Gyventojai, įsigiję saulės elektrinę, susiduria su dilema – vasarą ji pagamina gerokai daugiau elektros negu reikia, o žiemą, kai saulės mažai, kilovatvalandžių gali pritrūkti.
Baterijos, kur būtų kaupiama perteklinė pagaminta elektros energija ir panaudojama tuo metu, kai jos reikia, Lietuvoje nėra paplitusios. Tad lieka vienintelė išeitis – energijos perteklių atiduoti į elektros tinklą pasaugoti, o vėliau atsiimti ir atsiskaityti už pasinaudojimą elektros tinklais.
Šiuo metu buitiniai gaminantys vartotojai atsiskaityti už elektros susigrąžinimą gali keturiais būdais. Tiesa, net dviejų iš jų kaina nuo sausio smarkiai ūgtelėjo.
Populiariausias tarp gaminančių vartotojų yra „pasaugojimo mokestis“ už kilovatvalandę iš tinklo susigrąžintos elektros – jis nuo šių metų pabrango 32 proc. Kitas įkainis – atsiskaitymo už leistiną generuoti elektrinės galią – kilo net 57 proc., rodo ESO duomenys.
Mažėjo tik trečiasis atsiskaitymo už elektros susigrąžinimą būdas: kilovatvalandėmis pagal procentus. Be to, nuo šių metų prisidėjo ir dar viena atsiskaitymo galimybė – mokėti pasirinktos elektros energijos persiuntimo paslaugos tarifu.
Tad, kokį iš šių atsiskaitymo būdų rinktis? 15min kalbinti ekspertai tvirtina, kad šiuo metu, kai elektros kainos, palyginus su pernai, gerokai nukrito, vienas iš šių būdų yra kur kas pranašesnis už kitus.