Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

LEA atstovas: keisti elektros pertekliaus apskaitą suinteresuoti tiekėjai

Energetikos ministerijai siūlant keisti apskaitos modelį verslo įmonėms, savo reikmėms gaminančioms elektrą, Lietuvos energetikos agentūros (LEA) atstovai pripažįsta, kad tuo suinteresuoti elektros tiekėjai.
Sutartis su elektros tiekėjais
Sutartis su elektros tiekėjais / 123RF.com nuotr.

Pagal naują modelį įmonių į tinklą patiekta perteklinė energija būtų apskaitoma eurais, o ne kilovatvalandėmis (kWh).

Pasak agentūros analitiko Karolio Kelpšo, pabrangus elektrai ir išaugus gaminančių vartotojų skaičiui pernai į tinklą patiektos elektros vertė buvo daugiau nei 10 mln. eurų mažesnė nei atgautos (sugrąžintos vartotojams – BNS), o šis skirtumas per metus išaugo daugiau nei 10 kartų – jį, pasak LEA atstovo, turi padengti būtent elektros tiekėjai.

„Šitas skirtumas išaugo dešimt kartų, nes susilieja du veiksniai: dvigubai išaugęs gaminančių vartotojų skaičius ir vis gilėjantis atotrūkis tarp vidurdienio ir ryto bei vakaro kainų“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė LEA analitikas Karolis Kelpšas.

LEA duomenimis, 2022 metais tokio elektros pertekliaus vertė siekė 35,6 mln. eurų, o gaminantys vartotojai ją atgavo už 46,3 mln. eurų, 2021 metais – atitinkamai 5,9 mln. ir 6,9 mln. eurų.

„Šitoje vietoje ir yra elektros tiekėjų interesas, kad būtų apskaitoma net billing sistema, kas reikštų, kad gaminantis vartotojas parduoda savo elektrą už tos valandos kainą, (...), o kai gaminantis vartotojas nori atgauti elektrą, tai jis atgauna už tos valandos kainą“, – aiškino jis.

„Kas dabar šitą skirtumą padenginėja – elektros tiekėjai, todėl ir verda tos diskusijos dėl gaminančių vartotojų apskaitos sistemos“, – kalbėjo LEA atstovas.

Pasak K. Kelpšo, gaminantys vartotojai didžiąją dalį elektros pagamina būtent tuo metu, kai ji yra pigesnė – dienos viduryje. 2021 metais dieną elektros pagaminta 14 proc. daugiau nei ryte ir vakare, tuo metu 2022 metais – 23 proc.

„Kalifornijoje, kur yra labai gerai išvystyta saulės energetika, (...) šitas reiškinys stebimas jau nuo 2015 metų (...) ir šiemet Kalifornijoje dienos viduryje yra netgi neigiamos elektros kainos“, – pasakojo K.Kelpšas.

„Turint galvoje, kas vyksta dabar Kalifornijoje, galima numanyti, kad ta pati istorija laukia ir mūsų regiono, todėl yra svarbu galvoti apie apskaitos principus, kad neliktų nuskriaustų“, – pridūrė analitikas.

Pagal Energetikos ministerijos parengtą Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pataisų paketą, verslo įmonėms į tinklą patiekta perteklinė energija būtų apskaitoma taikant „net billing“ modelį, pagal kurį perteklinę elektrą tiekėjas parduoda biržoje, o už gautus pinigus vėliau nupirkta elektra grąžinama vartotojui.

Ministerijos teigimu, saulės elektrines turintiems buitiniams gaminantiems vartotojams ir toliau bus taikomas dvipusės apskaitos („net metering“) apskaitos modelis. Pagal jį perteklinė bei nepanaudota elektra tiekiama į tinklus ir vėliau per kaupimo laiką susigrąžinama.

LEA duomenimis, be Lietuvos, ši sistema Europoje šiuo metu taikoma tik Vengrijoje, Slovėnijoje, Kroatijoje bei Graikijoje. Tuo metu Nyderlanduose ir Latvijoje taikomi abu modeliai arba pereinama prie „net billing“ sistemos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas