Geologas Richardas Hammackas, kartu su kolegomis metus tyręs situaciją, sakė, kad medžiagos, naudojamos dujoms išlaisvinti, lieka šimtais metrų žemiau nei geriamojo vandens sluoksniai.
Studijos rezultatai kol kas – preliminarūs, ji vis dar vyksta. Bet tai yra pirmasis rimtas žvilgsnis į tai, ar gręžimas gali kelti riziką žmonėms.
Tyrimo metu hidrauliniam plėšymui naudojamos medžiagos buvo įšvirkštos 8 tūkst. pėdų gylyje. 5 tūkst. pėdų gylyje šių medžiagų neaptikta. Mokslininkai taip pat tyrė vietas, kur atliktas hidraulinis plėšymas – cheminės medžiagos rastos 6 tūkst. pėdų gylyje.
Tai reiškia, kad chemines medžiagas ir geriamąjį vandenį skiria maždaug mylia.
„Tai yra geros naujienos“, – sakė Duke universiteto mokslininkas Robas Jacksonas, nedalyvavęs tyrime. Visgi jis pabrėžė, kad viena studija dar neįrodo, kad hidraulinis plėšymas visiškai neteršia aplinkos, nes tiek geologijos, tiek pramonės praktikos įvairiose vietovėse yra skirtingos.
Pastaraisiais metais JAV buvo padaryta daug gręžinių, dauguma jų yra Pensilvanijoje, Niujorke, Vakarų Virdžinijoje ir Ohajuje. Šis bumas lėmė energijos kainų kritimą, tačiau iškėlė klausimą, ar naudojama technologija iš tiesų neteršia vandens.
Cheminių medžiagų sudėtis, naudojama hidraulinio plėšymo metu, skiriasi priklausomai nuo regiono ir plėšymą atliekančios kompanijos. Nors gyventojams kelia nerimą būtent naudojamos medžiagos, ekspertai tikina, kad didesnę grėsmę kelia rutinos dalykai, pavyzdžiui, prasta gręžinio konstrukcija.
Išsamų tyrimo aprašymą anglų kalba galite rasti čia.