Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kviečiame rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją

Lietuvoje atsisakant monopolinių elektros tiekimo buitiniams vartotojams sąlygų, jau tris mėnesius tęsiasi antrasis nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo etapas. Nuosekliai, iki 2023 m., trimis etapais atsisakoma monopolinių visuomeninio tiekėjo paslaugų ir sukuriamos sąlygos aktyviai veikti nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams. Vartotojai jau dabar kviečiami pasirinkti naują elektros energijos tiekėją, rašoma pranešime spaudai.
Elektros tiekimas
Elektros tiekimas / 123RF.com nuotr.

Pirmąjį žingsnį atveriant elektros rinkos konkurencijai Lietuva žengė sėkmingai. Pernai pasibaigė pirmasis šios energetikos reformos etapas, kurio metu nepriklausomą elektros tiekėją rinkosi daugiau nei 5000 kWh per metus suvartojantys gyventojai. Rezultatai rodo didžiulį gyventojų įsitraukimą – sutartis su nepriklausomais tiekėjais jau sudarė net 97 proc. pirmojo etapo vartotojų.

Sutartis su nepriklausomais tiekėjais jau sudarė net 97 proc. pirmojo etapo vartotojų.

Po vienerių metų galima pasidžiaugti išaugusiu nepriklausomų tiekėjų skaičiumi bei aktyvia jų konkurencija – iš viso namų vartotojai gali rinktis iš septynių tiekėjų. Šiuo metu Lietuvoje privačius elektros vartotojus aptarnauja ir pasiūlymus jiems gali pateikti „Birštono elektra“, „EGTO Energija“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Perlas Energija“ ir „Vilniaus elektra“.

Sėkmingai įgyvendinus reformą, rinkoje atsiranda ne vienas monopolio nevaržomas nepriklausomas tiekėjas. Tarpusavyje jie varžosi dėl kliento, rūpinasi produkto bei aptarnavimo kokybe. Didžiausia nauda, kurią laimi galutinis vartotojas – tai galimybė pačiam rinktis paslaugos tiekėją. Pasirinkęs vieną tiekėją, vartotojas galės jį pakeisti, jeigu taip nuspręstų.

Renkantis tiekėją nereikia nei tiesti naujų elektros laidų ar keisti skaitiklio, vartotojas perka tik paslaugą, kurią teiks tarpusavyje konkuruojantys rinkos tiekėjai. O infrastruktūra, užtikrinančia, kad elektros tinklas veiktų patikimai ir nenutrūkstamai, kaip ir anksčiau, rūpinsis bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Rinktis norimą tiekėją galima dabar

Elektros energijos vartotojams svarbu žinoti, kad rinktis naująjį tiekėją jau dabar gali visi norintys – tiek patenkantys į šiemet vykstantį antrąjį, tiek į trečiąjį elektros energijos tiekėjų pasirinkimo etapą. Tai padaryti vartotojai gali nelaukdami jam priskirto termino ir pasiūlymų iš tiekėjų po suplanuoto duomenų atvėrimo.

Kreiptis į nepriklausomą tiekėją galima nelaukiant duomenų atvėrimo ir pasiūlymų. Rekomenduojama įvertinus siūlomas sąlygas išsirinkti labiausiai tinkančią įmonę. Pasirinkti tiekėją išties paprasta – pasirašius sutartį tolimesniais procesais pasirūpins nepriklausomas tiekėjas.

Projektas vykdomas etapais

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektros linija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektros linija

Rinkos liberalizavimo etapai yra nustatyti remiantis teisės aktais, kuriuose apibrėžta kaip ir kada vartotojai pasirenka nepriklausomą tiekėją. Vartotojai turi pasirinkti per numatytą laikotarpį, o likti visuomeniniame tiekime gali tik iki įstatyme numatyto termino.

Pirmajame projekto etape elektros energijos tiekėją pasirinko vartotojai, kurie per metus sunaudoja daugiausiai elektros energijos. Į antrąjį, kuris prasidėjo nuo šių metų sausio 1 d. – sunaudojantys virš 1000 kWh (83 kWh ir daugiau per mėnesį), o į trečiąjį, nuo 2022-ųjų sausio 1 d. – visi likę vartotojai.

Šiuo metu yra svarstoma greitinti liberalizaciją, sujungiat likusius etapus – atveriant antrojo ir trečiojo etapų gyventojų kontaktinius duomenis nepriklausomiems tiekėjams vienu metu. Antrojo ir trečiojo etapo vartotojų skaičius gerokai didesnis nei pirmojo. Antrasis etapas apima apie 760 tūkst. arba maždaug pusę visų elektros energijos vartotojų Lietuvoje. Paskutiniais duomenimis, šiame etape tiekėją jau pasirinko virš 100 tūkst. namų ūkių. Tuo metu sujungus antrąjį ir trečiąjį etapus šis skaičius išauga iki apie 1,5 mln. vartotojų.

Kodėl vyksta šis pokytis?

Visuomeninio tiekėjo paslaugų atsisakymas yra valstybės sprendimas nuosekliai panaikinti monopolines visuomeninio tiekimo sąlygas elektros energijos tiekimo buitiniams vartotojams rinkoje. Įsigaliojus šiems pokyčiams, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių gyventojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją.

Atsisakant monopolinių visuomeninio tiekėjo paslaugų yra kuriamos sąlygos aktyviai, be monopolinio varžymo, veikti elektros tiekėjams. Tik atvirai konkuruojančios įmonės gali pasiūlyti geriausią kainos ir paslaugos kokybės santykį.

Konkurencinga elektros tiekimo rinka siūlo ir kitų naudingų sprendimų šalies gyventojams – naujas paslaugas, įvairesnius planus, palankesnius tarifus, išmaniuosius sprendimus ir pan. Tiekimo įmonėms konkuruojant, vartotojai gaus geresnį aptarnavimą ir galės rinktis iš įvairių siūlomų papildomų paslaugų.

Laiku nepasirinkus tiekėjo – garantinis tiekimas

Nepasirinkusiems nepriklausomo elektros tiekėjo energijos tiekimas nebus nutraukiamas – vartotojams bus teikiama garantinio tiekimo paslauga, kuria rūpinsis ESO. Tai nėra nuolatinis elektros tiekimas ir būtent todėl garantinis tiekimas yra brangesnė paslauga, jei palyginsime su kaina, kurią elektros vartotojas mokėtų pasirinkęs nepriklausomą elektros tiekėją.

Ši kaina bus perskaičiuojama kas mėnesį, atsižvelgiant į praėjusio mėnesio vidutinę biržos kainą ir pritaikant koeficientą 1,25. Papildomai su ESO reikės atsiskaityti už tinklo paslaugas – elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas. Garantinis tiekimas numatytas kaip laikinas elektros energijos tiekimas 6 mėn. periodui – tam, kad būtų galima pasirinkti tiekėją.

Todėl gyventojai raginami pasinaudoti elektros tiekėjų pasiūlymais grįsta elektros rinka ir teikiama galimybe rinktis. Susipažinti su licencijuotomis įmonėmis, siūlančiomis pirkti elektros energiją Lietuvos gyventojams, galima svetainėje Pasirinkitetiekeja.lt. Čia visi gyventojai ras svarbiausią informaciją apie galimybę rinktis tiekėją ir pagrindinius žingsnius atsisakant visuomeninio tiekimo monopolinių sąlygų Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?