„Nėra pagrindo manyti, kad pasiekėme (naftos kainų) dugną. Gali būti ir 15 arba 20 dolerių (už naftos barelį)“, – tvirtina žymus JAV investuotojas Davidas Kotokas.
Naftos barelio kainos smukimas iki 15 dolerių būtų milžiniškas šios žaliavos vertės kritimas. Tokios naftos kainos pasaulis neregėjo nuo 1999 m. pradžios, kuomet JAV degalinėse benzino galonas kainavo mažiau negu 1 dolerį.
D.Kotoko įžvalgos apie ekonomiką ir finansų rinkas yra atidžiai sekamos. 72 metų vienas iš investuotojų bendrovės „Cumberland Advisors“ įkūrėjų valdo daugiau negu 2 mlrd. dolerių vertės turtą.
„Esu senas vilkas. Pamenu, kai naftos barelis kainavo 3 dolerius“, – teigė D.Kotokas.
Naftos perteklius gali didėti
Lyginant su 2009 m., naftos kainos yra sumažėjusios beveik 60 proc. Tuo džiaugiasi amerikiečiai vairuotojai. Per pastaruosius metus vidutinė benzino galono (apie 3,78 litro) kaina JAV sumažėjo nuo 3,45 iki 2,66 dolerio.
Lyginant su 2009 m., naftos kainos yra sumažėjusios beveik 60 proc.
Šiuo metu pasaulio rinkose yra jaučiamas naftos perteklius, prie kurio ypatingai prisidėjo Kinijos ūkio sulėtėjimas.
JAV skalūninės naftos bumas ir OPEC sprendimas nemažinti naftos gavybos apimčių taip pat prisidėjo prie pertekliaus susiformavimo.
Maža to, istorinis susitarimas dėl Irano branduolinės programos ir sankcijų šiai šaliai panaikinimas taip pat sudarys sąlygas tarptautinėje rinkoje pardavinėti žaliavą ir iš šios Artimųjų Rytų valstybės.
Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad 15 dolerių suma už naftos barelį yra neįtikėtina, tačiau kai kurios žaliavinės naftos rūšys, pavyzdžiui išgaunamos Vakarų Kanadoje, jau dabar parduodamos už 20 dolerių už barelį.
Tolesnį naftos pigimą gali paskatinti ir sezoniniai pokyčiai.
Tolesnį naftos pigimą gali paskatinti ir sezoniniai pokyčiai. Vasaros pabaigoje energijos išteklių paklausa sumažėja, dėl to jų kainos taip pat traukia žemyn.
D.Kotokas šiuo metu pataria investuotojams laikytis atokiau nuo naftos bendrovių akcijų, kurios, tikėtina, ir toliau nuvertės.