„Ignitis renewables“: Pasaulinės vėjo dienos proga – 5 faktai apie vėjo jėgaines

Visame pasaulyje vėjo energetikos sektoriuje dirba šimtai tūkstančių žmonių, tačiau daugeliui vėjo energetika vis dar lieka paslaptimi. Todėl kasmet birželio 15 d. švenčiama Pasaulinė vėjo diena, skirta atrasti vėjo energijos teikiamus privalumus ir galimybes pakeisti pasaulį. Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“, gaminanti energiją iš vėjo, pateikia 5 faktus apie vėjo elektros gamybą iš vėjo.
„Ignitis renewables“: Pasaulinės vėjo dienos proga – 5 faktai apie vėjo jėgaines
„Ignitis renewables“: Pasaulinės vėjo dienos proga – 5 faktai apie vėjo jėgaines / Ignitis nuotr.

„Vėjas yra vienas iš atsinaujinančių energijos išteklių, iš kurio gaminama tvari ir žalia elektros energija. Tai – neišsenkantis išteklius, leidžiantis gaminti švarią energiją, kuri padeda mažinti oro taršą ir lėtinti klimato kaitą. Vėjo jėgainių parkai taip pat padeda užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą ir mažinti iškastinio kuro importą“, – sako Paulius Kalmantas, „Ignitis renewables“ Komunikacijos partneris.

Atstovas pabrėžia, kad gaminamos įvairių formų ir dydžių vėjo turbinos, kurios vėjo energiją paverčia elektra, tačiau labiausiai paplitusi konstrukcija yra su 3 mentėmis, sumontuotomis ant horizontalios ašies. Jas galima statyti pačiose įvairiausiose vietose: ant kalvų, atvirose vietovėse, pritvirtinant prie jūros dugno, o giliuose vandenyse galima įrengti net plaukiojančias turbinas.

Ignitis nuotr./„Ignitis renewables“: Pasaulinės vėjo dienos proga – 5 faktai apie vėjo jėgaines
Ignitis nuotr./„Ignitis renewables“: Pasaulinės vėjo dienos proga – 5 faktai apie vėjo jėgaines

1. Vėjas šiandien yra vienas didžiausių atsinaujinančiosios energijos šaltinių

Europoje vėjo energetika yra viena iš pažangiausių pasaulyje. Europos vėjo energijos asociacijos duomenimis, vėjo energija sudaro apie 17 proc. visos Europos Sąjungos elektros energijos poreikio.

Anot P. Kalmanto, Lietuva yra tarp senojo žemyno lyderių, tačiau yra kur pasitempti. Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos duomenimis, pernai vėjo elektrinėse pagaminta elektra sudarė 13,5 proc. galutinio Lietuvos elektros energijos suvartojamo kiekio.

„Lietuva turi ambicingą tikslą – iš atsinaujinančiųjų šaltinių gaminti 100 proc. šaliai reikalingos elektros energijos. Tad vėjo energetikos vaidmuo vis stiprėja, o ilgainiui vėjo jėgainės turėtų pagaminti daugiau pusę Lietuvai reikalingos elektros energijos“, – sako P.Kalmantas.

2. Vėjo energija yra naudinga aplinkai

Vėjo energija yra švari ir lengvai prieinama. Vėjo turbinos neišskiria šiltnamio efektą sukeliančių dujų, pavyzdžiui, anglies dioksido (CO2), kuris yra pagrindinė klimato kaitos priežastis, ir kitų oro teršalų, kurie turi įtakos mūsų sveikatai. Vėjo energijos poveikis vandeniui, skirtingai nei daugumos kitų elektros energijos gamybos būdų, yra beveik lygus nuliui.

Vėjo jėgaines galima lengvai integruoti į žemės ūkio ir kitą žmogaus veiklą.

3. Vėjo energetika – strateginė pramonės šaka

„Vėjo gaminamos energijos nereikia importuoti iš kitų šalių, o kuo daugiau jos naudosime, tuo labiau priartėsime prie tikros energetinės nepriklausomybės. Kiekviena nauja turbina mažina mūsų energijos importą ir iškastinio kuro kainų svyravimų riziką. Taip pat, padeda sumažinti sąskaitas už elektros energiją“, – teigia „Ignitis renewables“ atstovas.

Vėjo jėgainių parkai šaliai teikia didžiulę ekonominę naudą. Jie sukuria darbo vietas ir pritraukia investicijas.

4. Vėjo energija yra tvari

„Vėjo energija ne tik turi daug privalumų klimatui, energetiniam saugumui, aplinkai ir visuomenei, bet ir yra tvari. Vėjo turbinos gaminamos iš standartinių medžiagų, pavyzdžiui, betono, plieno ir kompozicinių medžiagų, kurios naudojamos mentėms“, – teigia P. Kalmantas.

Vėjo jėgainių pramonė stengiasi kurti tausiai išteklius naudojančias ir tvarias medžiagas, pavyzdžiui, mažai anglies dioksido į aplinką išskiriantį plieną ir perdirbamas kompozicines medžiagas, skirtas menčių gamybai.

Standartinis vėjo jėgainių parko tarnavimo laikas yra maždaug 25–30 metai, o kai kurių vėjo turbinų tarnavimo laikas pailginamas iki 35 metų ar ilgiau. Tai galima pasiekti modernizuojant vėjo turbinų sudedamąsias dalis. Kai įmanoma, vėjo jėgainių parkai yra pertvarkomi keičiant senas vėjo turbinas naujomis.

5. Vėjo turbinas galima perdirbti

Pasibaigus vėjo jėgainių eksploatavimo laikui, vėjo jėgainių parkų valdytojai jas išmontuoja ir atkuria buvusią aplinkos būklę. Apie 90 proc. visos vėjo turbinos masės gali būti perdirbta. Dauguma vėjo turbinos sudedamųjų dalių – pamatai, bokštas ir kitos dalys – apdorojami pagal esamą perdirbimo praktiką.

Pasak P. Kalmanto, likusią neperdirbamą vėjo turbinos masė daugiausia sudaro turbinos mentės. Kadangi jos pagamintos iš kompozitinių medžiagų, jas apdoroti sunkiau nei betoną ar plieną. Tačiau yra daug sprendimų, o vėjo pramonė siekia, kad jos būtų visiškai perdirbamos.

Šiuo metu pirmenybė teikiama pakartotiniam nebenaudojamų menčių panaudojimui. Tai reiškia, kad jos remontuojamos ir modernizuojamos, kad pailgėtų jų tarnavimo laikas, arba montuojamos ant kitų vėjo turbinų. Senas mentes taip pat galima pakartotinai panaudoti naujam tikslui, pvz. vaikų žaidimų aikštelėms, dviračių stoginėms ar mažajai miesto infrastruktūrai.

„Ignitis renewables“ – tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė, veikianti trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Ji atsakinga už sausumos ir jūrų vėjų jėgainių, saulės energetikos, biomasės ir atliekų vertimo energija projektų vystymą. Plėtodama naujus projektus, bendrovė įgyvendina strateginį visos „Ignitis grupės“ pasiekti 4–5 gigavatus (GW) instaliuotos žaliosios ir lanksčiosios galios iki 2030 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai