„Gamtinių dujų kainų mažėjimą Europos rinkose, kaip ir balandį, gegužę lėmė tos pačios priežastys – vis dar gana didelės šios žaliavos atsargos saugyklose ir sumažėjęs vartojimas“, – rašoma pranešime.
Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas šių metų birželio mėnesiui susiformavo ties 5,02 euro už megavatvalandę (MWh) ir buvo 1,64 euro mažesnis nei susiformavusi kaina gegužės mėnesiui. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, birželio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 63 proc.
Birželio pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė beveik 73 proc. Tai 13 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2019 metais. Skaičiuojama, kad gegužę Didžiojoje Britanijoje į skirstymo tinklus patiekta apie 15 proc. mažiau gamtinių dujų nei prieš metus, o šios žaliavos paklausa Ispanijoje po koronaviruso pandemijos paskelbimo šalyje jau krito apie 20 proc. ir šiuo metu dar tik atsigauna.
„Ignitis“ teigimu, tiek gamtinių dujų, tiek kitų energijos šaltinių paklausai didėti paskutinį pavasario mėnesį neleido ir vangus ekonomikos grįžimas į įprastas vėžes. Iš dalies tai lemia itin lėtas turizmo ir transporto sektorių atsigavimas.
Paskutinę gegužės dieną Azijos SGD indeksas EAX pristatymui liepos mėnesį buvo 2,25 euro už MWh brangesnis už Nyderlandų TTF indeksą.
„Palyginti su prieš mėnesį buvusia situacija, tai rodo rinkos grįžimą į įprastą ritmą, kuomet EAX indeksas visada būna didesnis už TTF. Tokia situacija turėjo įtakos pasaulinių SGD krovinių srautų pasiskirstymui – nuo Europos jie krypo Azijos šalių, pirmiausiai Indijos, Kinijos ir Japonijos, link. Vis dėlto, bendroji Azijos regiono SGD paklausa ir toliau vertinama kaip silpna“, – teigia „Ignitis“.
Gegužės pabaigoje Europos šalių rinkos, daugeliu atveju, buvo ekonomiškai nepatrauklios amerikietiškų SGD krovinių pristatymui šią vasarą. To priežastis – amerikietiškasis „Henry Hub“ gamtinių dujų indeksas paskutinę gegužės savaitę buvo 1,87 euro už MWh brangesnis nei Nyderlandų TTF indeksas, tačiau 0,38 euro pigesnis nei SGD indeksas Azijoje.