Kaip tinkamai pasiruošti ir spėti gauti APVA paramą saulės elektrinei

Dar iki 2024-ųjų metų pabaigos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) žada paskelbti du paramos kvietimus po 25 mln. eurų – tiek nutolusioms, tiek saulės elektrinėms ant stogų ar sklype įsirengti, rašoma „Elektrum Lietuva“ pranešime spaudai.
Krekenavos apylinkės
Krekenavos apylinkės / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kas kartą prasidėjus paraiškų teikimui dalis vartotojų sėkmingai užpildo prašymus ir gauna kompensaciją, kiti – nespėja užpildyti paraiškos formos ir lieka laukti kito kvietimo. Energetikos ekspertas pataria, kokius namų darbus verta pasidaryti ruošiantis greitam ir sėkmingam paraiškos teikimui.

Bendrovės nuotr./Mantas Kavaliauskas
Bendrovės nuotr./Mantas Kavaliauskas

„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovo Manto Kavaliausko teigimu, paraiškos pildymo laikas yra vienas svarbiausių kriterijų, labai svarbu pateikti ją kuo greičiau, kai tik paskelbiamas kvietimas. Taip pat, dažnai pasitaikančios klaidos – netinkamai nurodyti duomenys ar nepateikti visi reikalingi dokumentai – gali pakišti koją siekiant gauti kompensaciją.

Galimybė gauti kompensaciją ir įsigijus dalį saulės parko

2024 m. vidutiniškai prie tinklo per mėnesį buvo prijungiama apie 3,2 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, o bendras gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje jau siekia beveik 118 tūkst.

„Elektrum Lietuva“ atstovas primena, kad finansavimas skiriamas ne tik gyventojams patiems įsirengusiems saulės elektrines, bet ir turintiems iki 10 kW galios saulės elektrinę įsigytą iš saulės parkų. Saulės parkas – naujos kartos sprendimas, prieinamas visiems ir nereikalaujantis montavimo darbų. Įsigyti dalį elektrinės saulės parke ir tapti gaminančiu vartotoju gali bet kuris šalies gyventojas, gyvenantis daugiabutyje ar name, kurio stogas netinkamas elektrinės montavimui.

„Jei vartotojas dar tik svarsto įsigyti dalį saulės parko, jis taip pat gali kreiptis dėl APVA paramos. Žinoma, pirmasis žingsnis turi būti poreikio įsivertinimas, ką nesunkiai galima padaryti internetinėse skaičiuoklėse“, – pataria M.Kavaliauskas.

M.Kavaliausko teigimu, apsisprendus dėl poreikio galima teikti paraišką APVA paramai, o tuomet jau rezervuoti saulės parko dalį susisiekus su pasirinktu vystytoju. Svarbu nepraleisti termino – įgyvendinti projektą per 12 mėnesių nuo paraiškos pateikimo dienos.

Sudarius sutartį ir įsigijus saulės parko dalį, beliks reikiamus dokumentus pateikti per APVIS sistemą ir laukti kol kompensacija pasieks banko sąskaitą. Standartiškai kompensuojamos sumos dydis už 1 kW siekia 323 eurų.

Svarbiausi dokumentai

Pretenduoti į valstybės teikiamą paramą gali nuosavų namų savininkai, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties vieno buto pastatą, butų daugiabutyje savininkai, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties butą daugiabutyje, taip pat ir sodo namų savininkai, nuosavybės teise valdantys sodų paskirties pastatą.

„Konkurencija dėl valstybės teikiamų kompensacijų išties didelė, tad dar prieš prasidedant paraiškų teikimui verta pasiruošti visus reikalingus dokumentus ir taip sumažinti įtampą, laukiant starto signalo“, – pataria energetikos ekspertas.

Pasak M.Kavaliausko, vartotojams įsirengusiems ar planuojantiems įsirengti saulės elektrines ar įsigyti nutolusį saulės parką pirmiausia reikia žinoti unikalų pastato numerį, prie kurio bus prijungtas parkas ar ant kurio stogo bus įrengiama saulės elektrinė. Jei saulės elektrinė įrengiama sklype ant žemės, reikia žinoti unikalų sklypo numerį. Šį numerį galima rasti Registrų centro atviroje paieškos sistemoje.

„Kitas svarbus dalykas – patvirtintos ir galiojančios ESO prisijungimo sąlygos ir prisijungimo sutartis. Šiuos dokumentus galima jau dabar, ruošiantis paraiškos teikimui, susirasti ir išsisaugoti prisijungus prie ESO savitarnos svetainės. Jei prijungimo sąlygų dar neturite, tuomet pirmiausia turite užpildyti prašymą ESO ir gavus prisijungimo sąlygas teikti prašymą APVA paramai”, – primena „Elektrum Lietuva“ atstovas.

Ekspertas pabrėžia, kad paraišką kompensacijai gauti turi pildyti tas asmuo, kuriam priklauso turtas ant kurio stogo arba sklype bus statoma saulės elektrinė. Jei namas ar sklypas turi bendrasavininką, būtina iš anksto pasiruošti ir bendrasavininko sutikimą ir pridėti jį prie paramos prašymo formos. Pavyzdinę sutikimo formą verta pasiruošti iš anksto, atsisiuntus ją iš APVIS svetainės.

„Jei saulės elektrinė įrengiama senelių sodybose ar tėvų namuose, o paraišką jiems pildyti padeda artimieji, svarbu nepamiršti ir elementarių detalių – teikiant paraiškos prašymą identifikacijai APVA svetainėje iš anksto pasiruoškite elektroninės bankininkystės prisijungimus. Net ir kelios sugaištos minutės gali nulemti praleistą progą gauti paramą”, – akcentuoja M.Kavaliauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis