Pasak LEA Energetikos duomenų analizės centro laikinosios vadovės Vaidos Lauruševičienės, Lietuvoje per metus (2023 m. sausį lyginant su 2022 m. sausiu) šildymo kainos išaugo apie 22 proc. Labiausiai tai lėmė 40 proc. išaugusios biokuro kainos.
2023 m. sausio tiekiamos šilumos kainos vidurkis Lietuvoje yra 9,23 centai už kilovatvalandę (ct/kWh).
Kaip rodo agentūros analizė, šildymo sąskaitos už sausį tarp didžiųjų miestų mažiausios bus Vilniuje (čia bus mokama 7,87 ct/kWh), o daugiausiai mokės Panevėžio gyventojai (9,31 ct/kWh).
Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose šilumos kaina augo dėl brangusio biokuro. Atitinkamai kauniečiai mokės 9,15 ct/kWh, klaipėdiečiai – 8,98 ct/kWh, o šiauliečiai – 8,84 ct/kWh.
„Vilniaus kainų mažėjimas siejamas su tuo, kad buvo pereita nuo dujų prie mazuto. Panevėžyje bus didžiausios šildymo kainos – tai lėmė tai, kad „Panevėžio energija“ aptarnauja labai didelę teritoriją, tokius miestus kaip Kėdainiai, Biržai, Kupiškis. Tai susiję su tuo, kad ne visur yra pakankamai efektyvios katilinės“, – sakė V.Lauruševičienė.
Pasak jos, analizuojant šildymo sąskaitas pastebėta, kad didelę įtaką joms daro ir daugiabučių namų būklė: kuo pastatas prastesnės būklės, senas ir nerenovuotas, tuo šildymo kaina yra didesnė.
„Skatiname gyventojus pagalvoti apie renovaciją, kadangi iš registruotų 40 tūkst. daugiabučių 30 tūkst. yra žemesnės nei D energetinės klasės. Įtaką sąskaitoms daro ir klimatinės sąlygos“, – sakė V.Lauruševičienė.
Kas vyksta gamtinių dujų rinkoje
LEA analitikai ketvirtadienį apžvelgė ir tendencijas gamtinių dujų rinkoje. Pasak agentūros Energetinio saugumo projektų vadovo Petro Katino, didžiąją 2022 m. dalį gamtinių dujų kaina Azijoje buvo žemesnė nei Europoje – tokia situacija europiečiams leido perpirkti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) pajėgumus iš Azijos.
Tačiau 2022 m. pabaigoje gamtinių kaina Azijoje tapo didesnė nei Europoje, o tai kelia įtampą rinkoje ir europiečiams apsunkina naujų SGD kovinių įsigijimą.
O kokių kainų tikėtis ateityje? Pasak P.Katino, ateities dujų sandoriai rodo, kad gamtinių dujų kana svyruos tarp 55 ir 67 eurų už megavatvalandę.
„Pastarųjų dienų kaina pakilo, nes norvegai šiek tiek sumažino savo išgavimą. Dujų sandoriai jautriai reaguoja, todėl prie šių skaičių prisirišti nereikėtų“, – nurodė P.Katinas.
Jis pastebėjo, kad 2021 m. Rusija buvo didžiausia gamtinių dujų vamzdžiais tiekėja į Europą, tačiau po Rusijos kontrsankcijų, „Nord Stream 1“ sprogimų ir sumažinto tiekimo per Ukrainą rusiškų dujų importas krito 81 proc.
Pagrindinis sprendimas sprendžiant išaugusių gamtinių dujų kainų problemą Europoje – mažinti paklausą. Todėl ES susitarė, kad nuo 2022 m. rugpjūčio iki 2023 m. kovo dujų paklausą reikia sumažinti 15 proc.
Tačiau, pasak LEA, pastebima, kad valstybėse, kurios įvedė viršutinę ribą gamtinėms dujoms, naudojamoms elektros gamybai, suvartojimas ne tik nesumažėjo, bet ir padidėjo.