Pagrindinė kliūtis gavybos įšaldymui tebėra Iranas, kuris planuoja per artimiausius penkerius metus padidinti gavybą iki 4 mln. barelių per dieną, teigia „BNP Paribas“ analitikai. Ankstesnės OPEC derybos dėl gavybos ribojimo nemaža dalimi žlugo dėl to, kad Teheranas atsisakė dalyvauti bendrame susitarime.
Rengiant susitarimą taip pat vargu ar dalyvaus Saudo Arabija, nes jos svarbiausi pareigūnai šiuo metu atostogauja, rašoma „Citigroup“ apžvalgoje.
Be to, pagal savo ilgalaikę strategiją, kuri pavadinta „Vizija 2030“, šalis veikiau sieks kuo labiau padidinti pardavimus, o ne riboti gavybą, teigia banko ekspertai.
„Citigroup“ analitikai taip pat pažymi, kad, nepaisant tokios strategijos, rinkos persibalansavimas tęsiasi, nes mažėja gavyba karteliui nepriklausančiose šalyse.
Konsultacijų grupė „Petromatrix“ pažymi, kad prie OPEC šalių, kurios nemato reikalo riboti tiekimo, t. y. prie Libijos, Irano ir Irako, neseniai prisijungė ir Nigerija. O jeigu Nigerija atsisakys riboti gavybą, bendras susitarimas dėl gavybos įšaldymo vargu ar bus pasirašytas.
Visgi rinkoje yra ir optimistų. Pavyzdžiui, „Nomura“ ekonomistai mano, kad kartelis šiemet visgi susitars dėl gavybos ribojimo – galbūt rugsėjį, kuomet įvyks neoficialus susitikimas, arba lapkritį, kuomet Vienoje vyks eilinis OPEC susitikimas.
„Nomura“ ekspertai, taip pat kai kurie kiti analitikai pažymi, kad daugelis šalių jau padidino gavybą iki beveik aukščiausio įmanomo lygio ir gali pritarti įšaldymui, kad paskatintų „juodojo aukso“ brangimą.