Sumos paaugo dvigubai
Dažniausiai namų ir buities prietaisai nukenčia dėl elektros įtampos, o tai suvaldyti sunku. Tokio tipo žalos buityje yra sunkiai nuspėjamos, tačiau kainuoja daug ir vis dažnėja. Tiesa yra sukurti tam tikri prevenciniai prietaisai, bet žmonės, mažesnės įmonės sutaupo, todėl daugiau nukenčia.
„Palyginome paskutinių trejų metų skaičius ir pastebėjome, kad augimas išties nemažas. Žvelgiant į sausio–liepos skaičius matome, kad 2019 metais žalų dėl elektros įtampų svyravimo būta virš 1200, 2020 metais tuo pačiu laikotarpiu – daugiau nei 1550, o šiemet nuo metų pradžios iki liepos mėnesio galo jau fiksavome daugiau nei 2050 nuostolių, – skaičiais dalijasi Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas.
Ekspertas teigia, kad ne tik nelaimingų nutikimų skaičiai, bet ir žalų sumos auga.
„Žvelgiant į tą patį sausio–liepos mėnesių laikotarpį, nuo 2019 metų iki dabar žalų suma augo net du kartus. Už šį laikotarpį prieš trejus metus buvo išmokėta beveik 380 tūkst. eurų suma, o šiemet – beveik 760 tūkst. eurų. Tai išties įspūdingas augimas“, – sako A.Juodeikis.
Svarbi gamta ir techninės priežastys
Energetikos bendrovės „Elektrum Lietuva“ rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė teigia, kad neįmanoma numatyti tokių nuostolių, o nuo jų apsaugoti gali tik draudimas.
„Elektros tiekimo sutrikimus gali lemti gamtos veiksniai arba techninės priežastys. Pavyzdžiui, gedimai tinkle, kabelių pažeidimai. Elektros srovės netolygumo, kuris pasiekia būstus, neatlaiko įvairūs prietaisai – kompiuteriai, šaldytuvai, skalbimo mašinos, indaplovės. Dar didesnių nuostolių atneša sugedę vandens šildytuvai, katilai, kondicionieriai, taip pat apsaugos, priešgaisrinės, signalizacijos sistemos“, – vardija N.Petrauskienė.
Vasarą – nelaimingų nutikimų bumas
„Lietuvos draudimo“ ekspertas pabrėžia, jog daugiausiai žalų nutinka būtent vasarą. Anot jo, pernai net 55 proc. visų 2020 metų žalų buvo nutikusios vasaros sezono metu.
„Šiemet dar anksti skaičiuoti šiuos skaičius, bet kol kas vasara tikrai išsiskiria savo žalų skaičiais, kurie siekia jau beveik tūkstantį“, – sako ekspertas.
„Elektrum Lietuva“ atstovė priduria, kad išties būtent vasarą kyla daugiau nelaimingų nutikimų, kai genda elektros prietaisai namuose, nes šiltajam sezonui būdingi permainingi orai, o taip pat vis populiarėja oro kondicionavimo priemonės buityje.
„Audrų, liūčių, škvalų metu dažnai sutrinka elektros tiekimas. Siautėjanti gamta kėsinasi ir į mūsų turtą, taigi būtent dėl susidariusių viršįtampių svyravimų pažeidžiami elektriniai buities prietaisai. Ši vasara dar ir išsiskyrė ypatingai karštomis savaitėmis. Kaitra augino elektros vartojimą – gyventojai masiškai pirko vėsinimo įrangą, ne visada teisingai ją diegė ir tokiu būdu augo nelaimingų nutikimų skaičius, susijęs su viršįtampiais“, – pasakoja N.Petrauskienė.
Vienas nuostolis siekia ir 16 tūkst. eurų
A.Juodeikis pasakoja, kad didžiausius nuostolius skaičiuoja sugedus buitinei technikai, nepertraukiamo maitinimo šaltiniams, šildymo katilams, signalizacijai.
„Šiais metais didžiausia žala buvo fiksuota dėl elektros įtampos, kai sugedo buitinė technika – suma vienam žmogui siekė beveik 16 tūkst. eurų. Dar vienas pavyzdys – dėl žaibo nebeveikė šildymo katilas, elektrinės, pastato signalizacija, apsaugos kameros, vartų automatika – nuostolio suma siekė 7 tūkst. eurų sumą“, – vardija A.Juodeikis.
Tiek „Lietuvos draudimo“, tiek ir „Elektrum Lietuva“ atstovai sutaria, jog būtent dėl to, kad elektra naudojasi visi šalies gyventojai, o apsisaugojimui nuo nelaimingų nutikimų praktinių patarimų nelabai ir yra – šios dvi bendrovės metų pradžioje pradėjo bendradarbiavimą, siūlant draudimą konkrečiai nuo viršįtampių ir kvalifikuotą pagalbą nuo netikėtai įvykusių elektros instaliacijų gedimų.