Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip taupyti elektrą ir padėti planetai?

Pasaulinės prognozės, susijusios su išaugusiu elektros energijos vartojimu, nedžiugina. Tarptautinės energijos agentūros duomenimis, su energijos gamyba susijusi CO2 emisija per šiuos metus augs apie 5 proc., kas yra 1,5 milijardus tonų, ir pasieks 33 milijardus tonų. Toks augimas būtų antras didžiausias istorijoje nuo 2010 metų. CO2 emisija yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių klimato kaitą, o ši mūsų planetai reiškia didelius neigiamus pokyčius. Be to, klimato kaitos iššauktos sausros kartu su kitais išoriniais faktoriais prisideda ir prie elektros energijos kainų kilimo, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Elektros kaina
Elektros kaina / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip kiekvienas mūsų galime prisidėti prie mažesnio elektros energijos vartojimo ir padėti ne tik savo piniginei, bet ir planetai?

„Pasaulyje klimato kaitos grėsmė yra vertinama labai rimtai. Visai neseniai vykusio pasaulio lyderių susitikimo klimato klausimais metu buvo priimti svarbūs sprendimai ir įsipareigojimai CO2 emisijos mažinimui. O įtaką šios emisijos kiekiui stipriai daro ir elektros energijos vartojimas, mat ji yra gaminama deginant anglį ar kitą iškastinį kurą. Kuo daugiau elektros naudojame, tuo daugiau jos gaminama. Tad tai suprasdamas kiekvienas planetos gyventojas turi prisiimti atsakomybę ir stengtis taupyti elektrą,“ – sako Vilius Juraitis, nepriklausomo elektros energijos tiekėjo „Perlas Energija“ direktorius.

Pasak V.Juraičio, būdų taupyti elektrą yra daug, o pastangų tam reikia labai mažai. Pateikiame dešimt paprastų taisyklių, kurios padės mokėti mažesnes elektros sąskaitas.

  1. Pakeiskite elektros energijos lemputes į taupiąsias. Tyrimais įrodyta, kad Didžiosios Britanijos gyventojams tai padeda sutaupyti iki 20 proc. elektros energijos.

  2. Rinkitės taupius elektros energijos prietaisus. Kai ateina laikas keisti elektros energiją naudojančius buities įrenginius, stenkitės įsigyti kuo aukštesnės energijos klasės prietaisą, nes jie naudoja mažiau energijos. Tokie prietaisai kainuoja daugiau, tačiau ilgoje perspektyvoje sutaupysite elektrai.

  3. Bent kartą per metus atšildykite šaldytuvą. Stipriai sušalęs jis naudoja kur kas daugiau energijos. Be to, statykite šaldytuvą ten, kur jo nepasiekia saulės spinduliai. Nepamirškite nuo šaldytuvo ir kitų prietaisų nuvalyti dulkes – jos gali trukdyti prietaiso aušinimuisi, dėl ko jis ima daugiau energijos.

  4. Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą: +3,5 pačiame šaldytuve ir -18 šaldiklyje. Žemesnės temperatūros nereikia, mat maisto produktai puikiai išsilaiko ir prie tokios, o nustatę žemesnę, naudojate daugiau elektros energijos.

  5. Išjunkite iš elektros lizdo visus nenaudojamus prietaisus. Kas kartą išeidami iš namų, eidami miegoti ar baigę naudotis elektros prietaisu, išjunkite jį iš elektros lizdo. Net išmaniojo telefono įkroviklio laidas naudoja elektrą, už kurią mokate, net jei ir laidu tuo metu nieko neįkraunate.

  6. Elektriniame virdulyje virkite tik tiek vandens, kiek jo reikia tam kartui. Įprasta virdulį virti pilną, nesvarbu, kiek puodelių arbatos gersite. Kuo daugiau vandens, tuo ilgiau reikia jį virinti, tuo daugiau elektros energijos sunaudojama.

  7. Gamindami elektrinėje orkaitėje, neatidarinėkite durelių be reikalo. Kepimo procesą stebėti patartina per stiklą, mat atidarant dureles, šiluma iš orkaitės išleidžiama, ir ši naudoja daugiau elektros reikiamai temperatūrai pasiekti.

  8. Skalbkite žemesnėje temperatūroje. Šiandieniniai skalbimo milteliai yra itin efektyvūs, tad norint kokybiškai išskalbti rūbus, nebūtina aukšta temperatūra. Apie 90 proc. elektros, kurią naudoja skalbyklė, naudojama vandeniui pašildyti. Be to, skalbkite tik tuomet, kai turite pilną skalbyklę nešvarių drabužių.

  9. Naudokite indaplovę kartą per dieną. Priimant sprendimą įsigyti indaplovę, visada atsakingai įvertinkite, kiek indų sukaupiate per dieną. Turėdami tinkamo dydžio indaplovę, galėsite indus visą dieną į ją krauti, o plauti tik vieną kartą – vakare ar naktį.

  10. Mobiliuosiuose įrenginiuose naudokite energijos taupymo funkciją. Visi šiandienos mobilieji įrenginiai – telefonai, planšetės, nešiojami kompiuteriai – turi energijos taupymo funkciją. Ją įjungus, naudojimosi kokybė nepablogėja, o elektros energijos sunaudojama mažiau.

Tai – vos keli būdai taupyti elektrą, kiekvienas atidžiai sekdamas savo elektros naudojimo įpročius jų galime rasti dar daugiau. Reikia tik pastebėti savo ir artimųjų elgesį namuose ir užduoti sau klausimą – ar tikrai šiuo metu elektra turi būti įjungta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai