Kokios priežastys gali nulemti energijos kaupiklio įsidiegimą?
Naujovių išbandymas, sistemos subalansavimas, mėginimas sutaupyti, pasinaudoti valstybės parama, apsisaugoti nuo laikinų tiekimo sutrikimų, siekis iš principo tapti nepriklausomais nuo energiją tiekiančių verslų ir sukurti savo off-grid (liet. atjungtas nuo tinklo) sistemą.
Pastarasis būdas – Lietuvoje bene egzotiškiausias, tad pradėkime nuo jo.
Simas Grabauskas-Sankirtan Das, nusprendęs miškingoje nutolusioje vietovėje statytis nedidelį namelį, neturėjo prieigos prie elektros tinklo, tačiau kabelio įvedimas tuo metu būtų kainavęs iki 6 tūkstančių eurų. Be to, įvedimas užtrunka, o jam elektros reikėjo „čia ir dabar“.
15min vyras pasakojo, kad iš pradžių vykdydamas statybos ir apdailos darbus elektros gaudavo iš gana triukšmingo generatoriaus, tačiau greitai kilo mintis įsirengti nedidelę 1,3 kilovatų galios saulės elektrinę su 5 kilovatvalandžių talpos kaupikliu. Be to, pabaigus darbus taip ir pats namelis galėtų apsirūpinti elektros energija.
„Žiemą užteko elektros, bet aš ją stengiausi naudoti taupiai. Kai tu ten gyveni, elektrą naudoji „pilnai“. Mintis yra tokia: atvažiuoji vienai dienai – prieš tai akumuliatoriai būna pasikrovę ir tai vienai dienai tų 5 kWh kaip ir užtenka“, – apie savo patirtį žiemos metu pasakojo vyras.
Kadangi jame gyvenama ne nuolat, namelis sunaudoja minimaliai elektros – energiją naudoja saugumo kameros, signalizacija, pasirūpinta, kad žiemą neužšaltų vandentiekis, šaltesniu metų laiku naudojamas dujinis šildymas, tad šiam katilui taip pat atiduodama šiek tiek elektros.
Visos sistemos įrengimas S.Grabauskui-Sankirtan Das kainavo apie 1,2 tūkst. eurų. Keturis „užsigulėjusius“ akumuliatorius jis įsigijo iš vienos lietuviškos parduotuvės su 75 proc. nuolaida, jie kainavo 400 eurų. Vėliau, nepatenkintas šių būkle, pagal skelbimą nusipirko naudotus keturis akumuliatorius po 50 eurų, kuriais papildė sistemą. Įsirengimo procesu su kitais entuziastais jis dalijasi savo „Youtube“ kanale.