Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Energetikos agentūra: dviejų zonų tarifas daugumai vartotojų nėra palankus, tačiau planus galima keisti iki liepos

Dviejų zonų tarifus besirenkantys vartotojai greičiausiai šiek tiek praloš, pirmadienį gegužės mėnesio energetikos pristatyme kalbėjo Lietuvos energetikos agentūros (LEA) vadovas Virgilijus Poderys. Dviejų laiko zonų tarifą verta rinktis, kai naktį suvartojama bent 40 proc. elektros. Vartotojai, pasirinkę nepriklausomų tiekėjų planus, gali juos pakeisti iki liepos 1 d.
Energijos skirstymo operatorius
Energijos skirstymo operatorius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Didžiajai daliai dviejų laiko zonų elektros tiekimo planus pasirinkusiems vartotojams subsidijų sistema nėra palanki.

LEA apskaičiavimais, dviejų laiko zonų tarifą verta rinktis, kai naktį suvartojama bent 40 proc. elektros energijos.

Visgi antrame etape apie 49 proc. vartotojų, tarp „Egto energijos“, „Perlas Energijos“, „Enefit“ ir „Birštono elektros“ vartotojų yra pasirinkę būtent dviejų laiko zonų tarifą. Tiesa, tai sudaro apie 22 proc. visų sutarčių, kadangi „Elektrum“ ir „Ignitis“ savo duomenų nėra pateikę.

Pirmame etape dviejų laiko zonų tarifus yra pasirinkę net 57 proc. vartotojų.

„Mūsų vertinimu, daug vartotojų turi naktinį [tarifą], kuris jiems neapsimoka“, – sakė V.Poderys. Jis pridūrė, kad toks atvejis apsimoka tada, kai vartotojai, pavyzdžiui, turi elektromobilį ar naktį naudoja kitus, energijai imlius prietaisus.

Nakties metu kompensuojama mažesnė tarifo dalis nei dieną, nes ir pats tarifas yra mažesnis – LEA skaičiavimais, kompensacija galėtų siekti apie 4 ct/kWh. Tuo tarpu, vieno tarifo, kurio dydis, pavyzdžiui, 33 ct/kWh, kompensuojama dalis iki 24 ct/kWh.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Virgilijus Poderys
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Virgilijus Poderys

Suvartojant 100 kWh, o dienos-nakties suvartojimas pasiskirsto per pusę vienos laiko zonos sąskaita galėtų būti 24 eurai, dviejų – 26,50 euro.

„Kainų skirtumas nėra didelis, bet jis yra. Dviejų laiko zonų turėtojas, vietoje to, kad išloštų, pralošia“, – sakė V.Poderys.

Didžiausią naudą iš valstybės nustatytos subsidijos – maksimaliai 9 ct/kWh, iki 24 ct/kWh ribos – vartotojai gautų pasirinkę biržos (kintamus) planus. Tokiu atveju kaina vartotojui priklausytų nuo biržos kainos, tačiau, LEA skaičiavimais, tiekėjų tarifai mažai priklauso nuo momentinės didmeninės kainos „Nordpool“ biržoje.

Štai kovo mėnesio 10 d. „Nordpool“ kaina už kWh siekė 0,186 ct, o didžiausias tarifas buvo 0,303 ct. Birželio 1 d. kaina buvo labai panaši – 0,182 ct/kWh, tačiau didžiausias tarifas buvo 0,326 ct.

Mažiausių tarifų skirtumas, esant minėtoms kainoms, buvo atitinkamai 0,23 ct/kWh ir 0,305 ct/kWh.

LEA vadovas taip pat pažymėjo, kad jau sutartis pasirašę vartotojai gali iki liepos 1 d. jas atšaukti ir pasirašyti iš naujo, palankesniais tarifais ar kitomis sąlygomis. V.Poderys teigė, kad agentūra sulaukė klausimų dėl šio aspekto ir tiekėjai agentūrai patvirtino, kad tokie variantai galimi.

„Sutarčių kainos, jeigu istoriškai pažiūrėsime, visąlaik kito. Tie, kurie pasirašė su didele kaina, mūsų manymu, gali persirašyti. <...> Nebent yra apkalbėta kažkur pačiose sutartyse“, – kalbėjo V.Poderys.

Elektros rinkos liberalizacijos II etapas baigiasi birželio 18 d.

Tiekėją, birželio 9 d. duomenimis, jau pasirinko 61 proc. šio etapo dalyvių. Iki savaitės pabaigos tai turi padaryti dar apie 290 tūkst. vartotojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?