„Nuosekliai žengiame dar vieną žingsnį laisvos ir žalios energijos rinkos link, todėl esame pasirengę pasiūlyti galimybę vartotojams tuo pačiu metu naudoti daugiau nei vieną energijos generacijos šaltinį. Tikimės, kad tai padidins gaminančių vartotojų skaičių šalyje ir paskatins Lietuvos žaliosios energetikos transformaciją“, – teigia ESO Tinklų plėtros vadovas Ovidijus Martinonis.
Iki šiol vienam vartotojo objektui buvo galima priskirti energijos generacijos galią tik iš vienos elektrinės. Pavyzdžiui, vienam namui būdavo galima priskirti arba saulės kolektorių ant stogo, arba nutolusios saulės elektrinės dalį.
Nuo 2023 m. prie vieno objekto ESO galės priskirti kelis generacijos šaltinius. Tokia galimybė atsirado šių metų liepos mėnesį priėmus vadinamąjį Proveržio įstatymų paketą, kuriuo siekiama paskatinti gaminančių vartotojų plėtrą.
Elektros gamintojų trigubėja
„Ilgą laiką vartotojai, kurie susidurdavo su savo turimos elektrinės galios trūkumu, neturėjo galimybės ją padidinti. Paprastai elektros poreikis bėgant laikui keičiasi, be to, didėja vartotojų sąmoningumas, auga elektros kainos, todėl atsiranda noras prisijungti antrą ir trečią energijos generavimo šaltinį“, – teigia O.Martinonis.
Jo teigimu, šis sprendimas patrauklus ir tiems klientams, kurie negalėjo įsirengti didesnės saulės elektrinės ant savo stogo dėl mažo tinklo pralaidumo. Be to, norintys įsigyti elektros energijos iš nutolusios elektrinės, neturės poreikio didinti savo elektros įvado galios – taip bus efektyviai išnaudojamas tinklas. Visa tai turėtų lemti dar vieną gaminančių vartotojų skaičiaus augimo bangą.
ESO duomenims, nuo 2020 metų gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje padidėjo tris kartus. Štai 2020 m. sausį buvo 8,6 tūkst. vartotojų, gaminančių 80 megavatų (MW) galios, o 2022 m. gruodį – 32 tūkst. vartotojų, turinčių 372 MW įrengtos elektrinių galios.
Gruodžio mėnesį nutolusiose saulės elektrinėse elektrą gamino apie 9,2 tūkst. vartotojų, o jų bendra elektrinių galia siekia 68,7 MW.