Ką daryti, kad tokie dujų kainų šuoliai nepasikartotų: viena priemonė galėtų padėti?

Lietuvos vartotojams per metus dujų kaina pakilo 70–96 proc. – dėl pasaulyje kelis kartus pabrangusių dujų kainos būtų kilusios ir dar daugiau, bet šuolį sušvelnino įsikišęs Seimas. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius 15min teigė, kad šiuo metu ieškoma būdų, kaip ateityje tokių kainų šuolių išvengti, o vienas iš svarstomų variantų – dalį dujų pirkti ateities sandorių kainomis.
Kylančios dujų kainos
Kylančios dujų kainos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Tokio dujų kainų šuolio per metus Europa jau seniai neregėjo. 2021 metais pasaulinės dujų kainos nuo pavasario iki metų pabaigos pakilo net 10 kartų – nuo 18 eurų už megavatvalandę (MWh) kovą iki 180 eurų/MWh gruodžio pabaigoje.

Šis šuolis neaplenkė ir Lietuvos, taip pat priklausomos nuo pasaulinių kainų. Gyventojams, kurie dujas naudoja maistui gaminti (I grupė), kainos per metus paaugo 70,21 proc., o tiems, kurie dujomis šildo namus (II grupė) – 96 proc. Tiesa, kainos būtų kilusios dar daugiau, bet Seimas priėmė įstatymų paketą, kuriuo nuspręsta dujų kainų augimą vartotojams išdėstyti iki penkerių metų.

Šiuo metu dujų kainos nebekyla – sausį Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas stabilizavosi ir yra ties 75 eurų/MWh riba, o ateities sandoriai rodo, kad kainos laikysis apie 65 eurus/MWh.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius pastebi, kad žiūrint į ateities sandorių kainas matyti, kad nors šiemet kainos išliks panašios, 2024 metų ateities sandoriai laikosi jau ties 29 eurų/MWh riba.

Tad siekiant išvengti tokių situacijų, kai kainos per pusmetį pakyla kelis kartus, R.Pocius15min sakė, kad VERT planuoja diskutuoti su „Ignitis“ apie galimybę diversifikuoti riziką ir pirkti dujas ateities sandorių kainomis. Tai reiškia, kad įmonė apsidraustų nuo galimų kainų šuolių – užfiksuotų tokią ateities kainą, kuri yra matoma draudimo metu.

Su įmone ketinama aptarti, kokią dalį galėtų sudaryti ateities sandoriai, kada tai daryti ir kitas detales.

„Galėtų būti dalis ateities sandorių – pavyzdžiui, dabar užtvirtini, kad 2024 metų žiemą nusipirksi dujų už 29 eurus. Žinoma, tai rizika, nes perki į priekį ir nežinai, kokia bus kaina. Bet faktas, kad reikia ieškoti kainų stabilizavimo instrumentų“, – 15min pabrėžė R.Pocius.

Pasak jo, tam reikėtų pakoreguoti ir kainų nustatymo metodiką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renatas Pocius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renatas Pocius

„Ignitis grupės“ ryšių su visuomene projektų vadovas Lukas Zadarackas 15min patvirtino, kad kadangi „Ignitis“ importuojamų dujų kainos yra susietos su tarptautiniais dujų biržų indeksais, pavyzdžiui, Nyderlandų TTF, yra galimybė apdrausti gamtinių dujų ateities sandorių kainas.

„Šia galimybe naudojasi kai kurie verslo klientai, tačiau buitinių vartotojų segmente ankstesnis teisinis reguliavimas taikyti kainų fiksavimo neleido“, – teigė L.Zadarackas.

Labiau pasiteisina žemų kainų laikotarpiu

Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas teigiamai įvertino tokią iniciatyvą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vidmantas Jankauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vidmantas Jankauskas

„Man atrodo, kad daugiau variantų visada yra geriau. Nebūtinai griežtai reguliuoti, kad buitiniai vartotojai dujas pirktų pagal einamamąją kainą. Galbūt ir verta turėti tokį instrumentą“, – kalbėdamas su 15min, svarstė V.Jankauskas.

„Tokio instrumento privalumai – galima kažkiek sumažinti tuos kainų pikus, labai didelius išsišokimus. Bet galime ir pralošti, jei kainos labiau sumažės“, – sakė ekspertas.

L.Zadaracko nuomone, tokios priemonės taikymas labiau pasiteisina žemų kainų laikotarpiu, siekiant išlaikyti palankias kainas ir ateityje.

„Susiformavus aukštoms kainoms, šios priemonės privalumas arba trūkumas priklausytų nuo tolimesnės kainų dinamikos biržose. Sprendimas užfiksuoti ateities kainą yra tarsi draudimo polisas, kuris leidžia išvengti nenumatytų kainų šuolių, tačiau jis negarantuoja, kad užfiksuota kaina bus žemesnė nei tuo metu formuosis rinkoje“, – pabrėžė L.Zadarackas.

Pasak jo, šiuo metu vyksta diskusijos su VERT atstovais. Taigi kol kas yra per anksti kalbėti, ar šis finansinis instrumentas bus taikomas ir kokia apimtimi.

Kada atpigs dujos?

Paklaustas, ar šiemet VERT gali dar kilstelėti dujų kainas, R.Pocius anksčiau kalbėdamas su 15min neatmetė galimybės, kad jeigu pasaulinės gamtinių dujų kainos išsilaikys tokios pat kaip dabar ir neįvyks anksčiau prognozuotas jų kritimas, tarifai gali didėti.

O situaciją Europos dujų kainų rinkose šiuo metu galima vadinti stabilia – kainos nebekyla, bet ir didesnio kainų kritimo nematyti.

L.Zadaracko teigimu, šiuo metu Europos dujų rinkose matomas šioks toks kainų atoslūgis (iki 78 Eur/MWh TTF SPOT ICE Endex biržoje), kurį lėmė iš esmės du veiksniai – atšilę orai šiaurės vakarų Europos šalyse bei didelis SGD importas į Europos SGD išdujinimo terminalus.

„Vokietijoje, kuri yra didžiausia ES dujų vartotoja, prognozuojama šiltesni nei įprasta orai iki vasario mėnesio. Kalbant apie suskystintas gamtines dujas (SGD), artimiausiu metu laukiama mažiausiai 37 SGD krovinių Europoje, o tai leistų balansuoti dujų paklausą ir nespartinti dar didesnio dujų išėmimo iš Europos požeminių dujų saugyklų. Šiuo metu Norvegijos dujų tiekimas į Europą taip pat išlieka stabilus“, – komentuoja „Ignitis“ atstovas.

123RF.com nuotr./Dujos
123RF.com nuotr./Dujos

V.Jankauskas pritarė, kad „didžiulės žiemos baimės baigėsi“.

„Pagal tarptautinius signalus, Kinija užsipildė savo saugyklas, laukiame, kada gamtines dujas vežantys laivai pasuks į Europą. Neišsipildė prognozės, kad Europoje šią žiemą bus labai šalta – jau praėjo pusė žiemos ir ji buvo gana švelni. Kaip suskystintų gamtinių dujų eksportuotojos iškilo JAV, Australija, o tai spaudžia tokius monopolistus, kaip „Gazprom“. Visi faktoriai lemia, kad turėtų stabilizuotis kainos. Tos kainos, tikiu, kad pavasarį dar sumažės, nors nemanau, kad grįšime į 2020 metų lygį“, – komentavo V.Jankauskas.

Kad didesnio dujų kainų kritimo tikimasi balandžio mėnesį, kai baigsis šildymo sezonas Europoje, prognozuoja ir „Ignitis“.

„O artimiausiu metu tikėtis reikšmingo dujų kainų kritimo neverta, nes situacija Europoje vis dar įtempta. Rusiškų dujų eksportas į Europą išlieka itin ribotas, o požeminių dujų saugyklų užpildymas siekia 50,8 proc. (14 proc. mažiau, lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu)“, – teigė L.Zadarackas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų