Pastebima, kad klientai skubėdami kuo greičiau įrengti saulės ar vėjo elektrinę neįvertina elektros tinklo pajėgumo. Darbus atliekantys rangovai taip pat ne visada pataria iš anksto pasidomėti prijungimo sąlygomis. Tik įrengus elektrinę kartais paaiškėja, kad ši negali būti prijungta prie ESO valdomo skirstomojo elektros energijos tinklo, nes neužtenka pajėgumo priimti generuojamą elektros energiją.
Tokiu atveju klientas tampa situacijos įkaitu, nes yra būtina rekonstruoti elektros tinklą, o tokių darbų sąmata gali svyruoti nuo keleto šimtų iki keleto tūkstančių eurų, priklausomai nuo konkrečios situacijos. Pagal galiojančius teisės aktus, pusę šių investicijų turi sumokėti jėgainės savininkas.
Būtina gauti sąlygas, kuriose nustatytos elektrinės prijungimo galimybės
Kliento turima vartojimo galia, nebūtinai reiškia, kad bus galima įrengti tokios pat galios elektrinę. Dėl šios priežasties rekomenduojame, dar prieš įrengiant jėgainę, būtinai pasitikrinti ar ji gali būti prijungta prie skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. Tai yra, būtina iš ESO gauti sąlygas, kuriose bus nustatytos elektrinės prijungimo galimybės.
Skirstomasis tinklas skaičiuojamas ir įrengiamas, priklausomai nuo to, ar prijungiami elektros energijos vartotojai ar gamintojai, todėl klientai ne retai neteisingai įvertina elektrinės prisijungimo galimybes sutapatindami leistinosios naudoti – įvado – ir leistinosios generuoti – elektrinės – galios dydžius.
Objektyvią tinklo situaciją parodo tik pagal kliento pateiktą paraišką ESO specialistų atliekama analizė, todėl būtina gauti iš bendrovės sąlygas, kuriose bus nustatytos elektrinės prijungimo galimybės. ESO operatyviai išduodamose sąlygose bus detaliai nurodyta ar skirstomasis tinklas galės priimti saulės elektrinės pagamintą elektrą ir kokios galios gali būti įrengtos be rekonstrukcijos.
Įsirengti jėgainės savavališkai negalima ir tik atlikus darbus būtina pateikti deklaraciją
Pasitaiko atvejų, kai elektrinės neteisėtas montuojamos ir prijungiamos savavališkai. Netinkamai eksploatuojamos jėgainės trikdo kaimynystėje esančių kitų elektrinių darbą, gadina kaimynų elektros prietaisus bei paties jėgainės savininko naujai sumontuotą elektrinę. Norint įsirengti jėgainę būtina gauti bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas bei patikėti darbą atestuotiems ir išmanantiems elektrinių įrengimo darbą specialistams.
Svarbu nepamiršti, kad atlikus darbus, rangovai turi pateikti deklaraciją, kad elektrinė sumontuota tvarkingai ir veiks tinkamai. Tačiau pasitaiko, jog rangovai norėdami dirbtinai didinti elektrinių prijungimo greitį teikia deklaracijas dar nesumontavę elektrinių. Atkreipiame dėmesį, kad rangovo deklaracija yra dokumentas patvirtinantis elektrinės įrengimo faktą ir negali būti teikiamas kol elektrinė nesumontuota, nes sumontavus elektrinę reikalinga įvesti ESO skelbiamus elektrinių nustatymus.
Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, norintys tapti gaminančiais vartotojais, gali įsirengti iki 500 kW galios jėgaines, o elektrines iki 30 kW galima įsirengti supaprastinta tvarka. Primename, kad norintiems įsirengti iki 30 kW galios elektrines, klientams nereikia leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumo ir leidimo gaminti elektros energiją. Tai reiškia, kad sutvarkyti visus formalus užtrunka trumpiau.