Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Keičiantys šildymo katilus mokės perpus pigiau: 50 procentų išlaidų padengs valstybė

Visi nori gyventi šiltai, o už šilumą mokėti minimaliai. Todėl jei jūsų ar kaimyno namuose vis dar stovi senas ir neefektyvus katilas, verta suklusti – Energetikos ministerija keičiantiems biomasę naudojančius šildymo katilus į efektyvius šildymo įrenginius žada kompensuoti iki 50 procentų renovacijos išlaidų.u
Efektyvus energijos vartojimas
Efektyvus energijos vartojimas / „Vilpra“ nuotr.

Nuo gegužės 10 iki birželio 10 dienos fiziniai asmenys galės pretenduoti į paramą ir susigrąžinti net pusę sumokėtų išlaidų – iki 50 procentų sumos kompensuos valstybė, tam skirta 4 mln. eurų.

„Efektyvus energijos vartojimas – vienas kertinių strateginių Lietuvos energetikos tikslų. Šia parama pasinaudoję gyventojai ne tik sutaupys efektyviau pasigamindami šilumos energiją, bet ir prisidės prie aplinkosaugos tikslų, nes nauji šildymo įrenginiai daug mažiau terš aplinką“, – dar sausį kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, kai Energetiko ministerija patvirtino paramos priemonės „Katilų keitimas namų ūkiuose“ projektų finansavimo sąlygų aprašą.

Efektyvus energijos vartojimas – vienas kertinių strateginių Lietuvos energetikos tikslų

Apraše numatoma, kad Europos Sąjungos skirta parama, kuri iki 2022 metų sudarys 14 milijonų eurų, galės pasinaudoti privačių namų, sodo namų savininkai, jei šie pastatai bus įregistruoti Registrų centre ne anksčiau nei prieš 5 metus nuo kvietimo teikti paraišką dienos.

Tiesa, konkretus grąžinamos sumos procentas priklausys ir nuo konkretaus atvejo, individualiai įvertinus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos.

Apie tai, nuo ko reiktų pradėti, norint pretenduoti į paramą, ir ką svarbu žinoti, norintiems pasinaudoti šia išskirtine galimybe, 15min atsako „Vilpra“ technikos direktorius Žydrūnas Čereška.

Pasak jo, planuojantys keisti šilumos įrenginius, turėtų jau dabar įvertinti šildymo sistemos būklę būste, apsvarstyti, ką vertėtų keisti, renovuoti, kur labiausiai investuoti.

„Vilpra“ nuotr./Efektyvus energijos vartojimas
„Vilpra“ nuotr./Efektyvus energijos vartojimas

Kaip įvertinti, ar jau laikas pokyčiams, ar esama sistema dar gali keletą metų sėkmingai tarnauti? Kriterijus esą labai paprastas, pasak pašnekovo, vidutinė katilo tarnavimo trukmė 10–15 metų, todėl kuo labiau ši riba artėja, tuo jo veikimo efektyvumas prastėja. O jei jau dešimtmetis praėjo – verta pretenduoti į paramą.

„Bet kuriuo atveju renovuoti apsimoka, gyventojai galės gauti iki 50 procentų naujo šildymo įrenginio kainos dydžio renovaciją. Pirmas žingsnis – įvertinti namo stovį: jei namas senos statybos, jei jis prastai izoliuotas, jei renovacijos pastaruoju metu nebuvo, o katilinė jau daugiau nei dešimtmetį nekeista – verta susimąstyti“, – tikina Ž.Čereška.

Jo teigimu, imantis renovacijos, svarbu nuspręsti ir kokių pokyčių tikimasi – ar norima keisti tik katilą, ar ir radiatorius, o gal ir visą šildymo sistemą. „Kiekviena situacija individuali – vienam užteks pastatyti naują katilą, o kitas apsiėmęs remonto, nuspręs ir grindis keisti, o jei keis – galbūt susidės šildomas. Žinoma, viskas atsiremia į finansus, tačiau ši investicija išties atsiperka“, – tikino pašnekovas.

Tiems, kurie nori šildymo sistemą atnaujinti iš pagrindų, jis rekomenduoja rinktis šilumos siurblį oras-vanduo – šis sprendimas esą pats komfortiškiausias ir efektyviausias. „Priklausomai nuo gamintojo, šilumos siurbliai „oras-vanduo“ – apie 4000–7000 eurų. Panašiai kainuoja ir vidutinės katilinės granulinis katilas, jie nėra pigūs. Tačiau jei galima sutaupyti iki 50 procentų – tai jau didelė suma“, – kalbėjo Ž.Čereška.

Kurį šildymo būdą – biomasės katilą ar šilumos siurblį, pasirinkti, priklauso nuo asmeninių poreikių, norų, įpročių. Penktos klasės granulinis katilas patiks tiems, kurie gali skirti laiko jo priežiūrai – katilą bent kartą per savaitę teks užpilti granulėmis, reikės periodiškai valyti, šalio jo teks numatyti patalpą ir granulėms sandėliuoti.

Tuo tarpu šilumos siurblys „oras-vanduo“ – atlaisvina žmogų, jam nebereikia rūpintis jo priežiūra, jis nereikalauja jokių specialių darbo ar finansinių kaštų. O ir valdyti siurblį galima per atstumą, telefonu ar kompiuteriu, per specialią programėlę.

„Su šilumos siurbliu viskas daug paprasčiau: jei namuose galima jį instaliuoti, jei leidžia finansinės galimybės, žmogus atrišamas nuo visų papildomų darbų, jis tiesiog gyvena be rūpesčių ir pamiršta, kas yra katilinė“, – 15min sakė Ž.Čereška.

Negalintiems apsispręsti, kokį šildymo būdą pasirinkti, pašnekovas rekomenduoja kreiptis į specialistus, „Vilpros“ atstovai visuomet patars, kuris variantas individualiu atveju tinka labiausiai. „Specialistas padės įvertinti tam tikras sistemos dalis, paskaičiuos, ką galima pagerinti ateityje, padės galutinai apsispręsti. Tačiau svarbu, kad į saloną žmogus ateitų turėdamas nuotraukų, kaip atrodo dabartinė šildymo sistema, verta turėti ir namų planą – tai padės tiksliau įvertinti pasirinkimą“, – patarė pašnekovas.

„Vilpra“ padės parengti paraišką kompensacijai gauti, pasirinks geriausią sprendimą, sutvarkys dokumentus

Apsisprendimą, kurį – biomasės katilą ar šilumos siurblį – pasirinkti lemia ne tik skonio reikalas, svarbu žinoti, kad tam iš dalies įtakos turi ir pati namo konstrukcija, požiūris į remontą. Biomasės katilai labiau tinka auštatemperatūrėms sistemoms bei namams, kuriuose šeimininkai nenori visko griauti iš pagrindų, nenori keisti grindų, apdailos.

„Paraiškų teikimas jau prasidėjo. Tuo ši programa ir patraukli – „Vilpra“ padės parengti paraišką kompensacijai gauti, pasirinks geriausią sprendimą, sutvarkys dokumentus. O klientas gaus didelę nuolaidą“, – kalbėjo Ž.Čereška.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos