Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 06 17 /10:44

GIPL dujotiekiui planuota įsigyti komponentų iš Rusijos

Lietuvos-Lenkijos dujotiekį GIPL statanti Lietuvos bendrovė „Alvora“ ketino įsigyti komponentų iš Rusijos kompanijos „ChelPipe Group“, remiančios šios šalies karinę infrastruktūrą, praneša LRT. „Amber Grid“ atsakė, kad ieškoma kitų sprendimų.
Dujotiekių jungties GIPL statybų aikštelės apžvalga
Dujotiekių jungties GIPL statybų aikštelės apžvalga / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorė „Amber Grid“ apie tokį sandorį teigia sužinojusi neseniai. Energetikos ministras sako, kad sutarties su Rusijos gamintojais nebus leista sudaryti. „Alvora“ argumentuoja, kad pirminius planus bendradarbiauti su Italijos kompanija koregavo koronaviruso epidemija.

LRT skelbia, kad rangovė balandį pasirašė sandorį su Šveicarijoje registruota bendrove „Global Pipe Trade“, kuri priklauso Rusijos koncernui „ChelPipe Group“. Gegužę „Global Pipe Trade“ pakeitė pavadinimą į „ChelPipe International“.

Pagal minėtą sandorį iš Rusijos Čeliabinsko gamyklos būtų perkamos dujotiekiui reikalingos alkūnės ir trišakiai.

„Global Pipe Trade“ 2016 metais „Alvorai“ tiekė produkciją tiesiant „Balticconnector“ dujotiekį tarp Suomijos ir Estijos. „Alvoros“ generalinis direktorius Tomas Šidlauskas teigia, kad bendrovė naudoja Čeliabinsko gamyklos įrenginius ir kitiems projektams, ne tik Lietuvoje.

LRT primena, jog Lietuvoje galioja specialus įstatymas, reguliuojantis, kad su strateginiais objektais susiję sandoriai atitiktų nacionalinio saugumo interesus.

Nacionaliniam saugumui kylančioms rizikoms suvaldyti „Amber Grid“ parengė ir taiko kelių pakopų rizikų valdymo planą. Su „Alvoros“ atstovais susitinkama kiekvieną savaitę, tačiau operatorės vadovas Nemunas Biknius gegužės pabaigoje teigė neturintis jokios informacijos, jog „Alvora“ galėtų įsigyti produkcijos iš įmonių, kurios turi bent kokių sąsajų su Rusija.

Birželio pradžioje „Amber Grid“ jau informavo, kad jai yra žinoma, jog „GIPL statybos metu prasidėjus COVID-19 pandemijai ir Pietų Italijoje veikusiam įrangos gamintojui sustabdžius veiklą, buvo sudaryta sutartis su kitus reikalavimus atitinkančius tiekėju iš Šveicarijos dėl alkūnių ir trišakių įsigijimo.“

Operatorė nurodė, kad „šių elementų vertė nuo viso projekto sudaro 0,2 proc. (apie 150 tūkst. eurų)"

„Alvoros“ generalinio direktoriaus teigimu, bendrovė alkūnes ir trišakius ketino pirkti iš Italijos gamintojo „Allied International S.r.l“, tačiau planus pakoregavo koronaviruso epidemija – Italijoje buvo sustabdyta visų gamyklų veikla.

Pagal minėtą sandorį iš Rusijos Čeliabinsko gamyklos būtų perkamos dujotiekiui reikalingos alkūnės ir trišakiai.

Vis dėlto LRT teigia, kad Italijos energetikos ir kiti kertinės infrastruktūros sektoriai, tarp kurių yra ir vamzdynų elementų gamintojai, niekada nebuvo sustabdyti.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė sužinojęs apie šį „Alvoros“ sandorį su Rusijos koncernu gegužės pabaigoje. Anot ministro, šiam sandoriui „Amber Grid“ nepritars.

„ChelPipe Group“ direktorių tarybos pirmininkas ir akcininkas yra vienas turtingiausių Rusijos verslininkų, milijardierius Andrejus Komorovas.

2012 metais kompanija su Rusijos gynybos ministerija pasirašė susitarimą dėl karinės programos, pagal kurią buvo remiami Sverdlovsko srities kariniai daliniai. Suremontuotos kareivinės, įrengta moderni sporto salė.

„ChelPipe Group“ taip pat yra prieštaringai vertinamo dujotiekio „Nord Stream 2“ tarp Rusijos ir Vokietijos tiekėjas.

„Amber Grid“: tiesiant GIPL dujotiekį valdomos visos rizikos

Viešumoje pasirodžius informacijai, kad tiesiant Lietuvos-Lenkijos dujotiekį (GIPL) planuota naudotis Šveicarijoje registruotos Rusijos kompanijos paslaugomis, gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorė „Amber Grid“ teigia, jog birželį nuspręsta ieškoti kito sprendimo.

„Įvertinus rizikas dėl rangovo („Alvora“ – BNS) pasiūlyto sprendimo įsigyti dujotiekio statybos detales iš Šveicarijoje registruoto tiekėjo, birželio pradžioje buvo nuspręsta ieškoti kito sprendimo. Įranga iš Šveicarijos tiekėjo nėra nei užsakyta, nei pristatyta į Lietuvą ir į GIPL statybos aikšteles. Taip pat, ji nebus naudojama įgyvendinant šį projektą“, – pranešime teigia bendrovė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./AB „Amber Grid“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./AB „Amber Grid“

„Amber Grid“, neįvardydama Šveicarijoje registruotos bendrovės, pridūrė, kad minimos įrangos vertė sudaro apie 0,2 proc. nuo rangovės užsakomų darbų apimties (apie 150 tūkst. eurų.).

Operatorė pabrėžia valdanti visas projekto rizikas pagal specialiai projektui parengtą rizikų valdymo planą, o visus galutinius sprendimus dėl projekto įgyvendinimo ir tiekiamos įrangos priima būtent „Amber Grid“.

„Įrangą, tiekiamą GIPL dujotiekio statybai, gamina Vokietijos, Danijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos, Kanados ir JAV įmonės, turinčios sertifikatus ir atitinkančios keliamus reikalavimus“, – pažymi operatorė.

2019 metų liepą „Amber Grid“ gavo palankią specialiosios Vyriausybės komisijos išvadą, kad galima sudaryti sutartis su pasiūlymą pateikusiu konsorciumu, kurį sudaro įmonės „Alvora“ ir „Šiaulių dujotiekio statyba“, tačiau su išlyga, kad bus papildomai valdomos galimos rizikos.

BNS primena, kad beveik 80 mln. eurų (be PVM) sutartis su „Alvora“ pasirašyta pernai gruodžio pabaigoje.

Šių metų gegužės pabaigoje „Amber Grid“ Apeliaciniame teisme laimėjo ginčą su GIPL rangovo konkurse antroje vietoje likusia bendrove „MT Group“.

Lietuvoje 114 mln. eurų vertės (be PVM) dujotiekis bus tiesiamas nuo Jauniūnų Širvintų rajone link Lietuvos-Lenkijos sienos Lazdijų rajone. Šiemet numatoma nutiesti 100 km atkarpą nuo Jauniūnų iki Alytaus, kitąmet bus nutiesta likę 65 km vamzdyno. Daugiau kaip 60 proc. dujotiekio vertės finansuoja Europos Komisija.

Praėjusią savaitę „Amber Grid“ pranešė, kad pradedami sudėtingiausi šių metų darbai – horizontalus kryptinis gręžimas po Neries upe. Šiuos darbus atliks Vokietijos bendrovė „LMR Drilling“. Vamzdžius magistraliniam dujotiekiui tiekia Lenkijos „Izostal“.

Tarptautinę jungtį planuojama pastatyti iki 2021 metų pabaigos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs