JAV sugriežtinus sankcijas Iranui, pasaulyje sumažėjo naftos pasiūla

Jungtinėms Valstijoms sugriežtinus sankcijas Iranui, o OPEC šalims ir jų partneriams – vadinamajai OPEC+ grupei – pagal savo susitarimą išgavus mažiau naftos, pasaulyje balandį sumažėjo „juodojo aukso“ pasiūla, trečiadienį pareiškė Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).
Degalinėje
Degalinėje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Paryžiuje įsikūrusi organizacija savo naujausioje mėnesio ataskaitoje apie pasaulio naftos rinką pažymėjo, jog geopolitika ir tiekimo sutrikimai temdo rinkos perspektyvas, tačiau ji mano, jog naftos pasiūlos perteklių netrukus pakeis deficitas.

Pasaulyje ir visų pirma Artimuosiuose Rytuose pastarosiomis dienomis pastebimai padidėjo įtampa.

Dėl bepiločių skraidyklių atakos, kurią pareiškė surengę Jemene veikiantys husiais vadinami sukilėliai, antradienį buvo sustabdytas naftos tiekimas vienu pagrindinių Saudo Arabijos naftotiekių.

O sekmadienį Persijos įlanką sukrėtė prie Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) krantų surengtos paslaptingos atakos prieš keturis laivus, įskaitant du Saudo Arabijos tanklaivius.

Šie incidentai įvyko po to, kai gegužės pradžioje baigė galioti JAV naftos sankcijų Iranui išimtys, kurias Vašingtonas buvo suteikęs aštuoniems stambiems Irano naftos importuotojams.

TEA duomenimis, Irano naftos gavyba balandį sumažėjo iki 2,6 mln. barelių per dieną ir buvo mažiausia per daugiau kaip penkerius metus. Gegužę gavyba šalyje gali dar sumažėti ir pasiekti lygius, kurių nebuvo matyta nuo karo su Iraku laikų praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje.

Kaip matyti iš ataskaitoje pateikiamos lentelės, kurioje panaudoti energetikos sektoriaus tyrimų bendrovės „Kpler“ duomenys, Irano naftos eksportas, balandį siekęs maždaug 1,4 mln. barelių per dieną, gegužę kris iki apytikriai 0,5 mln. barelių per dieną.

Tuo tarpu OPEC+ šalys toliau riboja gavybą, tikėdamosi paskatinti „juodojo aukso“ brangimą.

TEA skaičiavimais, bendra OPEC+ šalių gavyba balandį buvo 0,44 mln. barelių per dieną mažesnė už jų nustatytą tikslinį lygį.

Tačiau organizacija pažymėjo, jog „yra aiškių ir, TEA nuomone, labai sveikintinų ženklų, jog kiti gamintojai, nors ir laipsniškai, kompensuos Irano naftą“, kuri dėl JAV sankcijų nepateks į pasaulio rinką.

Įvertinusi naujausius ekonominius duomenis ir prognozes, TEA taip pat sumažino naftos paklausos augimo pasaulyje šiais metais prognozę ir dabar numato, kad prieaugis sudarys 1,3 mln. barelių per dieną.

Organizacijos vertinimais, naftos pasiūla pasaulio rinkoje pirmąjį ketvirtį tebeviršijo paklausą, tačiau yra „labai tikėtina“, kad jau šį ketvirtį pasiūlos perteklių pakeis deficitas.

Vis dėlto ši TEA prognozė pagrįsta prielaida, jog pasaulio ekonomikos augimas ims spartėti.

„Dabartiniam trapiam atsigavimui kyla nemažai grėsmių ir didžiausia iš jų yra didėjanti įtampa prekyboje“, – įspėjo agentūra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų