2024 12 06

Fiksuoto tarifo eros pabaiga – nauja realybė daliai saulės elektrinių: ar pavyks išgyventi?

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) artimiausiu metu planuoja nutraukti elektros supirkimą fiksuotomis kainomis iš nedidelių saulės elektrinių, pastatytų 2011–2014 metais. Kai kurioms jų pokyčiai jau įsigaliojo. Anot Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus, tokia situacija yra labai problemiška, tačiau ESO patikina, kad jaudintis nėra dėl ko.
Saulės elektrinė ant namo stogo
Saulės elektrinė ant namo stogo / Įmonės nuotr.

Įgyvendinami pokyčiai

2011–2012 m., kai energetikos ministro pareigas ėjo Arvydas Sekmokas, Lietuvoje tuometinių saulės elektrinių savininkams buvo užfiksuotas elektros supirkimo tarifas.

Tai reiškia, kad supirkimo kaina nepriklausė nuo energijos vertės rinkoje, bet supirkimo kainą nustatydavo Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT).

Pagal šią tvarką saulės elektrinių pagaminta elektra tuomet buvo superkama už labai aukštą tarifą – 1,60 lito (46 euro centai) už kilovatvalandę. Tai vėliau sukėlė didelį skandalą, nes numatytas tarifas pasirodė per brangus valstybei ir kėlė įtarimų dėl galimo piktnaudžiavimo.

Nors ilgainiui ši sistema buvo sustabdyta, dalis investuotojų spėjo pasistatyti saulės elektrines ir visą 12 metų laikotarpį pardavinėjo elektrą pagal šiuos fiksuotus tarifus.

Vis dėlto, šiemet arba kitais metais šios sutartys baigiasi. Vadinasi, ESO iš šių saulės elektrinių nebepirks elektros pagal fiksuotą tarifą, tad šiems gamintojams teks ieškoti naujų rinkų, kur galėtų realizuoti savo pagamintą elektros energiją.

M.Nagevičius: šie gamintojai elektros tiekėjams nėra įdomūs

Tačiau, anot Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus, tokia situacija yra labai problemiška, nes derėtis su elektros tiekėjais dėl kainų po vieną – sudėtinga.

„Dabar jiems reikia rasti, kur parduoti elektrą. Galima ją bandyti arba parduoti tiekėjui, arba patiems registruotis rinkoje ir pardavinėti už biržos kainą kaip nors.

Bet dauguma šių elektrinių savininkų – mažiukai: tai arba smulkios įmonės, arba fiziniai asmenys, kurie tikrai nesigilina ir negali aktyviai veikti pardavimo rinkoje. Dėl to jie po vieną bando šnekėtis su elektros tiekėjais, bet tiekėjams jie nelabai įdomūs, nes yra labai mažiukai“, – 15min situaciją apžvelgė M.Nagevičius.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius. LPK nuotr.
Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius. LPK nuotr.

Tačiau ESO patikina, kad jaudintis nėra dėl ko, nes procesas vyksta sklandžiai, o saulės elektrinių savininkai bet kokiu atveju nebus palikti likimo valiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų