IAE ieškos, kas parengtų giluminio atliekyno koncepciją

Giluminį radioaktyviųjų atliekų atliekyną ateityje statysianti Ignalinos atominė elektrinė (AE) ieškos, kas galėtų parengti bendrąją atliekyno koncepciją.
Ignalinos atominės elektrinės senosios saugyklos išorinė tvora
Ignalinos atominės elektrinės senosios saugyklos išorinė tvora / Luko Balandžio / 15min nuotr.

IAE šią savaitę paskelbė rinkos konsultaciją dėl panaudoto branduolinio kuro ir ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo, dedant juos į giluminį atliekyną, įrengtą moliuose, koncepcijos parengimo.

„Konsultacijos tikslas – pateikti rinkai kuo daugiau informacijos apie numatomą vykdyti pirkimą ir (..) išsiaiškinti rinkos reakciją į dokumentų projektą, kokia papildoma informacija reikalinga potencialiems tiekėjams, identifikuoti pirkimo sutarties sudarymui ir vykdymui reikšmingus aspektus bei galimą paslaugų vertę“, – BNS nurodė IAE.

Planuojama, kad bendrosios koncepcijos parengimas užtruks apie vienerius metus.

IAE teigimu, vėliau bus skelbiamas darbų konkursas, kurių laimėtojas turės įvertinti potencialių Lietuvos molingų sluoksnių tinkamumą galutiniam atliekų sutvarkymui, taip pat turės parengti kriterijus, pagal kuriuos bus vertinamas radioaktyvios atliekos bei kaip jos bus transportuojamos.

Laimėtojas taip pat turės numatyti atliekų apdorojimo ir talpinimo technologijas, išanalizuoti talpas, kuriose bus laikomos atliekos bei parengti bendrąjį planą ir biudžetą.

Lietuva planuoja antroje šio šimtmečio pusėje pastatyti milijardinės vertės giluminį atliekyną. Į jį planuojama talpinti panaudotą branduolinį kurą, metalines reaktorių konstrukcijas, kuro rinklių dalis, valdymo strypus, panaudotą grafitą ir kitas atliekas.

Skaičiuojama, kad vien atliekyno statyba kainuos 1 mlrd. eurų, jo naudojimas – dar 900 mln. eurų. Be to, reikės šimtų milijonų eurų požeminės laboratorijos vietos parinkimui, atliekyno vietos patvirtinimui ir objekto projektavimui.

Atliekynas bus įrengtas kelių šimtų metrų gylyje, kur žmonių ir aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai barjerai (giliai slūgstančios uolienos) ir keli dirbtiniai (inžineriniai) barjerai.

Ignalinos AE galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, numatoma, truks iki 2038 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų