Priemonė, kurią ES įstatymų leidėjai patvirtino 602 balsais „už“ ir 13 „prieš“, bent jau Europoje paskatins „Apple“ atsisakyti pasenusios „Lightning“ tipo jungties savo telefonuose „iPhone“ ir imti naudoti USB-C tipo jungtį, kurią jau naudoja daugelis amerikiečių bendrovės konkurentų.
Nešiojamųjų kompiuterių gamintojai turės papildomo laiko pasirengti standarto įdiegimui iki 2026 metų pradžios.
ES politikos formuotojai teigia, kad vieno bendro įkroviklio tipo taisyklė supaprastins europiečių gyvenimą ir sumažins nebenaudojamų įkroviklių kiekį ir vartotojų išlaidas.
Tikimasi, kad priemonė leis per metus bloko gyventojams sutaupyti mažiausiai 200 mln. eurų (195 mln. JAV dolerių), o elektroninių atliekų kasmet sumažės daugiau nei tūkstančiu tonų, pažymėjo už konkurenciją atsakinga Europos Komisijos nare Margrethe Vestager.
Tikimasi, kad ES pavyzdžiu paseks visas pasaulis.
27-iose Europos Sąjungos šalyse gyvena 450 mln. žmonių, kurie laikomi vienais turtingiausių vartotojų pasaulyje.
Reguliavimo pokyčiai bloke dažnai tampa pasaulinės pramonės normomis, sukeldami vadinamąjį Briuselio efektą.
„Šiandien yra puiki diena vartotojams, puiki diena mūsų aplinkai“, – sakė deryboms Europos Parlamente vadovavęs įstatymų leidėjas Alexas Agiusas Saliba.
„Po daugiau nei dešimtmečio vienas įkroviklis, tinkantis įvairiems elektroniniams prietaisams, pagaliau taps realybe Europoje ir, tikimės, galėsime įkvėpti ir likusį pasaulį“, – kalbėjo A.Agiusas.
Didesnis duomenų perdavimo greitis
„Apple“, antra pagal dydį pasaulyje išmaniųjų telefonų pardavėja po „Samsung“, jau naudoja USB-C tipo jungtis savo planšetėse „iPad“ ir nešiojamuosiuose kompiuteriuose.
Visgi bendrovė prieštaravo ES teisės aktams ir nekeitė jungties savo „iPhone“ įrenginiuose, neatsisakydama „Lightning“ tipo jungties ir tvirtinama, kad reikalavimas yra neproporcingas ir slopins naujoves.
Nepaisant to, kai kurie naujausių „iPhone“ modelių, galinčių užfiksuoti itin didelės raiškos nuotraukas ir vaizdo įrašus didžiuliais duomenų failais, naudotojai skundžiasi, kad per „Lightning“ jungtį duomenų perdavimas vyksta gerokai lėčiau nei per USB-C jungtį.
ES teisės aktai po dvejų metų bus pradėti taikyti visiems išmaniesiems mobiliesiems telefonams, planšetiniams kompiuteriams, skaitmeniniams fotoaparatams, ausinėms, nešiojamiesiems garsiakalbiams, delniniams vaizdo žaidimų pultams, elektroniniams skaitytuvams, klaviatūroms, pelėms ir nešiojamoms navigacijos sistemoms.
Žmonės, perkantys įrenginį, galės pasirinkti, ar jį įsigyti su USB-C įkrovikliu ar be jo, jei jis jiems nebus reikalingas.
Europos elektroninių plataus vartojimo prietaisų gamintojai prieš dešimtmetį pagal savanorišką susitarimą su Europos Komisija susitarė dėl įkroviklio standarto, išrinkto iš dešimčių rinkoje buvusių variantų.
Visgi „Apple“ atsisakė laikytis standarto, o kitos gamintojos irgi naudojo alternatyvius variantus, taigi šiuo metu tebėra maždaug šeši jungčių tipai, o vartotojai yra priversti turėti įvairių įkroviklių ir jų laidų.
USB-C tipo įkrovikliai gali įkrauti įrenginius iki 100 vatų ir perduoti duomenis iki 40 gigabitų per sekundę greičiu bei gali būti naudojami prijungti prietaisus prie išorinių ekranų.
„Apple“ jau siūlo belaidžio savo naujausių telefonų „iPhone“ įkrovimo galimybę ir spėjama, kad būsimuose modeliuose gamintoja gali visiškai atsisakyti jungčių laidams, tačiau kol kas belaidžio įkrovimo parinktis pasižymi mažesne galia ir duomenų perdavimo greičiu nei USB-C tipo jungtis.