pirkimo-pardavimo sutartis dėl pakilusių elektros kainų. Tarp šios bendrovės klientų yra prezidentūra, Vyriausybė, ministerijos, kitos svarbios valstybės institucijos.
Dėl to šios įmonės klientams gresia didėsiančios elektros energijos sąskaitos.
„Nepriklausomi elektros tiekėjai per beveik ketverius savo veiklos metus dar nebuvo susidūrę su tokiu ilgalaikiu ir nebevaldomu elektros kainų šuoliu.
Pasak „Sky Energy“ vadovo, per ateinančias keletą savaičių turėtų paaiškėti, ar dirbtinai sukelta krizė elektros rinkoje bus stabilizuota.
Su LESTO ir Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija aiškinomės, kokios yra sutarties su klientu nutraukimo procedūros. Komisija savo tinklalapyje paskelbė raštišką išaiškinimą. Jeigu kainos biržoje ir toliau nepaliaujamai kils, svarstysime, ką toliau daryti. Yra du variantai – su esamais klientais suderinti ir pasirašyti naujas sutartis arba jas nutraukti. Tačiau kraštutinių veiksmų kol kas imtis neketiname“, – pranešime spaudai teigė elektros tiekėjo „Sky Energy“ generalinis direktorius Evaldas Piesliakas.
Pasak „Sky Energy“ vadovo, per ateinančias keletą savaičių turėtų paaiškėti, ar dirbtinai sukelta krizė elektros rinkoje bus stabilizuota.
„Tikimės aktyvių Vyriausybės veiksmų, kad būtų apginti Lietuvos verslo, o kartu ir visų vartotojų interesai, nes elektros kainos šuolis sukels ir daugelio produktų kainų augimą“, – pareiškė E.Piesliakas.
Dėl aukštų elektros kainų antradienį pasitarimą per pietų pertrauką rengia Seimo Energetikos komisija.
„Energijos tiekimo“ generalinis direktorius Algirdas Juozaponis atkreipė dėmesį, kad klientai, prieš pasirinkdami elektros tiekėją, turi įvertinti ir jo patikimumą.
„Taip pat jau kuris laikas bandėme atkreipti rinkos dalyvių dėmesį, kad smulkesnių tiekėjų, kurie parduodamą elektros energiją įsigyja tik biržoje, o vartotojams parduoda fiksuota kaina, veikla yra gana rizikinga. Šiems nepriklausomiems tiekėjams elektros energijos kainų tendencijos biržoje pastaruoju metu buvo itin nepalankios“, – sakė A.Juozaponis.
Ragina dirbti efektyviai
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ antradienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame siūlo tobulinti tarpsisteminių pralaidumų nustatymo metodiką, kurios tikslas – efektyvesnis pralaidumų nustatymas ir elektros srautų paskirstymas tarp Baltijos šalių ir trečiųjų šalių.
Patobulinta metodika turėtų būti taikoma elektros perdavimo linijose, jungiančiose Baltijos šalių energetikos sistemas tarpusavyje ir su kaimyninėmis energetikos sistemomis. Pritaikius ją, būtų sukurtos konkurencingos sąlygos elektros patekimui į Lietuvą tiek iš šiaurės, tiek iš rytinių elektros energetikos sistemų, nediskriminuojant nė vieno elektros rinkos dalyvio.
„Esant nepakankamiems konkurencingos vietinės elektros gamybos pajėgumams, elektros importo reikšmė labai svarbi. Mūsų siūlomos metodikos tikslas – iki pradės veikti naujosios jungtys, sudaryti galimybes patekti elektrai į Lietuvą iš tų šalių, su kuriomis šiuo metu turime elektros perdavimo pajėgumų“, – sako elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.
Poreikis tobulinti pralaidumų nustatymo metodiką atsirado, kai vasarą ir rudens pradžioje, vykstant elektrinių ir tarptautinių perdavimo linijų remontams ir sumažėjus elektros pasiūlai regione, Lietuvoje ir Latvijoje išaugo didmeninės elektros kainos biržoje.