Dujų eksportuotojos sieks užtikrinti „patikimą“ tiekimą stiprėjant Ukrainos krizei

Kataro emyras šeichas Tamimas bin Hamadas al Thani, kurio šalyje vyksta Dujas eksportuojančių šalių forumas, pareiškė, jog pagrindinės dujas eksportuojančios šalys stengiasi užtikrinti „patikimą“ tiekimą.
Dujos
Dujos / 123RF.com nuotr.

Vienuolikos šalių forumas, tarp kurio dalyvių yra ir Rusija, siekia išsaugoti stabilumą pasaulio rinkose, kurias sudrebino didėjantis nerimas dėl Ukrainos krizės.

Visgi grupė neskubėjo pažadėti papildomo tiekimo Vakarų Europai, ieškančiai alternatyvų rusiškoms dujoms tuo metu, kai krizė didina kainas ir kelia grėsmę tiekimui.

Rusija yra svarbi forumo, vykstančio tu metu, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį įsakė kariams dislokuotis dviejuose Maskvos remiamuose separatistiniuose regionuose Rytų Ukrainoje, dalyvė, sulaukusi tarptautinio pasmerkimo.

Rusijos energetikos ministras Nikolajus Šulginovas neužsiminė apie įtampą, tačiau forume sakė, kad „Rusijos įmonės yra visiškai įsipareigojusios vykdyti esamas sutartis“ dėl dujų tiekimo.

Šiuo metu Rusijai tenka 40 proc. Europoje naudojamų dujų, o Katarui – 5 procentai.

Jungtinės Valstijos paprašė Kataro padėti Europai, jei Rusijos dujų tiekimas bus nutrauktas.

Visgi Kataras ir kitos dujas gaminančios šalys tvirtina, kad nėra didelių rezervų, kuriuos būtų galima nukreipti į Europą, kuri dabar moka rekordines kainas, nebent esami klientai, daugiausia Azijoje, sutiktų atsisakyti žadėtų tiekimų.

Kataro emyras teigė, jog forumo šalys „sunkiai dirba, kad užtikrintų patikimą ir patikimą gamtinių dujų tiekimą pasaulio rinkoms ir išsaugotų šių rinkų stabilumą“.

Emyras ir kiti pranešėjai paragino užmegzti glaudesnius ryšius su vartotojų rinkomis, kad būtų užtikrintas stabilus dujų, kurios, forumas nuomone, yra svarbi pasaulinio perėjimo prie švaresnės energijos proceso dalis, tiekimas.

Viršūnių susitikime taip pat dalyvavo Alžyro, Irano, Mozambiko, Pusiaujo Gvinėjos ir Trinidado ir Tobago prezidentai ir ministrai pirmininkai.

Irano prezidentas Ebrahimas Raisi pareiškė, kad jo šalis norėtų padidinti gamybą ir eksportą, tačiau ją stabdo, jo nuomone, „žiaurios ir nenatūralios“ JAV sankcijos.

Didžiosios šalys derasi su Iranu, siekdamos atgaivinti susitarimą, reglamentuojantį jo prieštaringai vertinamą branduolinę programą, kuri galėtų padėti sušvelninti sankcijas.

Dar prieš staigų energijos kainų kilimą per pastaruosius metus, didžiosios dujas gaminančios šalys teigė, kad joms reikia ilgalaikių sutarčių, kad būtų užtikrintas garantuotas tiekimas vartotojams.

Europos Sąjunga priešinasi pramonei būdingoms 10, 15 ir 20 metų trukmės sutartims. Visgi Kataras ir kitos eksportuotojos teigia, kad didžiulės investicijos, reikalingos gamybai padidinti, reiškia, jog yra reikalingi ilgalaikiai sandoriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai