JAV atominėse elektrinėse sumažės rusiško urano – ketina įvesti kvotas

​​​​​​​Rusiško urano, būtino atominėms elektrinėms, pardavėjų pasaulyje sumažės. Jau 2019 m. JAV svarsto įvesti kvotas – atominės elektrinės turės naudoti 25 proc. amerikietiško urano, o tai būtų nemažas smūgis Rusijai, kuri dabar yra viena pagrindinių urano pardavėjų ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.
Sibruko atominė elektrinė (JAV)
Sibruko atominė elektrinė (JAV) / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Energetika Uranas

Negali konkuruoti su pigesniu importu

„Kommersant“ rašo, kad kvotų pareikalavo vietinės JAV urano gavybos kompanijos, prarandančios rinkas dėl pigesnio urano iš Rusijos, Kazachstano ir Uzbekistano. Tai, beje, gali kirsti ir „Rosatom“ paslaugų eksportui, nes valstybinės Rusijos energetikos kompanijos specialistai vykdo ir tam tikras funkcijas atominėse elektrinėse, kurios perka rusišką uraną. Tiesa, lieka tikimybė, kad uraną iš Rusijos ir Kazachstano pakeis brangesnė žaliava iš Kanados ir Australijos.

Andy'o Weberio nuotr./Uranas kraunamas į krovininius lėktuvus išskraidinti į JAV
Andy'o Weberio nuotr./Uranas kraunamas į krovininius lėktuvus išskraidinti į JAV

JAV valdžia liepos 17 d. pradėjo tyrimą, ar urano importas nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui. JAV įstatymai leidžia įvesti kvotas ar muito mokesčius, jei yra būtinybė.

Tokios iniciatyvos autoriais tapo JAV kompanijos „Energy Fuels“ ir Ur-Energy“, kurios yra vienintelės šalyje išgauna uraną. Sausio mėnesį jos publikavo peticiją, kurioje skundžiasi, kad nuo 1987 m. JAV išgauto urano kiekis šalies atominėse elektrinėse sumažėjo nuo 49 iki 5 proc. Skundo autoriai teigia, kad urano importuotojus paprastai remia tų šalių valdžios – tai yra Rusija, Kazachstanas, Uzbekistanas, Kinija. Be to, per šį laiką bankrutavo trys JAV kompanijos, išgaunančios uraną, o Rusija energetikos išteklius naudoja kaip „ekonominį ir politinį ginklą“, kaip pavyzdį pateikė dujų tiekimo apribojimą Ukrainai nuo 2009 iki 2014 m.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Konteineriai su itin prisodrintu uranu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Konteineriai su itin prisodrintu uranu

Todėl JAV urano gavėjai ir reikalauja, kad šalies atominės elektrinės pirktų tik amerikietišką uraną. Galutinį sprendimą turėtų priimti šalies prezidentas.

Po Fukušimos nusistovėjo žemos kainos

Didžiausia problema urano rinkoje – žemos kainos, kurios nusistovėjo po Fukušimos incidento. Tai ir privertė užsidaryti kai kurias kasybos kompanijas JAV. Šiuo metu dominuoja mažiausias kainas galinti pasiūlyti Kazachstano urano gavybos įmonė „Kazatomprom“, taip pat Rusijos „Uranium One“. Tuo tarpu pastangos išlaikyti kainų lygį apribojant gavybą pasauliu lygiu nedavė vaisių.

Rusijos energetikos gigantai pareiškė, kad JAV tokiu būdu bando apsaugoti savo rinką nuo pigesnio importo. Tačiau pripažįstama, kad urano eksportas koncernui „Rosatom“ yra vienas didžiausių pajamų šaltinių.

„Kommersant“ cituoja Atominfo.ru vadovą Aleksandą Uvarovą, kuris teigia, kad kvotų įvedimas JAV yra visiškai realus. Tačiau, kita vertus, uranas JAV yra brangesnis, tad tai gali atsiliepti vidaus kainoms. Be to, kvotų įvedimas JAV gali padidinti urano kasybą šalyje, o tai vėlgi paveiks kainas pasauliniu mastu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai