„Vakar gavome „Grigeo Klaipėdos“ prašymą skubiai pasijungti į tinklus dėl nenumatytų aplinkybių ir leisti jiems priduoti nuotekas į mūsų tinklus iki sausio 14 dienos. Greitai buvo įvertintos techninės galimybės ir nuo 15 valandos nuotekos buvo pajungtos jau į „Klaipėdos vandens“ nuotekų valyklą, pasirašyta atskira sutartis septynioms dienomis ir dabar nuotekos yra priiminėjamos“, – BNS sakė „Klaipėdos vandens“ laikinasis vadovas Alenas Gumuliauskas.
Pati „Grigeo Klaipėda“ trečiadienį informavo aplinkosaugininkus, kad nustojo leisti nevalytas nuotekas į Kuršių marias.
„Gavome iš įmonės informaciją, kad privalomas nurodymas jau įvykdytas. Rytoj (ketvirtadienį – BNS) planuojame fiziškai patikrinti, ar tai tikrai įvykdyta“, – BNS sakė Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Vaidas Gricius.
„Grigeo“ gamykla Klaipėdoje turi atskirą savo vamzdyną, kuriuo nuotekos iš gamyklos apie 13 kilometrų keliauja į jų nuotekų valyklą Dumpiuose. Šalia veikia ir „Klaipėdos vandens“ valykla, tačiau „Grigeo“ ja nesinaudojo, nuotekas valėsi pati. Tuomet jau išvalytos nuotekos patekdavo į bendrą miesto tinklą, iš kur su visomis miesto nuotekomis tekėdavo į marias.
„Šiuo atveju padarytas perjungimas, „Grigeo Klaipėdos“ nuotekos iš karto prie gamyklos esančiuose vamzdžiuose jau pajungiamos į „Klaipėdos vandeniui“ priklausančius vamzdžius ir jais keliauja į mūsų valyklą, o išvalytos – į marias“, – teigė A.Gumuliauskas.
„Grigeo“ vandenį gamybai gauna tiesiai iš marių
Pasak A.Gumuliausko, „Grigeo“ savo reikmėms nedidelį kiekį vandens naudoja iš „Klaipėdos vandens“, tačiau gamybiniams procesams įmonė pasiima tiesiogiai iš marių.
„Mūsų žiniomis, pagal tokius kiekius, kokius ima (iš „Klaipėdos vandens“ – BNS), greičiausiai tik administracinėms reikmėms, arbatai kavai ir panašiai, o technologinį vandenį, kiek man žinoma, ima tiesiai iš marių patys“, – sakė A.Gumuliauskas.
A.Gumuliauskas sako, jog yra galimybė, kad nevalytos nuotekos iš įmonės į marias tekėjo tiesiogiai.
Prokurorai įtaria, kad galėjo būti sumontuoti įrenginiai, apeinantys valymo įrenginius, o vėliau nuotekos susimaišyti su „Klaipėdos vandens“ išvalytu vandeniu ir keliauti į Kuršių marias.
A.Gumuliauskas sako, jog yra galimybė, kad nevalytos nuotekos iš įmonės į marias tekėjo tiesiogiai.
„Dabar sudėtinga spėlioti, kur tas vamzdis, teoriškai, man atrodo, kadangi įmonė stovi ant marių kranto, tai jiems vesti 13 kilometrų vamzdį iki nuotekų valyklos ir tada daryti apėjimą vamzdžio, kai turi šalia marias... Aš kiek iš pranešimų žiniasklaidai supratau, kad jie tiesiai į marias leido“, – teigė „Klaipėdos vandens“ laikinasis vadovas.
Prokuratūra antradienį paskelbė, kad dėl Kuršių marių taršos pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Aplinkos apsaugos departamentas taip pat pradės neeilinį patikrinimą. Be to, specialistai tirs Kuršių mariose sužvejotą žuvį.
Įmonių grupės „Grigeo“ prezidentas ir didžiausias savininkas Gintautas Pangonis sako, kad nevalytos nuotekos į Kuršių marias galėjo būti leidžiamos dėl gedimo, o ne dėl tyčinės veiklos.
Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika BNS trečiadienį pareiškė, kad „Grigeo“ vadovas kalbėdamas apie taršos priežastis „ciniškai meluoja“, o žala gali siekti ir 60 mln. eurų.
Prokuratūra įtaria, kad nevalytas nuotekas į Kuršių marias leidę įrenginiai buvo sumontuoti tyčia.
Prokurorams paskelbus apie ikiteisminį tyrimą, prekyba „Grigeo“ akcijomis biržoje buvo sustabdyta.