„Šiuo metu įstatymo projekte numatyta, kad kainų palyginimo skaičiuoklę sukurtų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba“, – Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje sakė viceministrė.
„Tikimės, kad tos kainos skaičiuoklės turėjimas (...) leistų vartotojams turėti daugiau aiškumo“, – pridūrė ji.
Anot I.Žilienės, tai leistų nepriklausomų elektros tiekėjų konkurenciją padaryti dar aktyvesnę.
Lietuvos elektros rinka buitiniams vartotojams liberalizuojama nuo pernai metų. Pagal įsigaliojusį įstatymą, visi šalies gyventojai elektros tiekėją trimis etapais turės pasirinkti iki 2022 metų pabaigos.
Dėl lietuvių širdžių šiuo metu varžosi aštuoni elektros tiekėjai.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sakė, kad tiekėjų pasiūlymų palyginimo skaičiuoklė, planuojama, veiks nuo rugsėjo.
Pasak jo, tarybos svetainėje vartotojas, įvedęs savo duomenis, galės gauti tinkamiausią kainos pasiūlymą.
Energetikos viceministrė taip pat sakė, kad rengiamame įstatymo projekte numatyta atverti vartotojų duomenis visiems tiekėjams, siekiant suvienodinti įmonių sąlygas konkurencinėje kovoje su visuomeniniu tiekėju „Ignitis“.
„Šiuo metu ministerija rengia projektą, kad nepriklausomiems tiekėjams būtų atveriami visų vartotojų duomenys“, – sakė I.Žilienė.
Pasak jos, šie duomenys būtų saugomi patikimose duomenų bazėse, o vartotojas galėtų neleisti naudoti jo duomenų tokiu būdu.
Anot viceministrės, sprendimas dėl duomenų atvėrimo leistų sakyti, jog „visi nepriklausomi tiekėjai yra prie tos pačios starto linijos“.
VERT pirmininkas R.Pocius irgi sakė, kad vartotojų duomenų atvėrimas tiekėjams yra „vienas iš kertinių liberalizavimo aspektų“.
I.Žilienė tvirtino, kad įstatymo projekte taip pat atsiras reikalavimas tiekėjui, turinčiam daugiau kaip 200 tūkst. vartotojų, siūlyti dinaminį tarifą, siejant jį su elektros kainomis biržoje.
Pasak jos, tokia iniciatyva kilo įvertinus, jog vartotojams yra ypač palankūs naktiniai tarifai biržoje ir, turėdami tai omenyje, jie galėtų dalį vartojimo perkelti į naktį.
Mokosi iš klaidų
Ruošiantis šiemet vyksiančiam antrajam elektros tiekėjų pasirinkimo etapų, institucijos mokosi iš klaidų, padarytų per pirmąjį.
Manau, kad ir nesusipratimų buvo, ir brukalų daug buvo, ir agresyvaus veikimo buvo, kainų palyginimo per mažai buvo.
Antrasis ir klientais pats gausiausias etapas numato, kad tiekėją iki 2021 metų gruodžio turės pasirinkti namų ūkiai, suvartojantys nuo 1 iki 5 tūkst. kilovatvalandžių elektros per metus.
Energetikos ministras Dainius Kreivys komitete sakė, kad pernai vykusį pirmąjį etapą vertina pusėtinai.
„Manau, kad ir nesusipratimų buvo, ir brukalų daug buvo, ir agresyvaus veikimo buvo, kainų palyginimo per mažai buvo“, – kalbėjo politikas.
Pasak jo, ministerija kartu su valstybiniu reguliuotoju šiemet bandys spręsti apie 20 klausimų, siekiant rinkos liberalizavimo procesą padaryti geresniu.
„Pirmas didžiausias sprendimas – procesą reikėtų pradėti žymiai anksčiau, gal net gegužę“, – kalbėjo D.Kreivys.
Pasak VERT pirmininko R.Pociaus, per pirmąjį elektros tiekėjų pasirinkimo etapą matyta problema, jog sutartys su vartotojais sudaromos tiesiog telefonu, jiems patiems net nesusivokus dėl įvykusio fakto.
Apie vieną tokių situacijų neseniai rašė ir 15min, tekstą galite paskaityti čia.
Pasak R.Pociaus, tokios sutartys laikomos neteisėtomis ir panašius ginčus VERT sprendžia vartotojo naudai.
Jis teigė, kad 2021 metais institucija gavo 56 skundus, susijusius su elektros rinkos liberalizavimu.
„Pagrindinė problema yra tai, kad klausimai, kurie yra keliami vartotojų, nėra išsprendžiami tiekėjo lygyje ir jie atkeliauja pas reguliuotoją arba kitas institucijas.
Kaip matome, šiai dienai reikėtų stiprinti konsultantų kompetenciją, ji nėra pakankama ir konsultantai nesugeba išspręsti problemos vietoje“, – sakė R.Pocius.