„Ar iš viso bus ES naikinama ta lengvata? Jeigu ES lygiu nebus naikinimų, o mes čia naikinsime, turėdami mažiausias išmokas, ar tai bus teisinga mūsų žemdirbių atžvilgiu?“ – trečiadienį komiteto posėdyje kalbėjo jo vadovas liberalas Viktoras Pranckietis.
„Turime žinoti, ar iš viso bus mažinami akcizai, ar bus naikinama ta lengvata. Siūlau paklausti Komisijos, kada numatoma ir apskritai ar numatoma ES lygiu, ar ketinama naikinti akcizo dyzelinui lengvatas – gazoliui, naudojam žemės ūkyje, bei šildymui, tai yra, „raudonajam“ dyzelinui“, – tvirtino V.Pranckietis.
Konservatorius Sergėjus Jovaiša įsitikinęs, kad svarstymo stabdymas, kol bus laukiama Europos Komisijos pozicijos, reiškia, kad nusikratoma atsakomybės, o demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Kęstutis Mažeika pripažino, kad „aiškumo šioje vietoje reikia“, tačiau, pasak jo, geriausia būtų, kad kitos kadencijos Seimas darbo pradžioje ir priimtų sprendimus.
Žaliojo kurso paketas dėl akcizų kurui Seimui buvo pateiktas 2021 metų gruodį, tačiau jis įstrigo Kaimo reikalų komitetui atmetus Aplinkos ministerijos siūlymą „žaliojo“ itin pigaus dyzelino įsigijimą žemdirbiams riboti nuo 2024 metų liepos.
Komitetas yra pritaręs Žemės ūkio ministerijos pozicijai – 100 tūkst. litrų per metus „lubas“ nustatyti nuo 2026 metų liepos, o nuo 2029-ųjų liepos – 50 tūkst. litrų.
Akcizų įstatymo pakeitimais siūloma nuo 2023-2025 metų mažinti arba naikinti akcizų lengvatas iškastiniam kurui ir keisti akcizų skaičiavimo tvarką. Planuojama didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus, nustatyti akcizus šildymui skirtoms durpėms ir nuosekliai juos didinti.
Žaliosios mokesčių pertvarkos pakete numatyta šildymui skirtam dyzelinui, vadinamajam buitiniam krosnių kurui, akcizą nuo 2023 metų siūlyta didinti iki 140 eurų, o nuo 2024 metų – iki 372 eurų už 1 tūkst. litrų. Šiuo metu jis yra 21,14 euro.
Dyzelino akcizą nuo 2023 metų buvo siūloma didinti 10 proc. nuo 372 iki 410 eurų už 1 tūkst. litrų, nuo 2024 metų – iki 466 eurų (toks dabar yra akcizas bešviniam benzinui), o nuo 2025 metų – iki 500 eurų, tuomet jis būtų 34 proc. didesnis nei dabar.
Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė yra sakiusi, kad dėl lengvatos žaliajam žemdirbių kurui biudžetas netenka 92 mln. eurų akcizų pajamų. 2020-2021 metams leidimą įsigyti „žalią“ dyzeliną yra gavę 126 tūkst. ūkininkų.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakiusi, kad lengvatos dyzelinui ūkininkams turėtų nebelikti iki 2024 metų.