Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 09 06 /13:42

„Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris pažadėjo pigesnes dujas, tik neaišku, ką už tai turės paaukoti Lietuva

Pavėlavęs maždaug 20 min. penktadienį į Vyriausybės rūmus atvyko „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris. Su premjeru Algirdu Butkevičiumi jis už uždarų durų kalbėjosi apie gamtinių dujų kainą Lietuvai ir dujų tranzitą į Kaliningradą. Susitikimas truko daugiau nei dvi valandas. Į Lietuvos gyventojams svarbiausią klausimą, kiek ir kada pigs dujos, neatsakyta. Nors pigesnės dujos Lietuvai pažadėtos.
Aleksejus Mileris
Aleksejus Mileris / Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr.

Prie derybų stalo sėdę 8 val. 50 min., iš kabineto A.Butkevičius ir A.Mileris išėjo daugiau nei po dviejų valandų – 11 val. 10 min. A.Butkevičius ir A.Mileris pasistengė, kad žurnalistai jų kartu nepamatytų – į Vyriausybę atvyko skirtingu laiku, neleido fotografams ir operatoriams užfiksuoti susitikimo pradžios, po pokalbio taip pat išėjo skirtingu laiku.

A.Mileris po susitikimo trumpai pasidalino susirinkimo temomis, tačiau į žurnalistų klausimus atsakyti nesutiko.

Jokių atsakymų į daugybę klausimų

Atsiprašau, į klausimus aš neatsakinėsiu. Man malonu buvo dar kartą atvažiuoti į Vilnių, čia nuostabus oras. Visiems visko ko geriausio, – penktadienį linkėjo „Gazprom“ vadovas A.Mileris.

„Noriu pasakyti, kad kalbama apie žymų kainų sumažinimą, derybos dėl bendradarbiavimo scenarijų bus pratęstos, abi pusės nori jas baigti artimiausiu metu“, – po susitikimo su premjeru Vilniuje penktadienį žurnalistams sakė A.Mileris.

„Dar kartą noriu pabrėžti, kad susitikimas buvo konstruktyvus. Atsiprašau, į klausimus aš neatsakinėsiu. Man malonu buvo dar kartą atvažiuoti į Vilnių, čia nuostabus oras. Visiems visko ko geriausio“, – atsisveikino A.Mileris.

Jo teigimu, derantis dėl dujų kainų bus svarbūs trys klausimai – investicijos, dujų tranzitas ir komerciniai klausimai.

Pasak premjero, klausimas dėl Trečiojo energetikos paketo liko nepaliestas. Tačiau tiek A.Milerio, tiek energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus teigimu, šis klausimas buvo aptartas, nes dujų sektoriaus pertvarka ir „Lietuvos dujų“ bei „Amber grid“ akcininkų struktūra ir yra Trečiojo energetikos paketo klausimai.

J.Neverovičius detalizavo penktadienio susitikimo temas: „Yra tam tikri kompleksai klausimų. Visų pirma, investicinis, kuris išplaukia iš Lietuvoje esančio įstatymo dėl veiklų atskyrimo. Ir „Gazprom“ ir „E.ON“ turi priimti sprendimą, kokiu būdu tai bus daroma (pagal įstatymus „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcininkai, kurie dabar yra tie patys, turi pasikeisti – red. past.). Kitas blokas – komerciniai klausimai, tai yra tai, kokiomis sąlygomis toliau tiekiamos dujos, ir tai yra tranzito klausimas.“

Premjero teigimu, jeigu „E.ON“ arba „Gazprom“ nuspręs parduoti gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ akcijų, Lietuva svarstys galimybę jas įsigyti.

„Iš esmės kol kas nekalbama apie konkrečius „Lietuvos dujų“ ar „Amber grid“ akcijų išpirkimus. Atitinkamu Vyriausybės sprendimu bus pasirašytos sutartys dėl galimo akcijų pirkimo“, – sakė energetikos ministras.

Lietuva yra įsipareigojusi atskirti dujų tiekimo ir perdavimo veiklas – perdavimo sistemos operatorius „Amber grid“ turi būti nepriklausomas nuo kitų metų pabaigos. Pertvarka esą bus įvykdyta ir ji nėra siejama su dujų kainos Lietuvai klausimu.

Šiuo metu abiejų bendrovių – „Lietuvos dujų“ ir „Amber grid“ – akcininkų struktūra yra vienoda. Didžiausią dalį valdo Vokietijos bendrovė „E.ON Ruhrgas International“ (38,9 proc.), Rusijos bendrovė „Gazprom“ (37,1 proc.). Valstybė valdo 17,7 proc. abiejų bendrovių akcijų, smulkiesiems akcininkams priklauso 6,3 proc.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Aleksejus Mileris
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Aleksejus Mileris

Nesutarė nieko konkretaus?

Premjeras A.Butkevičius po susitikimo sakė, kad nieko konkretaus dėl dujų kainų mažėjimo nebuvo priimta.

„Ne, kol kas daugiau negaliu atskleisti, kol kas jokių konkrečių sprendimų nebuvo priimta“, – sakė A.Butkevičius.

Kada galėtų mažėti kainos Lietuvos gyventojams, neįvardijo ir energetikos ministras: „Mūsų tikslas – kainos sumažintos turi būti kuo greičiau.“ Jis neatskleidė, ar susitikimo metu buvo kalbamasi apie ilgalaikę dujų tiekimo sutartį.

A.Butkevičius anksčiau žadėjo, kad Lietuva nedarys jokių nuolaidų Rusijos koncernui „Gazprom“ derybose dėl dujų kainos, ir tikisi, kad šis maždaug penktadaliu sumažins dujų kainą šaliai.

„Aš tikiuosi, kad ji sumažės 20 proc., kad galėtume priartėti prie Latvijos ir Estijos, nors aš manau, kad jiems („Gazprom“) jokių nuolaidų irgi nedarė“, – anksčiau yra sakęs Vyriausybės vadovas.

Tai yra pirmasis šios Vyriausybės ir „Gazprom“ vadovų susitikimas. 

Andrius Kubilius: mažesnė dujų kaina – buvusios Vyriausybės nuopelnas

Nors penktadienio vizitas labiau priminė mandagumo vizitą, o ne tikras derybas ir dėl dujų kainų mažinimo dar nesutarta, nuopelnus už dujų pigimą politikai jau dalijasi. Po premjero ir A.Milerio susitikimo pranešimą išplatino buvęs premjeras konservatorius A.Kubilius.

„Nieko stebėtino, kad „Gazprom“ vėl prabilo apie galimą dujų kainos mažinimą. Bet tai pasiekta ne dėl to, kad dabartinė Vyriausybė tariamai gražiau šnekasi su „Gazprom“, o todėl, kad Lietuva susikūrė labai stiprių instrumentų, kuriuos realistiškai ir racionaliai turi vertinti net ir „Gazprom“, kuris iki šiol jausdavosi esąs labai galingas ir nereaguodavo į jokius derybinius pasiūlymus, jei jie vienu ar kitu būdu neužtikrindavo „Gazprom“ monopolinės ar dominuojančios pozicijos“, – rašo A.Kubilius.

Pasak opozicijos lyderio, vienas iš instrumentų yra suskystintų gamtinių dujų terminalo, kuris sukurs realią konkurenciją ligšiolinei „Gazprom“ monopolijai, statyba. Terminalas turėtų pradėti veikti jau po metų, jis pradės importuoti pigesnes suskystintas dujas, ir „Gazprom“ prie to turės prisitaikyti.

„Vien dėl to, kad kitų metų pabaigoje Lietuva turės terminalą ir galės importuoti suskystintas dujas, importuojamų suskystintų dujų kaina, pagal visus ekspertinius vertinimus, gali būti apie 20 proc. mažesnė nei dabar, –  sako A. Kubilius. –  Antras instrumentas yra Lietuvos 5 mlrd. litų ieškinys Stokholmo arbitraže dėl permokų, kurias „Gazporm“ neteisėtai manipuliuodamas sutartyje numatyta formule surinko iš Lietuvos vartotojų“, – rašo opozicijos lyderis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų