„Ignitis“ ruoštis šildymo sezonui pataria jau dabar: kaip sumažinti energijos kaštus?

Kol šildo saulė, apie neišvengiamai ateisiančius rudenį ir žiemą galvoti turbūt nesinori. Visgi tai daryti verta, jei šaltuoju sezonu norima džiaugtis mažesnėmis sąskaitomis už šildymą. Ekspertų teigimu, laiku atlikus tam tikrus namų darbus ir padidinus namų energetinį efektyvumą, sąskaitas galima sumažinti. Prieš imantis veiksmų rekomenduojama atlikti energetinį auditą, rašoma „Ignitis grupės“ pranešime spaudai.
Šildymas
Šildymas / 123RF.com nuotr.

„Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovės Astos Vaitulevičės teigimu, pirmas žingsnis didinant namų energetinį efektyvumą yra pastato ir jo inžinerinių sistemų techninės būklės įsivertinimas. Tam reikia atlikti pastato energetinį auditą.

„Tokio audito metu analizuojamos pastato techninės charakteristikos ir inžinerinės sistemos, atliekami energijos sąnaudų matavimai. Tai leidžia parinkti priemones, kurios leistų padidinti pastato energetinį efektyvumą ir sumažinti energijos sąnaudas. Pastato energetinis auditas paprastai užtrunka apie mėnesį. Atlikus analizę pateikiama ataskaita su rekomenduojamomis įdiegti priemonėmis, vertinimais, kiek kiekviena iš jų padėtų sutaupyti energijos ir per kiek laiko atsipirktų. Norint atlikti pastato energetinį auditą reikia kreiptis į tokią paslaugą teikiančias įmones“, – sako A.Vaitulevičė.

Energetinio audito metu identifikuotos priemonės gali padėti pakelti pastato energinio naudingumo klasę. Anot bendrovės „Bosch“ šildymo technikos Lietuvoje atstovo Lino Panavo, tai yra viena iš sąlygų norint už šildymą mokėti mažiau.

„Idealiu atveju reikėtų pasiekti A ar aukštesnę pastato energetinio efektyvumo klasę. Tik apšiltinus pamatus ir pastatą, pakeitus langus bei atlikus kitus namo šilumos nuostolius sumažinančius renovacijos darbus galima pradėti galvoti ir apie šildymo sistemos modernizaciją. Net ir pačios pažangiausios šildymo sistemos nepadės, jei pastatas pasižymės prastomis šilumos sulaikymo savybėmis“, – sako L.Panavas.

Šilumos siurbliai – vienas efektyviausių šildymo sprendimų

L.Panavo teigimu, atnaujinant pastato šildymo sistemą reikia remtis energetinio audito išvadomis. Jose gali būti numatyti tokie veiksmai kaip ketinių radiatorių keitimas į plieninius, taip pat šilumos siurblių įrengimas. Būtent šilumos siurbliai šiandien yra laikomi viena efektyviausių technologijų namo šildymui. Šilumos siurblius eksploatuoti yra ženkliai pigiau nei dujų, biokuro ar kietojo kuro deginimu grįstas sistemas. Tuo pačiu šilumos siurbliai yra aplinkai gerokai draugiškesnis sprendimas.

Jis pažymi, kad renkantis šilumos siurblius svarbu atkreipti dėmesį į jų efektyvumą, galią ir kitus techninius parametrus. Netinkamos galios įrenginio pasirinkimas yra viena dažniausiai daromų klaidų.

„Per mažos galios šilumos siurblys tam, kad patalpose būtų užtikrinama reikiama temperatūra, nuolat dirbs maksimaliu pajėgumu, todėl sunaudos daugiau elektros energijos ir greičiau nusidėvės. Per didelės galios prietaisas dažnai įsijunginės ir išsijunginės. Dėl to energijos sąnaudos taip pat padidės, o patalpose taps sunkiau užtikrinti stabilią temperatūrą. Dėl konkretiems namams tinkamiausio prietaiso visuomet reikėtų pasikonsultuoti su specialistais“, – sako L.Panavas.

Pataria pasidomėti valstybės teikiama parama

Ekspertas taip pat pažymi, jog keičiant neefektyvius iškastinį kurą naudojančius katilus šilumos siurbliais galima pasinaudoti ir valstybės parama. Kvietimus teikti paraiškas kompensacijai gauti „Lietuvos energetikos agentūra“ planuoja skelbti rugsėjį.

„Kiekvienas, planuojantis atnaujinti savo šildymo sistemą ir įsigyti būtent šilumos siurblį, turėtų pasidomėti valstybės teikiama parama – tai gali padėti sutaupyti nemažą sumą pinigų. „Lietuvos energetikos agentūra“ jau rugsėjį skelbs kvietimus teikti paraiškas kompensacijai gauti, tad patariu sekti naujienas jų internetinėje svetainėje, kurioje rasite visą detalią informacija apie sąlygas, paraiškų teikimą, techninius projekto reikalavimus ir kt.“ – teigia L.Panavas.

Svarbu užkirsti kelią šilumos švaistymui

Anot eksperto, net ir įsirengus efektyvią šildymo sistemą svarbu nepamiršti bendrų energijos taupymo taisyklių. Pavyzdžiui, nereikėtų pernelyg dažnai keisti termostato nustatymų – geriausia patalpose palaikyti pastovią temperatūrą.

„Neretai ryte, prieš vykdami į darbą, žmonės sumažina patalpų temperatūrą, o grįždami namo ją vėl padidina. Tokiu būdu, naudojant patalpos temperatūros valdomą termostatą tikrai įmanoma sutaupyti. Optimalu, kai mažai naudojamose patalpose palaikoma žemesnė, o dažnai naudojamose – komforto temperatūra“, – sako L.Panavas.

L.Panavas taip pat rekomenduoja prieš šildymo sezoną visuomet nuorinti radiatorius. Tai irgi svarbu siekiant užtikrinti efektyvų energijos naudojimą. Eksperto teigimu, šildymo sezono metu radiatorių nereikėtų užstatyti baldais, uždengti užuolaidomis, apkrauti daiktais. Tai trukdo patalpoms efektyviai įsisavinti šilumą.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą, kovoti su klimato kaita.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis