Šį pirmadienį Ukrainos delegacija lankėsi KTU ir aptarė tolimesnį bendradarbiavimą.
Susitikimo su KTU mokslininkais metu Ukrainos delegacija aptarė iššūkius, su kuriais susiduria Ukrainos energetikos sistema.
„Šiuo metu Ukrainoje, karo veiksmų zonoje, elektros tinklai yra sunaikinti, o planuojami vakarietiško, pereinamojo modelio tinklų atstatymo darbai ateityje leistų Ukrainai prisijungti prie Vakarų Europos energetinių tinklų“, – teigia Vadimas Danylkivas, UAB „Mykolaivoblenergo“ įmonėje laikinai einantis generalinio direktoriaus pareigas.
Kritinės būklės Mikolajivo srities skirstomojo energetikos tinklo, kuris apima apie 500 tūkst. buitinių ir 15 tūkst. juridinių elektros vartotojų, atstatymas, pagal susitarimą su Ukrainos Energetikos ministerija, įvardintas prioritetiniu tikslu ir pasirinktas pilotiniam bendradarbiavimo projektui įgyvendinti.
„KTU yra vienas iš trylikos Europos inovatyvių universitetų konsorciumo (ECIU) universitetų. Viena iš svarbiausių šio konsorciumo užduočių – tvari regionų plėtra, todėl mes, prisidėdami prie Ukrainos energetikos infrastruktūros atstatymo, vykdome savo, kaip universiteto, misiją“, – teigia KTU Mokslo ir inovacijų prorektorius Leonas Balaševičius.
Pasak prorektoriaus, universitetas didžiuojasi, jog KTU lyderiauja bendradarbiaujant su užsienio universitetais, tame tarpe yra palaikomi tvirti ryšiai ir su Ukraina.
Prisidės prie Ukrainos energetikos sektoriaus atstatymo
Lietuvių koordinuojamas tarptautinis energetikos klasteris (TEK) buvo įsteigtas Kijeve 2018 metų birželį ir vienija septynias elektros energetikos sektoriaus įmones bei penkias mokslo institucijas. Minėtosios įmonės gamina arba tiekia energetikos įrenginius, metalo konstrukcijas, atlieka projektavimo, statybos, montavimo ir paleidimo darbus, dirba energetikos ir telekomunikacijų srityse. TEK nariai ir moksliniai partneriai dirba prie bendrų projektų Ukrainoje, Lietuvoje, Vokietijoje ir kitose ES šalyse.
„Nors karas pakoregavo bendradarbiavimo ir bendrų projektų eigą, klasteris veikia jau daugiau nei ketverius metus. Džiaugiuosi, jog KTU tapo TEK mokslo partneriu – su šį vardą turinčiomis institucijomis mes bendradarbiaujame keisdamiesi informaciją, dalindamiesi naujais, mūsų įmonių kuriamais sprendimais ir tardamiesi kaip juos patobulinti“, – pasakoja TEK koordinatorius Mantas Našlėnas.
Šiuo metu TEK dalyvauja Ukrainos energetikos sektoriaus atstatymo projekte: spalio mėnesį su Ukrainos energetikos ministerija buvo pasirašytas memorandumas, įtvirtinantis TEK ne tik kaip strateginį šalies partnerį, bet ir kaip platformą, Lietuvos, Ukrainos bei kitų valstybių įmonėms aktyviai įsitraukti įgyvendinant energetikos projektus.
M.Našlėnas teigia, jog prioritetiniu pasirinktas AT „Mykolaivoblenergo“ elektros skirstomasis tinklas yra kritinės būklės, o jo sunaikinimo mastas siekia apie 90 procentų.
„AT „Mykolaivoblenergo“ elektros skirstomasis tinklas apima apie 500 tūkst. buitinių ir 15 tūkst. juridinių elektros vartotojų. Dalis vietovių iki šiol yra be elektros, kritinėje situacijoje. Siekdami kuo operatyviau jiems padėti, rengiame tinklų modernizacijos projektą bei prisidedame nustatant tinkamą strateginę kryptį“, – sako M.Našlėnas pabrėždamas, jog senojo elektros skirstomojo tinklo Mykolajivo regione atstatyti nėra prasmės – jis yra beveik sunaikintas, yra morališkai pasenęs ir neatitinka šiuolaikinių elektros tinklams taikomų reikalavimų.
Pasak TEK koordinatoriaus, Ukraina neseniai prisijungė prie Europos elektros energetikos sistemų, todėl svarbu, jog tinklai atitiktų Europos Sąjungos (ES) reikalavimus ir būtų įrengti pagal ES esamą praktiką ir standartus – atitiktų Eurokodus.
Bendradarbiavimo su KTU tikslas – pastotė
M.Našlėno teigimu, projektas bus įgyvendindamas etapais, o visos apskrities projektavimo darbus planuojama baigti iki birželio mėnesio. Šį tikslą įgyvendinti siekia bene 100 specialistų komanda, kurių trečdalį sudaro mokslo institucijų atstovai – tarp jų ir KTU mokslininkai.
„Pagrindinius projektavimo darbus atliks mūsų klasterio nariai esantys Ukrainoje. Lietuvos įmonėms šiuo metu tai padaryti būtų sunku, nes trūksta techninės informacijos apie patį tinklą Mykolajivo regione. Todėl suburta komanda Lietuvoje teiks konsultacinę pagalbą, o kolegos iš mokslo institucijų siūlys sprendimus vertindami suprojektuotų elektros tinklo atitikmenį ES reikalavimams“, – teigia TEK koordinatorius.
Projekto parengiamieji darbai jau prasidėjo – KTU Elektros ir elektronikos fakulteto profesorius Saulius Gudžius bendradarbiauja su TEK padedant sukurti pastotę, kuri atitiktų šiandieninius reikalavimus bei Ukrainos poreikius.
Siekiama, jog transformatorinė elektros pastotė būtų atspari pažeidimams, kylantiems dėl atakų prieš energetikos infrastruktūrą. Lietuvių ekspertų teigimu, dar nėra sukurtų pastočių, kurios atliktų savo funkcijas vykstant aktyviems kariniams veiksmams. Todėl, pasak M.Našlėno, turi būti sukurti nauji, unikalūs sprendimai, kuriuos būtų paprasta įdiegti ir kurie maksimaliai apsaugotu jas nuo galimų pažeidimų.
Nors ES esančiuose elektros skirstomuosiuose tinkluose naudojamos įrangos techniniai parametrai iš dalies skiriasi nuo iki šiol buvusių Ukrainoje, anot M.Našlėno, šalies specialistams kompetencijų įgyvendinti šį projektą užtenka – esant poreikiui, specialistai išklausys papildomus mokymus, kurie leis kokybiškai atlikti suplanuotus darbus.
„Tiek Lietuvos, tiek Ukrainos specialistai pasižymi puikiomis žiniomis, nestokoja patirties perdavimo ir skirstomųjų elektros tinklų įrengime“, – teigia TEK koordinatorius.
Ateityje planuojama jog kitas KTU padalinys – Statybos ir architektūros fakultetas (SAF) – prisidės prie raketoms atsparaus pastato projektavimo ir statybų.