Katilinei vieta buvo parinkta Žemųjų Šančių rajone. Buvo apskaičiuota, kad būtent šioje Kauno miesto dalyje pastačius katilinę pagerės viso miesto integruoto šilumos tinklo hidraulika. Naujoji katilinė yra moderni ir efektyvi, joje įdiegti inovatyvūs technologiniai sprendimai. Projekto vystytoja, bendrovė „Ekopartneris“, projektuodama katilinę, rinkosi tinkamiausią pagal aplinkosauginius, technologinius ir finansinius parametrus šilumos gamybos technologiją. „Mūsų įmonės tikslas – aplinkos taršos mažinimas,“ – sakė bendrovės „Ekopartneris“ direktorius Romualdas Rutka.
Šioje biokuro katilinėje yra įdiegti keli unikalūs technologiniai sprendimai. Tai multiciklonas ir elektrostatinis dūmų filtras, kuris leis sumažinti oro taršą iki griežčiausių Europos Sąjungos (ES) taršos normatyvų. ES normatyvai yra gerokai mažesni, nei šiuo metu Lietuvoje nustatytos taršos ribos. Kol kas tai vienintelė tokios galios katilinė Kauno mieste, įrengusi moderniausią ir didelio išvalymo laipsnio dūmų filtravimo sistemą.
Katilinėje veiks du aukšto efektyvumo, po 7 MW galios katilai ir 3,5 MW šiluminės galios kondensacinis ekonomaizeris, kuris gamins šiluminę energiją panaudojant biokuro katilų išmetamų dūmų likutinę šilumą. Dar vienas išskirtinis sprendimas – tai unikali kuro padavimo sistema, suprojektuota specialiai šiai katilinei. Kuro sandėliai yra įgilinti iki 5 metrų, iš ten kuras automatizuota linija paduodamas į pakuras.
Greta pagrindinio šilumos gamybos bloko yra pastatyta 160 kW elektros ir 180 kW šiluminės galios kogeneracinė jėgainė. Šios jėgainės esant reikalui taps rezerviniu autonominiu įrenginiu, jei atsirastų sutrikimai išoriniame elektros skirstomajame tinkle. Pagaminta elektros energija būtų tiekiama biokuro katilinės įrenginiams, kad šilumos energijos gamyba nenutrūktų.
Per metus katilinė bus pajėgi pagaminti apie 120 GW šilumos energijos, kuri bus tiekiama į Kauno miesto integruotą šilumos tiekimo tinklą. Tokiam šilumos kiekiui pagaminti prireiks apie 50 tūkst.t medienos ir jos atliekų. Tai prilygsta apie 2000 didelių biokurą vežančių sunkvežimių skaičiui.
Viso projekto vertė yra apie 5,9 mln. eur, beveik trečdalis lėšų yra skirta iš ES struktūrinių fondų pagal Sanglaudos veiksmų skatinimo programos priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimas energijos gamybai“. Kuras bus perkamas biokuro biržoje ir iš privačių biokuro tiekėjų tiesioginiais kontraktais.
„Ekopartneris” biokuro katilinės statybos generalinis rangovas buvo „Axis Technologies”, taip pat statybos ir montavimo darbus atliko subrangovai „Elektrėnų energetikos remontas“, „Šiluminės energijos sistemos“, „Šebsta“ ir kitos. Statinio projektavimo darbus vykdė „Sweco Energy Consulting“. Statybos darbų techninis prižiūrėtojas – „Energetikos inžinerija“.
Katilinėje jau pavasarį buvo atlikta bandomoji eksploatacija, kuri patvirtino, kad sumontuoti įrenginiai veikia tinkamai, statybos rezultatai atitinka statinio projekto sprendiniams. Pirmoji šiluma iš naujos biokuro katilinės Kauno miesto šilumos vartotojus pasiekė 2015 m. I ketvirčio pabaigoje, o šio šildymo sezono metu katilinė jau tieks šilumą Kaunui visų pajėgumu.