2017 09 26 /14:30

Lietuva ir Danija žada spausti Briuselį dėl „Nord Stream 2“

Lietuvos ir Danijos užsienio reikalų ministrai kritikuoja planus išplėsti dujotiekį „Nord Stream“ Baltijos jūros dugnu tarp Rusijos ir Vokietijos ir žadėjo siekti padaryti įtaką Europos Komisijai, kad ši projekto atžvilgiu būtų griežtesnė.
Bene didžiausios aistros - dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio
„Nord Stream 2“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius sakė, kad Vilnius ir Kopenhaga derins poziciją dėl „Nord Stream 2“ projekto.

„Mes derinsime mūsų argumentus ta prasme, kad tikrai padarytume įtaką, nes pozicija yra aiški, politinė nuostata yra išsakyta ne kartą“, – sakė L.Linkevičius bendroje spaudos konferencijoje su Danijos ministru Andersu Samuelsenu.

Lietuva ir Danija mano, kad Rusijos „Gazprom“ ir dar kelių Europos kompanijų vystomas dujotiekis padidintų Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų ir suduotų smūgį Ukrainai kaip tranzito valstybei.

„Nord Stream 2“ vystytojai siekia, kad dujotiekis eitų Baltijos jūros dugnu ir prieš pasiekdamas Vokietiją kirstų Danijos teritorinius vandenis.

Danijos vyriausybė teigia gavusi tokį prašymą ir jį vertinanti, tačiau tuo pačiu rengia įstatymų projektus, kurie leistų blokuoti dujotiekį dėl užsienio ir saugumo politikos priežasčių.

Vis dėlto A.Samuelsenas pabrėžė, kad Danija vienašališkai nesiims blokuoti viso projekto ir sieks daryti įtaką Europos Komisijai.

„Mes nemanome, kad būtų sąžininga, jeigu tokia maža šalis kaip Danija spręstų dėl tokio didelio klausimo, kaip šis. Todėl mes bandysime įtikinti (Europos) Komisiją, kad ji suprastų šį klausimą“, – teigė A.Samuelsenas.

Už klimato politiką ir energetiką atsakingas Europos Komisijos narys Miguelis Arias Canete neseniai pareiškė, kad „Nord Stream 2“ neatitinka Europos Sąjungos (ES) energetikos politikos tikslų.

Komisija šiuo metu siekia ES šalių narių mandato, kad dėl „Nord Stream 2“ galėtų derėtis su Rusija.

Šio dujotiekio rėmėjai teigia, kad jis leis Europoje atpiginti dujas.

„Esame sudėtingoje situacijoje“

Lietuvos ir Danijos ministrai antradienį taip pat aptarė saugumo klausimus.

A.Samuelsenas teigia, kad jo šalis irgi yra sunerimusi dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje ir Baltijos jūros regione.

„Esame sudėtingoje situacijoje, – sakė ministras. – Tai kelia mums nerimą, nes mes, mažos šalys kaip Danija ar Lietuva, tikimės, kad visi sutartų dėl teisės viršenybės, o dabar taip nėra“.

Danija nuo Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais penkis kartus vykdė oro policijos misiją Baltijos šalyse, glaudžiai bendradarbiauja abiejų šalių kariuomenių sausumos pajėgos.

Po Krymo aneksijos Aljansui prieš dvejus metus Lietuvoje įsteigus vietinių ir sąjungininkų pajėgų integracija užsiimantį štabą, jam pradėjo vadovauti pulkininkas iš Danijos.

NATO šiemet dislokavus po maždaug tūkstantį karių kiekvienoje Baltijos šalyje ir Lenkijoje, Danijos kariai 2018 metais prisijungs prie Estijoje veikiančio vieneto.

„Mes manome, kad yra svarbu kažkiek (...) eskaluoti situaciją čia, siekiant iš tikrųjų deeskaluoti situaciją. Taip pat pasiųsti aiškų signalą Rusijai, kad esame visiškai solidarūs su Baltijos šalimis“, – teigė A.Samuelsenas.

Nori priglausti ES agentūrą

Danija siekia, kad po Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES viena iš dviejų Londone veikiančių Bendrijos agentūrų būtų perkelta į Kopenhagą. Kadangi dėl agentūrų perkėlimo balsuos kiekviena šalis narė, danai prašo Lietuvos balso šiuose sudėtinguose rinkimuose, kuriuos diplomatai juokais lygina su Eurovizijos dainų konkursu.

„Mes taip pat tai aptarėme. Aš tikiuosi, kad šiuo klausimu rasime gerą sprendimą ir sulauksime jūsų palaikymo“, – sakė A.Samuelsenas.

Danija siekia, kad jos sostinėje įsikurtų Europos vaistų agentūra, atsakinga už medikamentų vertinimą, priežiūrą ir saugą visoje ES. Dėl to ji konkuruoja su 18 miestų.

Kitą agentūrą – Europos bankininkystės instituciją – po „Brexit“ norėtų priglausti aštuoni miestai, Kopenhagos tarp jų nėra.

Lietuva žada artimiausiu metu apsispręsti, kurių miestų siekius paremti, o L.Linkevičius Kopenhagos kandidatūrą įkurdinti Europos vaistų agentūrą vertino palankiai.

„Mūsų nuomone, tai yra vienas stipriausių kandidatų Danija šiame kelyje“, – sakė užsienio reikalų ministras.

Lietuva yra viena iš kelių ES šalių, nesiekusi, kad šalyje įsikurtų minėtos institucijos.

„Mes (...) objektyviai kalbant vargu ar galėtumėme konkuruoti. Todėl mes pasirinkę šiuo atveju tokią poziciją, kad palaikysime tą šalį, kuri, mūsų požiūriu, tikrai geriausiai tam pasiruošusi“, – teigė L.Linkevičius.

Britanija turėtų palikti ES 2019 metų pavasarį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai