Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dujų balionų naudotojams nuo sausio 1-osios – staigmena

Dujų balionus naudojantiems gyventojams teks labiau pakrapšyti piniginę. Nuo sausio 1 dienos įsigalioja naujas reikalavimas dujų balionams, kurie turės būti su papildomais apsauginiais vožtuvais. Naujus reikalavimus įvedusi Energetikos ministerija teigia tai daranti dėl saugumo. Dujininkai piktinasi, kad naujovė ne tik padidins balionų kainas, bet ir taps dar nesaugiau juos naudoti.
Dujų balionas
Dujų balionas / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Siekia, kad nuostolių būtų mažiau

Suskystintų naftos dujų balionai dažniausiai naudojami regionuose, gyventojai juos laiko patalpoje ir dujas naudoja maisto gamybai. Nuo kitų metų sausio 1 dienos jie turės būti su specialiais apsauginiais vožtuvais. Patiems gyventojams iš esmės nieko nereikia daryti – vožtuvais turės pasirūpinti tie, kurie keičia balionus, ir šis reikalavimas įsigalioja jau nuo kitų metų.

15min skaitytojo Jono nuotr./Sprogimas įvyko dėl dujų nuotekio
15min skaitytojo Jono nuotr./Sprogimas įvyko dėl dujų nuotekio

Energetikos ministerija teigia, kad balionai su apsauginiais įtaisais (vožtuvais) neleis dujų slėgiui balione pakilti virš leistino, pavyzdžiui, gaisro name metu. Pasitaiko atvejų, kai sprogę balionai apgriauna namus.

Rolando Žalgevičiaus nuotr./Sprogęs dujų balionas
Rolando Žalgevičiaus nuotr./Sprogęs dujų balionas

„Vožtuvo paskirtis – išsaugoti gyvybes bei sumažinti nuostolius gaisro metu“, – teigia Energetikos ministerija. Taigi kilus gaisrui, kaip teigiama, įkaitus balionui, dujos tiesiog išeitų per apsauginį vožtuvą, ir balionas nesprogtų.

Nežinau, gal čia kažkam reikėjo užsitikrinti vožtuvų pardavimo verslą? – spėliojo K.Ruzgas.

Energetikos ministerijos 15min atsiųstame komentare teigiama, kad toks reikalavimas buvo numatytas dar 2016 m. spalio 20 dieną, tačiau buvo suteiktas trejų metų pereinamasis laikotarpis pasiruošti.

Dujų prekeiviai: tai taps nesaugu

Visiškai priešingai mano patys dujininkai. Jie įsitikinę, kad nauji vožtuvai ne tik kad neapsaugos balionų nuo sprogimo, o atvirkščiai – juos padarys dar nesaugesnius. Jie teigia, kad dujos sprogs patekusios į aplinką per vožtuvą.

„Mūsų manymu, bus daugiau nuostolių nei naudos“, – įsitikinęs Prekiautojų suskystintomis dujomis asociacijos prezidentas Kazys Ruzgas. Jo aiškinimu, suskystintos naftos dujos yra labai sprogios, todėl jei per minutę iš baliono išeis 5 kubiniai metrai dujų, tokio kiekio pakaktų išsprogdinti 100–120 kvadratinių metrų patalpą.

Rolando Žalgevičiaus nuotr./Vyriškį sužalojo sprogusių dujų balionų nuolaužos.
Rolando Žalgevičiaus nuotr./Vyriškį sužalojo sprogusių dujų balionų nuolaužos.

„Iki šiol apsauginiai vožtuvai buvo sujungiami su vamzdynais, kuriais dujos išvedamos į atitinkamą aukštį lauke, taigi ten ir išsisklaido. Tačiau dabar dujos gaisro atveju išplis patalpoje, todėl atsiras gyventojų ieškinių dėl žalos, padarytos sprogus nutekėjusioms dujoms“, – aiškina K.Ruzgas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kazys Ruzgas
Asmeninio archyvo nuotr. /Kazys Ruzgas

Teks mokėti daugiau

Prekiautojų asociacija kreipėsi į Energetikos ministeriją su prašymu atšaukti reikalavimą. Jų teigimu, tokie reikalavimai nėra taikomi nė vienoje kaimyninėje šalyje. „Nežinau, gal čia kažkam reikėjo užsitikrinti vožtuvų pardavimo verslą“, – spėliojo K.Ruzgas.

Jo skaičiavimu, naujojo vožtuvo sumontavimas balione kainuos mažiausiai 20 eurų. Esą dėl to ir brangs dujos tiems, kurie naudojasi balionais.

Energetikos ministerija kalba apie mažesnę kainą.

„Atsižvelgiant į viešai prieinamą informaciją, balionų vožtuvų su saugos įtaisais kaina rinkoje nuo 5 iki 7 eurų už vienetą, o konkreti kaina priklauso nuo suskystintų naftos dujų pardavėjų verslo modelio, taikomos kainodaros, eksploatuojamų balionų kiekio ir kitų susijusių aplinkybių“, – teigiama ministerijos paaiškinime.

Sako, kad sprogimo nesukels

Dujomis prekiaujančios bendrovės „Suskystintos dujos“ technikos direktorius Valdas Budukevičius irgi sutinka, kad šis vožtuvas padarytų saugesnį gaisrų gesinimą, tačiau jis taip pat kreipėsi į Energetikos ministeriją su klausimu – ar per vožtuvą ištekėjusios dujos nesukels sprogimo.

Ministerija tikina, kad per pastaruosius trejus metus nebuvo nei vieno atvejo, kad dėl vožtuvo būtų padaryta žalos.

„Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba duomenų bazėje patikrino informaciją per pastaruosius trejus metus apie nelaimingus atsitikimus, susijusius su dujų balionais, ir nenustatė nė vieno incidento, kurio priežastimi būtų dujų baliono vožtuvas“, – teigiama atsakyme. Tiesa, kol kas tokių vožtuvų rinkoje yra mažai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos