„Vienas iš Lietuvos interesų, ką su ponu Šefčovičiumi aptarėme, kad Lietuva norėtų šį terminalą išpirkti, kad jis būtų ne tik dešimt metų Lietuvoje, bet visą laiką. Tai leistų mums dar atpiginti dujų kainą, dėl to, kad išpirkus terminalą mes galėtume kaštus išdėlioti per ilgesnį laikotarpį.
Tikimės, dar apie 20 proc. galėtų terminalo savikaina nukristi. Tam, aišku, kalbama su ponu Šefčovičiumi, gal būtų galima skirti ir Europos pagalbą. Reikia ieškoti resursų, būdų, ar tai paskolos, ar kokie kiti instrumentai“, – po vizito laive spaudos konferencijos metu kalbėjo R.Masiulis, pridurdamas, kad dabartiniai SGD rezultatai labai geri, bet sustoti nevalia.
R.Masiulis EK svečiui papasakojo, jog šiuo metu Lietuvoje beveik nebenaudojamos „Gazprom“ dujos, nes jos yra brangesnės nei tiekiamos iš terminalo. Beveik 90 proc. naudojamų dujų yra norvegiškos.
Anot R.Masiulio, kalbos apie SGD terminalo išpirkimą yra tik pirminės, kol kas labiau kalbama apie išpirkimo principą.
„Dar anksti kalbėti apie lėšas, lėšų pobūdį“, – paklaustas apie tai, kiek pinigų prireiktų išpirkimui, sakė R.Masiulis.
Šiuo metu SGD terminalo metiniai nuomos ir kiti kaštai siekia 80 mln. eurų. Esant galimybei laivą išpirkti, per 30-40 metų kaštai ženkliai sumažėtų.
„Terminalo kaštus išdėliotume ne dešimčiai metų, o 30-40 metų. Tokie laivai tarnauja 30-40 metų ir turėtume tiekimą ilgam laikui. Galėtume atpiginti dujas“, – kalbėjo energetikos ministras.
Šis terminalo projektas laikomas dideliu sėkmės elementu Europos Sąjungoje, nes pastačius jį dujos atpigo visame regione.
„Suskystintų gamtinių dujų Lietuvos projektas yra kaip pavyzdys, jis išskiriamas ir pažymimas kaip labai teigiamas. Labai džiaugiuosi, kad kainos Lietuvos vartotojams ir importo kainos nusmuko itin ženkliai“, – po vizito sakė EK pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius.
Jis itin pasidžiaugė Klaipėdos universiteto, Energetikos ministerijos ir „Klaipėdos naftos“ kuriamu projektu – nauju centru, kuriame suskystintų gamtinių dujų ekspertizė bus atliekama pasauliniu mastu.
Pirmadienį M.Šefčovičius viešėjo Vilniuje, lankėsi pas aukščiausius šalies vadovus ir aptarė kitus aktualius energetikos klausimus.