„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Gazprom“ įsipareigojo leisti laisvai prekiauti dujomis Lietuvoje

Europos Komisijai (EK) baigiant antimonopolinį tyrimą dėl Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje, koncernas pažadėjo, kad šalys galės laisvai prekiauti rusiškomis dujomis, o „Gazprom“ jas tieks konkurencinga kaina.  
„Gazprom“
„Gazprom“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Esame įsitikinę, kad „Gazprom“ įsipareigojimai sudarys sąlygas netrukdomai prekiauti dujomis Vidurio ir Rytų Europoje konkurencingomis kainomis. Jie išsklaido mūsų būgštavimus dėl konkurencijos ir yra perspektyvus ES taisykles atitinkantis sprendimas. Jie net padeda geriau integruoti regiono dujų rinkas. Tai svarbu milijonams europiečių, kuriems dujos būtinos namams šildyti ir verslo reikmėms“, – pranešime teigė konkurencijos politiką atsakinga ES Komisijos narė Margrethe Vestager.

EK atstovybės Lietuvoje pranešime nurodoma, kad kad Lietuvos klientai galės ir eksportuoti dujas į kitas ES dujų rinkas, nesaistomi jokių sutartyse su „Gazprom“ numatytų apribojimų, ir importuoti iš jų. „Gazprom“ įsipareigojo ilgalaikėse sutartyse suteikti Lietuvos klientams galimybę persiderėti dėl dujų kainos, jeigu ji imtų skirtis nuo Vakarų Europos kainų, įskaitant ir dujų biržas. Peržiūrėti kainas būtų galima dažnai.

„Gazprom“ pasiūlė visam laikui panaikinti rinkos skaidymo nuostatas dujų tiekimo sutartyse su Vidurio ir Rytų Europos klientais, kas turėtų leisti regione laisvai prekiauti dujomis.

EK nustatė, kad negalėjimas orientuotis į kainas konkurencinėse dujų biržose buvo vienas iš veiksnių, lėmusių didesnes kainas Vidurio ir Rytų Europoje, rašoma pranešime.

Komisijos teigimu, Baltijos šalių dujų rinkos vis dar labai izoliuotos nuo kitų Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų, nes trūksta dujotiekių. Rusijos dujų koncernas pasižadėjo sudaryti sąlygas dujų mainams – klientų prašymu įmonė dujas gabens ne į atrinktus tiekimo punktus kitose šalyse, o tiesiai į Lietuvą. Tai leis šalies klientams ieškoti alternatyvių dujų tiekėjų, kol pradės veikti dujų jungtis su Lenkija.

Įtariant piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi Lietuvos, Estijos, Bulgarijos, Čekijos, Vengrijos, Latvijos, Slovakijos ir Lenkijos šalių rinkose, tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos Europos Sąjungoje Briuselis pradėjo 2012 metais. 2015 metų balandį EK pareiškė preliminarią nuomonę, kad „Gazprom“ regione pažeidė ES antimonopolines taisykles.

Pasak EK pranešimo, suinteresuotos šalys per septynias savaites Komisijai gali pateikti savo pastabas dėl „Gazprom“ įsipareigojimų, vėliau Komisija ketina pateikti galutinę nuomonę. Po to „Gazprom“ įsipareigojimai jam taptų teisiškai privalomi, o juos pažeidus grėstų bauda, siekianti iki 10 proc. metinės pasaulinės koncerno apyvartos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs