Minėtas susitarimas bus pasirašytas tvyrant įtampai su Turkija dėl pastarosios veiklos šiame regione bei su Libija sudaryto susitarimo dėl ginčijamos jurisdikcijos taikymo vandenyse, kuriuo praplečiamos Ankaros pretenzijos į didelę dujų telkinių turtingą jūros teritoriją, fone.
Graikijos ministro pirmininko Kiriako Micotakio biuras pranešė, kad susitarimas dėl dujotiekio „EastMed“ bus pasirašytas Atėnuose sausio 2 dieną su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu ir Kipro prezidentu Nicosu Anastasiades.
Dviejų tūkstančių kilometrų ilgio dujotiekiu per metus bus galima perduoti 9–12 mlrd. kubinių metrų dujų iš dujų telkinių jūroje tarp Izraelio ir Kipro. Dujos iš pradžių keliaus į Graikiją, o po to į Italiją ir kitas pietryčių Europos šalis.
Viduržemio jūros rytinėje dalyje atrasti angliavandenilių telkiniai įplieskė varžytuves dėl šių telkinių, o tarp Kipro bei Turkijos kilo ginčas.
Europos Sąjunga jau taiko Turkijai sankcijas dėl laivų, ieškančių naftos ir dujų šalia Kipro krantų, veiklos.
Tikimasi, kad projektas „EastMed“ padės Kiprui, Graikijai ir Izraeliui užmegzti svarbius ryšius Europos energijos tiekimo grandinėje ir sutrukdyti Turkijos pastangoms išplėsti kontrolę Viduržemio jūros rytinėje dalyje.
„Labai svarbu, kad šalys parodytų galinčios greitai reaguoti į provokuojančią Turkijos poziciją“, – pažymėjo Graikijos vyriausybės atstovas Steliosas Petsas.
Graikija piktai sureagavo į Turkijos ir Libijos susitarimą, išsiųsdama Libijos ambasadorių ir paragindama Jungtines Tautas pasmerkti susitarimą.
Minėtu susitarimu nustatoma jūrinė riba tarp dviejų šalių, Graikijos teigimu, neatsižvelgiant į Kretos salą.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas kiek anksčiau šį mėnesį kalbėjo apie galimą bendrą su Libija žvalgymo veiklą rytinėje Viduržemio jūros dalyje.
Turkijos laivai jau ieško naftos ir dujų netoli Kipro krantų. Pasak Turkijos, Šiaurės Kipro Turkų Respublika – kurią pripažįsta tik Ankara – turi teisę vykdyti tyrinėjimus aplink visą salą.
„Graikija ir ją palaikančios šalys ilgą laiką mėgino užtikrinti, kad Turkija negalėtų žengti jokių žingsnių jūroje“, – pareiškė Turkijos prezidentas.
„Mes nenorime sukelti kivirčų, nenorime pažeisti kažkieno teisių ar pažeisti teisėtumo“, – pridūrė jis, tačiau pabrėžė, kad Turkija „nebeturi prabangos“ tylėti ar užimti kuklią poziciją šiuo klausimu.
„Susitarimas dėl dujotiekio „EastMed“ bus sudarytas nepaisant to, ką sako R.T.Erdoganas“, – sekmadienį pareiškė Graikijos energetikos ir aplinkos ministras Kostis Hatzidakis.